branojak
19.04.16,11:43
Som SZČO 3 roky a od dnes som na PN na pár dní.
1.Čo všetko odovzdať do sociálnej poisťovne a čo do zdravotnej poisťovne.
2. Do koľkých dní od začatia PN?
3. Platím do SP a ZP odvody a ako, koľko?
Katy a R
19.04.16,09:59
najdôležitejšie je odovzať červenú časť tlačiva DPN do SP - lebo inak žiadne peniažky nebudú - najlepšie hneď . môžeš aj poštou poslať, alebo niekoho z rodiny pošli.
Ak je to len na pár dní - tak ja by som ZP neriešila (možno po RZZP bude a možno ani nie?? preplatok na poistnom).
Do SP si zníž potom platbu za apríl - vyrátaj si pomernú časť len za tie dni, keď si nebola DPN (teda do včera + niečo, ak nebudeš do konca mesiaca).
No a po ukončení - zase odovzdať čierne tlačivo do SP. :)
kn-alka
19.04.16,10:19
SP: začiatok - "červenú" časť PN-ky a po ukončení PN zaniesť "čiernu" časť PN - zaniesť čo najskôr, teoreticky je jedno, kedy, čím neskôr zanesieš, tým neskôr ti bude PN vypočítaná a preplatená
ZP: na tlačive http://www.vszp.sk/files/tlaciva/2016/tp-oznamenie-poistenca-platitela-poisteho2016_vyplnitelne.pdf vyplniť začiatok a koniec PN (kód: 1O1), pre istotu prikladám fotokopiu "čiernej" PN, na ktorej je uvedený začiatok aj koniec PN - zasielam po ukončení PN

Počas PN odvody do SP, ani ZP neplatíš, vypočítaš si ich jednoducho: suma odvody delené počet kalendárnych dní v mesiaci krát počet mesiacov, kedy pracuješ (t.j. 30 (31) dní mínus počet dní na PN)

Prípadne do 8-meho v mesiaci dokedy musíš platiť odvody sa zastavíš v SP aj ZP aby ti vypočítali sumu odvodov.
Katy a R
19.04.16,10:21
opačne si jej napísala farby -:)
branojak
19.04.16,11:13
Ďakujem
kn-alka
19.04.16,11:32
nie, len som na začiatku pogabala vetu :)
Katy a R
19.04.16,11:38
- do ZP (ak by chcela aktuálne riešiť "neplatenie") - jej treba potvrdenie o poberaní dávky zo SP (DPN je nanič) - no a to dostane neskoro .. a SP posiela do ZP potrebnú info (aj keď s oneskorením) - takže jej to ani netreba - a pri párdňovej DPN už dupľom ;)
kn-alka
19.04.16,12:00
nooo, už sa mi stalo, že ZP nedostala potrebnú info. Pre istotu posielam ja na tlačive, oni si to potom overia v SP :)

Už sa mi aj stalo, že volali zo ZP, prečo nebola uhradená mesačná platba - takže pre istotu posielam
Katy a R
19.04.16,12:02
veď to, že oni vyžadujú mesačnú platbu - pokým nemajú doklad o poberaní dávky (nie každá szčo poberá dávku - aj keď má vystavenú DPN;))