wegamizi
20.04.16,10:43
Dobry den,

kupili sme pozemok, kde ideme stavat RD. Po zamerani geodetom sa ukazalo, ze suseda ma hranicu posunutu smerom k nam na sirku 3m, teda asi 80m2. Ako slusni susedia sme ju prosili, aby dala hranice pozemku do poriadku, lebo mame uz naplanovanu stavbu a jestvujuce oplotenie nam samozrejme zavadzia. Problem nastal vtedy, ked pani suseda chcela tuto cast od nas odkupit a my sme nesuhlasili. Neodpoveda na vyzvy, nekomunikuje, neprebera doporucenu postu. Samozrejme, pozemky su nadalej rozdelene podla povodneho neopravneneho stavu. Oslovili sme aj starostku obce, tak isto bez uspechu, nadalej suseda nespolupracuje.
Chceli by sme co najskor, aby suseda dala hranice do pravneho stavu. podla akeho zakona, pripadne paragrafu sa mozme domahat napravy a kompenzacie. dakujem
Chobot
20.04.16,09:53
S najväčšou pravdepodobnosťou v minulosti, keď sa vymeriavali pozemky, tak pani suseda si v noci popresúvala kolíky o tie 3 metre. Lebo 3 metre by bola nepravdepodobná chyba geodeta. Teraz sa jej na to prišlo,tak hraje mŕtveho chrobáka.

Neviem, aký je správny postup, to by ti povedal právnik. Ja by som urobil to, že na hranici svojho pozemku (teda akože na "jej" strane) by som si postavil vlastný plot. Potom by som ju písomne vyzval, aby si odstránila ten svoj pôvodný a dal jej na to cca 1-2 mesiace. Ak sa nič neudeje, tak by prišiel buldozér a ten plot (aspoň v tej časti, kde budeš stavať) by bol behom 10 minút na zemi.
buchač
20.04.16,11:01
Ak sa suseda vyhýba každému slušnému konaniu, tak bude musieť dôjsť k náprave na súdnom konaní.

Plot nemôžeš zbúrať len tak. Aj keď si v práve, tak by došlo k poškodeniu súkromného vlastníctva - plotu a vystavila by si sa práve Ty tej prípadnej žalobe...holt, niektorí jednotlivci sú fikaní...mohla by si na to doplatiť.
-----------------------------------------
Mohla by si podať žalobu podľa, samozrejme po tých upozorneniach a výzvach písomnou formou a doporučene.

§ 215
Neoprávnené užívanie cudzej veci

(1) Kto sa zmocní cudzej veci malej hodnoty v úmysle prechodne ju užívať alebo kto na cudzom majetku spôsobí malú škodu
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2005-300#p215
------------------------------------------

...alebo sú aj iné riešenia...;) , no na tie je potrebné mať pevné nervy a žalúdok.
wegamizi
20.04.16,12:34
Vlastny plot by sme postavili, ale nemozeme vstupit " akoze na jej pozemok". Nedostaneme sa z druhej strany plota a este k tomu ma tam troch psov. Zatial sme chceli len upravit hranicu do pravneho stavu, plot budeme stavat az dostavame RD :-)
wegamizi
20.04.16,12:39
Ved prave. Plot nie je predmetom sporu, ale hranica. Ono by sme ho aj posunuli bez nej, je to len taka schatrala napodobnenina plotu :-), ale co ked si spomenie, ze mala na dvore v taske 10.000€ a jej zmizli?
Ani sa uz nechceme s nou bavit, aby nas neobvinila zo slovneho napadania a pod. Jej moralne a pravne vedomie je nulove, priam minusove a tak to aj vyzera.
Do certa aj s takymto systemom. Clovek aby sa bal byt v prave.
branislavp
20.04.16,13:21
wegamizi, mala si zavolať susedu, keď geodet zameriaval Tvoj pozemok. Suseda mala byť k tomu privolaná, aby vedela kde sú správne hranice. Plot nemôžeš ani zbúrať-je to majetok susedy, ale ani postaviť nový plot bez stavebného povolenia. Informuj o tomto probléme obec- stavebný úrad. Možno Ti tam poradia.
wegamizi
20.04.16,14:56
Suseda bola pritomna, ked geodet zameriaval. aj ho pustila na svoj pozemok. Ale tym je ochota skoncila.
buchač
20.04.16,15:00
Prítomnosť zainteresovaných strán nie je o ochote.
To je ich právo a aj povinnosť.
Pri zameraní, priamo na mieste sa má možnosť každá strana vyjadriť geodetovi...ten to zapracuje do príslušných papierov.
profesional
20.04.16,15:17
Musíš ju písomne vyzvať na vypratanie nehnuteľnosti a zdržania sa zásahu do vlastníckeho práva. Ak to nevykoná, musíš podať na súd návrh na vypratanie nehnuteľnosti a návrh na zakázanie zásahu do vlastníckeho práva.
mareko
20.04.16,15:37
"Clovek aby sa bal byt v prave." ... krásne, trefne a pravdivo napísené...100 bodov ;)
wegamizi
20.04.16,16:15
Suhlasim.
Erzebeth
23.04.16,20:05
Posielate jej tie listy vy osobne alebo advokát? List od vás je taký súkromný. No možno by list od advokáta bol pre ňu už krokom ďalším, možno by ju to vystrašilo.
Ice dive
23.04.16,21:00
otázka je čo chcete Vy? a prečo suseda nechce tie tri metre x dlžku pozemku pustiť.. chcete mať dobré susedské vzťahy? potrebujete tých 80 metrov veľmi súrne? nedá sa postaviť bez tejto časti pozemku? ono ísť stavať dom, investovať x tisíc eur a potom zistiť, že celé bývanie je na porazenie kvôli susede a 80 metrom si robiť prieky dokým sa babka nepominie.... tiež nie je ideálny stav...

