cmd
20.04.16,11:31
Dobrý deň,
čítala som viaceré diskusie na porade ohľadne poberania podpory a nemocenského, ale nie je mi to stále úplne jasné. Pracovný pomer mi skončil koncom marca, od apríla som v evidencii nezamestnaných. Pred tým som pracovala nepretržite vždy na PP na dobu určitu cca 4,5 roka. Posledný rok aj 4 mesiace som mala výrazne vyšší plat ako pred tým. Myslela som si keby potrebujem nastúpiť na PN tak sa prihlásim ako dobrovoľne nemocensky poistená a na druhý deň môžem ísť na PN, preto som sa prihlásila zatiaľ len na úrade práce, ale tu na porade som videla príspevky v zmysle, že keď som sa neprihlásila ako dobrovoľne nemocensky poistená hneď po skončení pracovného pomeru tak nárok na nemocenské nemám. Ako to je a čo je pre mňa výhodnejšie. Koľko treba platiť to poistné na dobrovoľné nemocenské poistenie?
veronikasad
20.04.16,09:37
Zle si čítala. Ak máš splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch a prihlásiš sa na dobrovolné poistenie (celý balík) pred začiatkom PN, vznikne ti nárok na nemocenské. Ale nie z príjmu z posledného zamestnania, ale z min. vymer.základu dobrovolného poistenia. Počas poberania nemocenského poistné z dobr.poistenia neplatíš. Nezabudni zaplatiť pomernú časť za dni pred začiatkom PN a v posledný deň PN sa odhlásiť.
Pri prihlásení na dobr.poistenie si samozrejme môžeš určiť aj vyšší vym.základ ako minimum, ale nárok na vyššie nemocenské z tohto VZ by ti vznikol až po 26 týždňoch poistenia.

Počas poberania nemocenského sa ti preruší poberanie dávky v nezamestnanosti a výplata sa obnoví až po ukončení PN. Originál Potvrdenia o DPN odovzdávaš do sociálnej poisťovne, kopiu na UP.
cmd
20.04.16,11:32
ďakujem, takže vidím že som urobila veľkú chybu že som neriešila tú PN v ochrannej dobe. Takže ak to správne chápem ak sa prihlásim ako dobrovolne nemocensky poistená osoba jeden den a na druhy den nastupim na PN, tak zaplatim len za 1 den poistné, (čiže ak je z minimálneho vymeriavacieho základu minimálne poistné 18,87 mesačne, tak pomernú časť za 1 deň) a budú mi vyplácať len minimálne nemocenské. Netreba k tomu platit aj dobrovole dochodkové? Akým spôsobom to pistné zaplatím? Nie je to tak že mi to potom nejako vymerajú? Platiť z väčšieho vymeriavacieho základu sa mi teda neoplatí,keďže treba 26 týždňov. Spätne PN sa asi nedá žiadnemu doktorovi vybaviť aj keby bol ochotny predpokladám. Nie sú ešte nejaké iné možnosti? A ešte jedna otázka dávku v nezamestnanosti mi budú vpylácať len 4 mesiace keďže ma každý jeden zamestnávateľ ako je to už na slovensku zvykom zamestnal vždy na dobu určitú? aj keď inak spĺňam aj podmienky ktoré by platili pre nárok na dávku 6 mesiacov? teda som nepretržite zamestnaná cca 4,5 roka.
ivka70
20.04.16,11:36
6 mesiacov
cmd
20.04.16,11:51
dakujem, aspoň že to
Katy a R
20.04.16,12:02
samozrejme, že výhodnejšie by to bolo v OL. ale čo už teraz.
Môžeš sa prihlásiť na balík SP ... minimálne NP +DP .. a to je okolo 140 eur mesačne z minimálneho VZ.
DPN môže byť hneď - nemocenská dávka z toho min VZ.
cmd
20.04.16,12:18
cize okolo 5 eur na den a ked sa hned po PN odhlasim tak ani viac nezaplatim, že, ..................len pisala veronikasad že treba zaplatit pomernu cas pred nastupom na PN, to je pekne, len ako, vyzvu ma ci ako?
Katy a R
20.04.16,12:35
u nás zvyknú hneď pri prihláške (RLFO) vypočítať presne - dajú ti č. účtu aj VS ... no ak ti nevypočítajú - veď vieš si aj sama? poistné je splatné do 8. dňa nasl mesiaca.