Citron
18.04.16,22:38
Po smrti otca sme ostali v dedičskom konaní dvaja. Terajšia manželka, s ktorou nemal žiadne deti a ja, syn z prvého manželstva. Predmetom dedenia je polovica rodinného domu, kedže druhá polovica domu je napísaná v katastri na otcovu terajšiu manželku. Takže by som zdedil 1/4 rodinného domu a jeho terajšia manželka spolu so svojim zápisom v katastri by mala 3/4 rodinného domu. Problém je v tom, že ešte neprebehlo dedičské konanie, nebolo vytýčené, a jeho terajšia manželka náhle zomrela. Ako je to s dedením, kedže mala ešte brata? Patrí mi v tomto prípade celý otcov podiel? Alebo je polovica domu, ktorý som mal dediť spolu z predčasne zosnulou predmetom dedenia mňa a jej brata? A ako je to s prístupovými právami k tomuto domu. A ako je to v tomto prípade s hnuteľným majetkom nachádzajúcim sa v tomto dome a s prístupovými a nakladacími právami k tomuto hnuteľnému majetku, ktorý je pomerne rozsiahly? Ďakujem za odpoveď.
Trošku sa zmenila situácia. Dozvedel som sa, že ešte žije jej mama, ktorá je tohoto času umiestnená v ústave z dôvodu neschopnosti sa o seba starať a celkovo vnímať realitu, natrvalo, ale nieje zbavená svojprávnosti.

Ďakujem za odpoveď.
arizona
19.04.16,05:49
Musia prebehnut dve,nezavisle dedicske konania. / prve po otcovi, druhe po jeho manzelke/
Ak nie je zavet, bude sa dedit zo zakona. Podrobnejsie rozpisane ded.skupiny najdes napr. tu http://peniaze.pravda.sk/obcan-a-stat/clanok/315728-dedicstvo-zo-zakona-presne-urcuje-moznych-dedicov/

Na vsetok majetok hnutelny,aj nehnutelny maju narok dedicia.
aenri
22.04.16,15:14
Dedičské po otcovi sa preruši pokiaľ nebude skončené dedičské po manželke. V dedičskom po otcovi ak nie je závet budú dediť deti a dedičia manzelky. V dedičskom po manželke ak nie je závet budú dediť jej deti, jej rodičia, jej súrodenci - v takom poradí.
S dedičstvom do vyporiadania dedičstva disponujú všetci dedičia spoločne, pričom na podstatné úkony potrebujú súhlas súdu.