zuzana cinova
18.04.16,22:31
Ahojte. Klient vystavil faktúru inému platiteľovi na stavebné práce a samozrejme s DPH. Odberateľ je mesačný platiteľ a dph z faktúry si odpočítal. My sme platitelia štvrťročný. Klient doniesol podklady až teraz,tak som na to prišla neskoro. Ako postupovať v tomto prípade? Vystaviť dobropis a následne novú faktúru? Keď sme mali v minulosti kontrolu,tak mi bolo povedané,že dobropis na služby nemôžeme vystavovať. Tak ja neviem ako to urobiť aby to bolo správne. Ďakujem za každú radu.



Stanovisko z finančnej správy:

Dobrý deň,

podľa § 69 ods.5 každá osoba, ktorá, uvedie vo faktúre alebo v inom doklade o predaji daň, je povinná zaplatiť túto daň.

Ak vznikla daňová povinnosť podľa § 19 zákona o DPH, má platiteľ dane povinnosť vyhotoviť faktúru v zmysle § 72 ods. 1 zákona o DPH.
Ak ju dodávateľ vyhotovil nesprávne ( nesprávne uplatnenie daňového režimu), je povinný vystaviť opravnú faktúru(§ 71 ods.2 zákona o DPH) a túto opravnú faktúru zahrnie do daňového priznania za zdaňovacie obdobie, kedy vznikla daňová povinnosť( nepôjde o opravu základu dane v zmysle § 25 zákona o DPH).

Uvedená odpoveď má informatívny charakter a bola vypracovaná na základe informácií poskytnutých daňovým subjektom.