no ale k veci... ja riešim niečo podobné, vlastním dom, ktorý som sa rozhodol predať, a v zadnej časti pozemku si sused tiež posunul hranicu o 150 metrov... kym som to nechcel predať, som to neriešil lebo mi to nechýbalo... avšak keďže nechcem mať problémy s novým majiteľom šiel som to riešiť..... najprv bolo xy listov, potom dotaz na starostu... ktorý tiež nič moc nevyriešil... potom som sa obrátil na súd to bol rok 2012....s návrhom na vypratanie a vydanie bezdôvodného obohatenia za využívanie môjho pozemku a to aj 3 roky spätne... na prvé pojednávanie nikto neprišiel, lebo si najal sused právnika a ten nemal 5 dní na naštudovanie spisu.. na druhé pojednávanie doručil žiadosť o odklad pojednávania na neurčito... nakolko den pred daným pojednávaním dal na súd návrh na vydržanie daného pozemku... čo je bežná prax pri takýchto sporoch... potom sa ešte "pomýlil" pán právnik v dátumoch narodenia (čo sú chyby písania, a súd vydáva opravné uznesenia ale tie majú tiež lehotu na odvolanie a chvíľu potrvá kým sa vydajú...) t.j. vybavenie súdneho sporu trvá cca 2,5 roka.. (kedže sa nejedná o prednostnú vec ako je napr. výživné..) súd ohľadom vypratania z roku 2012 do dnešného dňa ešte nerozhodol... takže dobre si zváž či sa ti chce ísť súdiť a naťahovať sa so susedou, ktorá sa síce tvári, že má právne povedomie na bode nula, ale vedz, že ak aj vyhráš súd, tak každý deň ju budeš cez ten plot vidieť a bude ti robiť prieky... ja našťastie v danom dome nebývam... t.j. vzťahy so susedom sú mi ukradnuté... možno taký paradox na záver, keď som mu to chcel predať nechcel o tom ani počuť... teraz po 4 rokoch a troch rokoch spätne za užívanie môjho pozemku mu reálne hrozí, že zaplatí viac ako keby to mal kúpiť na začiatku...
Ice dive
23.04.16,21:02
ak je niekto tvrdohlavý a sprostý, tak ani list od advokáta nepomôže.... však babka si povie 40 rokov to bolo naše a teraz to niekto chce dajaký advokát/prisťahovalec do našej dediny..
wegamizi
24.04.16,21:17
Hm, nie je to babka a pozemky sme kupili v rovnakom case aj ona aj my.
wegamizi
24.04.16,21:20
Skusame este zmierlivy sposob, ale uz mame pripravenu aj tuto alternativu.
Naco je sukromne vlastnictvo? Ako je chranene zakonom? Fakt toto nechapem. Kupis a nemas.
wegamizi
24.04.16,21:23
Dakujem
wegamizi
24.04.16,21:29
Diky
Ice dive
25.04.16,04:42
no ono buď to budeš riešiť slušne a bude to trvať roky... alebo zváž situáciu, aká suseda je a čoho je schopná... či hrozí nejaký súdny spor alebo udanie na polícu z jej strany... a ak nie tak by som plot z "bezpečnostného hľadiska" zbúral a postavil podľa katasrálnej mapy... je to síce partizánčina ale je to tak, zákony skôr chránia ich porušovateľov ako vlastníkov... a si zober, kúpil si, zaplatil si, platíš daň z nehnuteľnosti za to a využíva to niekto iný...