Zimama
19.04.16,21:29
V práci máme pružný pracovný čas s povinnou pracovnou dobou od 9.00 do 14.00, t.j. 5 hodín.

Viem, že podľa ZP pri pracovnej smene kratšej ako 6 hodín nemám nárok na polhodinovú prestávku (t.j. zamestnávateľ mi ju môže, ale nemusí poskytnúť), ale môže ma zamestnávateľ NÚTIŤ čerpať si ju resp. automaticky ju odrátať, aj keď naozaj celých 5 alebo 6 hodín pracujem?

Ak máme teda v internej smernici uvedené, že 1/2-hodinovú obedňajšiu prestávku môžeme čerpať v rozpätí od 11.00 do 13.00, znamená to automaticky, že si ju MUSÍM čerpať bez ohľadu na dĺžku pracovnejsmeny v ten deň, a teda sa mi automaticky odráta, ak som v práci napr. od 9.00 do 14.00?

A ak by som bola v práci od 6.00 do 11.00 (od 11.00 si zoberiem súkromnú priepustku), tak ho čerpať nemusím a ani sa mi neodráta?

Alebo inými slovami - ak som v práci v čase stanovenom na čerpanie obeda (11.00 - 13.00), tak sa mi 1/2 hodina automaticky odráta bez ohľadu na dĺžku pracovnej smeny v ten deň?

Napr. konkrétne - ak by som z určitých dôvodov (pokrytých súkromnou priepustkou) bola v práci akurát od 11.00 do 13.00, tak sa mi z tých 2 odpracovaných hodín 1/2 hodina odráta, lebo v tom čase si musím čerpať prestávku???



Ďakujem za odpovede a ešte prosba - uveďte mi, prosím, aj "paragrafy", na základe ktorých zamestnávateľ môže prinútiť zamestnanca čerpať prestávku aj pri pracovnej smene kratšej ako 6 hodín.
ivka70
19.04.16,23:14
Ano, znamena to, ze v danom case ju musis cerpat, aj keby si celkovo v praci bol menej ako 6 hodin.
Ziaden konkretny paragraf ti to tak ako si predstavujes, nedefinuje.
Zamestnavatel moze definovat prestavku v praci aj pri 4 ci 2 hodinovom pracovnom case.
Zamestnavatel je zodpovedny za definovanie prestavky a aj za dodrziavanie tohto zakonneho casu prestavky. Takze ma pravo vyzadovat tvoje cerpanie prestavky v danom case / a odpocitavat ju z pracovnej doby/. Co realne v case prestavky robis, to uz je tvoj probkem, ak oracujes, pracujes bez naroku na zapocitanie toho casu do odpracovaneho casu.