lover
16.06.06,08:49
Dobry den prajem, som zamestnany na TPP a popri tom vlastnim zivnostensky list. Planujem kupit vozidlo 'pick-up' a spolupracovat s expresnou kurierskou spolocnostou. Chcel by som zamestnat/ak je to mozne/ vodica, ktory by pracoval pre mna na TPP, avsak jazdil by pre tuto firmu. Cize ponuknem mu vozidlo, telefon, plat a ja budem poberat provizie.
Zaujima ma:
1. Mozem ako zivnostnik zamestnavat cloveka, co mi z toho vyplyva a kde vsade musim nahlasit, ze som zamestnavatel?
2. Co vsetko musim zamestnancovi/vodicovi/ zabezpecit? Myslim skolenia - BOZP, referentske vozidla... a??
3. Nemam ziadnu prevadzku. Je to problem??
4. A co musim mat ako predmet cinnosti vedene v zivnosti ak takto zamestnavam vodica osob. vozidla??
5. Ked si budem chciet dat vozidlo do nakladov, mozem pouzit na jeho zakupenie financie z mojho TPP?? Ak ho kupim na zivnost je mozne ho kedykolvek predat?? Cize v pripade straty z podnikania mozem vyplatu zamestnancovi platit z mojmo prijmu v TPP??
6. Cize MOZEM alebo NEMOZEM miesat osobne financie/z TPP/ a zo zivnosti??

Ospravedlnujem sa za 'sprsku' otazok, ale nemam v tom jasno.
Vopred dakujem za odpovede
lover
26.06.06,04:40
Dobry den,

skuste mi, prosim, niekto poradit. Dakujem
bv_alexandra
26.06.06,04:55
Dobry den prajem, som zamestnany na TPP a popri tom vlastnim zivnostensky list. Planujem kupit vozidlo 'pick-up' a spolupracovat s expresnou kurierskou spolocnostou. Chcel by som zamestnat/ak je to mozne/ vodica, ktory by pracoval pre mna na TPP, avsak jazdil by pre tuto firmu. Cize ponuknem mu vozidlo, telefon, plat a ja budem poberat provizie.
Zaujima ma:
1. Mozem ako zivnostnik zamestnavat cloveka, co mi z toho vyplyva a kde vsade musim nahlasit, ze som zamestnavatel?
2. Co vsetko musim zamestnancovi/vodicovi/ zabezpecit? Myslim skolenia - BOZP, referentske vozidla... a??
3. Nemam ziadnu prevadzku. Je to problem??
4. A co musim mat ako predmet cinnosti vedene v zivnosti ak takto zamestnavam vodica osob. vozidla??
5. Ked si budem chciet dat vozidlo do nakladov, mozem pouzit na jeho zakupenie financie z mojho TPP?? Ak ho kupim na zivnost je mozne ho kedykolvek predat?? Cize v pripade straty z podnikania mozem vyplatu zamestnancovi platit z mojmo prijmu v TPP??
6. Cize MOZEM alebo NEMOZEM miesat osobne financie/z TPP/ a zo zivnosti??

Ospravedlnujem sa za 'sprsku' otazok, ale nemam v tom jasno.
Vopred dakujem za odpovede takže.
1. ano môžeš, ako zamestnávateľ sa nahlásiš do soc. poisť, a do ZP. Takisto aj zamestnanca.
2.BOzp je samozrejme
3. :eek: prečo by to mal byť problem.
4 - 6. odpoveďou som si neni istá, odpovedia hádam skúsenejší :)
lover
26.06.06,12:29
Dakujem za strucnu a jasnu odpoved. :o) Verim, ze ju niekto este doplni...
Kačena I.
26.06.06,12:54
takže:
4. podľa mňa, musíš mať v ŽL prepravu tovaru. Nezáleží na tom, či to robíš sám, alebo so zamestnancami. Máš zmluvu s nejakou firmou, pre ktorú robiš prepravu.
5. Predpokladám, že vedieš jednoduché účtovníctvo. Pri začiatku podnikania vložiš osobný klad do pokladne alebo na účet a z tých prostriekov kúpiš aj auto. Ten osobný vklad, to sú financie z tvojho TPP. Ak ho budeš mať zaradený v majetku, môžeš ho predať hoci kedy a príjem z predaja bude zdaniteľným príjmom. Keď nebudeš mať na výplaty, zas vložiš osobný klad do pokladne alebo banky. To sú vklady, ktoré neovplyvňujú daňový základ.
6. Financie môžeš miešať tak ako som napísala vyššie.
duficek
26.06.06,13:01
1 - este treba registraciu ako platitel dane zo zavislej cinnosti za zamestnanca na Danovom urade.
4 - neviem co mas teraz napisane v ZL, ale zamestnavanie zamestnancov si tam davat nemusis. proste zamestnas cloveka na pracovnu zmluvu-vodic (vodicak hadam ma)
5 - do zivnosti vkladas vlastne peniaze na zaklade osobneho vkladu, je jedno ci su z TPP alebo odinakadial. takze vlozis si do zivnosti osobny vklad povedzme 500 000 sk a z tychto penazi si kupis auto na firmu.
6 - financie osobne a firemne mozes miesat dokopy, ale vznika z toho bordel a zmatok. na podnikanie si zaloz dalsi bezny ucet a pouzivaj ho iba v suvislosti s podnikanim, na tento ucet by ti nemali potom chodit mzdy z TPP ani dalsie sukromne platby. samozrejme peniaze z tohto uctu mozes pouzivat na osobnu spotrebu.