Lenka282
18.04.16,15:38
Zdravím, chcela by som poprosiť o radu.
Mala som prenajatú izbu v byte kde býval aj prenajímateľ. Jedného dňa ma vyhodil kvôli údajnému nedodržiavaniu pravidiel s výpovednou lehotou 48 hodín – na základe článku zmluvy o nájme: „nedodržiavanie vnútorných pravidiel nájmu bude považované za hrubé porušenie zmluvy a teda za dôvod na predčasné ukončenie zmluvy zo strany prenajímateľa s výpovednou lehotou 48 hodín, do ktorej je nájomca povinný vysťahovať sa z bytu a odovzdať prenajímateľovi kľúče od bytu.“
Ja som teda z bytu odišla ale až neskôr som si uvedomila že nemám vlastne žiadne potvrdenie (viem naivita/hlúposť, čo už čas nevrátim).
Nájomný vzťah bol na dobu určitú. Teraz samozrejme na moje telefonáty nereaguje. Ako mám postupovať aby odo mňa v budúcnosti nevymáhal peniaze za nájom v mesiacoch keď som tam ani nebývala?
Vopred ďakujem za radu
misoft
18.04.16,13:57
A ty si takúto zmluvu podpísala? Veď je to nevyvážená a neprijateľná zmluva, ktorá dokonca ani nespĺňa články Občianskeho zákonníka.
Výpoveď sa musí podávať písomne. Musí sa dodržiavať zákonom stanovená výpovedná doba.
Ak prenajímateľ v zmluve uviedol výpovednú lehotu 48 hodín - v tejto časti je táto zmluva neplatná, odporujúca zákonu.
http://www.zakonypreludi.sk/zz/1964-40#cast8-hlava7
§676 ods.1; §679 ods.3; §710 ods.3
Preštuduj si to a otlč mu to o hlavu, prípadne mu pohroz súdom, pretože takáto výpoveď je absolútne neplatná.
Lenka282
18.04.16,14:37
ďakujem za odpoveď....no tak ako to že som ju už podpísala to nezmením, čo mám teda v praxi urobiť aby som nedopadla ešte horšie?
profesional
18.04.16,14:59
Oznám písomne, že zmluvu považuješ za neplatnú a urob zápočet pohľadávok z bezdôvodného obohatenia.
Lenka282
18.04.16,18:17
Ďakujem! čiže to oznámenie mám zaslať prenajímateľovi na adresu poštou? a asi už žiadam priveľa ale ako by mal vyzerať ten zápočet?
profesional
18.04.16,18:46
Áno, písomne, poštou. Ten príklad by bol dosť dlhý text..