Anicka025
20.04.16,12:55
Chcem sa opýtať ako je to so zaplatením DPH ak si platiteľ DPH (odberateľ) objedná stavebné práce od hlavného dodávateľa ktoré sú zaradené do sekcie F, ale hlavný dodávateľ má na tieto práce subdodávateľov, viem že subdodávateľ faktúruje s prenesenou daňovou povinnosťou na hlavného dodávateľa, a ako je to ďalej hlavný dodávateľ k týmto fa od subdodávateľa pripočíta DPH a odvedie ju alebo nie? potom hlavný dodávateľ fakturuje odberateľovy tiež s prenesenou DPH ?
dana11
20.04.16,13:16
áno, subdodávateľ hlavnému s prenosom, ten samozdaní a vystaví svojmu odberateľovi s prenosom, teda ak spĺňajú podmienky !
Anicka025
20.04.16,13:39
to znamená že hlavný dodávateľ v daňovom priznaní v jednej kolonke priráta DPH a v druhej ju odráta (samozdaní), teda nezaplatí ju, vynuluje sa, či ju zaplatí?? ďalej vyfaktúruje odberateľovi s prenosom a ten zaplatí celú DPH ??
Za odpoveď vopred ďakujem
dana11
21.04.16,04:34
hlavný dodávateľ faktúru s prenosom od subdodávateľa samozdaní (odvedie +odpočíta) a vyfakturuje odberateľovi ďalšiu fa s prenosom, teda bez DPH a odberateľ DPH odvedie
Anicka025
21.04.16,06:09
Je to tak isto ako so zahraničnými Fa a samozdanením, najskôr sa pripočíta DPH na vstupe V riadku 21 daňového priznania sa uvedie výška odpočítanej dane od subdodávateľov , t. j. (20 % zo sumy fa)
V riadku 09 daňového priznania sa uvedie základ dane z fa od subdodávateľov a v riadku 10 sa uvedie výšku dane (20% zo sumy fa subdodávateľských).
Suma splatnej dane je 0 eur. Ak mám materiál tak vzniká nadmerný odpočet z nakúpeného materiálu? Ak si chce dodávateľ odpočítať bločky za materiál ktorý použil a fa faktúruje s prenesenou daňovou povinnosťou, uvádzajú sa niekde tieto fa ? Za odpoveď vopred ďakujem
dana11
21.04.16,07:35
odberateľ - riadky 09,10 + 21, KV B1 (samozdanenie)
dodávateľ v DP + KV nič neuvádza
z nakúpeného materiálu máte nárok na odpočet DPH
Anicka025
21.04.16,14:12
Môžte mi jednoznačne napísať či sa DPH od subdodávateľov vynuluje? mne to tak logicky (samoukovi) z toho vyplýva, ale som v jednom článku čitala, citujem "hlavný dodávateľ k cene dodaných stavebných prác daň uvedie do DP za príslušné zdaňovacie obdobie a priznanú daň odvedie do ŠR ( tuzemské samozdanenie)"
Jarka 1
21.04.16,15:10
Anička a čítala si tam v tom článku aj to, komu vlastne fakturoval hlavný odberateľ, keď má odviesť DPH? Vytrhla si časť článku bez potrebných súvislostí.
Anicka025
21.04.16,16:02
platiteľ DPH v ulohe vyššieho (generálneho)dodávateľa stavby, ktorý prevzal od svojho subdodávateľa, tiež platiteľa DPH stavebné pokrývačské práce na stavbe administratívnej budovy, ktorá sa nachádza na území SR. ten vystavil fa bez dane s prenesením daňovej povinnosti a ďalej to už pokračuje ako som písala predtým, som to zle pochopila a ide dva odlišné prípady?
Jarka 1
22.04.16,07:31
Anička, v stavebnom reťazci môže byť hoci aj desať firiem, platcov DPH. Generálny dodávateľ stavby objedná práce u subdodávateľa, ten u ďalšieho a tak to pokračuje až k poslednému. Všetci môžu byť platcom DPH.
Ten posledný neborák, ktorý to aj reálne odmaká teda nakúpi materiál a odpočíta si z neho DPH. Na konci prác vystaví fa s prenosom DPH a túto fa neuvádza v DP DPH ani KV. Ten , kto fa prijal urobí samozdanenie + - v DP DPH a KV . Vystavý fa pre ďalšieho v poradí a k nej si samozrejme niečo prihodí, aby aj on zarobil. Vystavená fa bude s prenosom DPH, takže zase ju neuvedie v DP a KV a takto to pokračuje až na koniec. Ak posledný vystaví fa napr. pre občana, tak bude aj s DPH. Nebude mať na koho urobiť prenos.
Dúfam, že je to dosť zrozumiteľné.
Anicka025
22.04.16,08:55
Veľmi pekne ďakujem za odpovede na moje vyčerpávajúce otázky, takže DPH platí len ten kto nemá na koho urobiť prenos to je ten konečný prijímateľ ?
Jarka 1
22.04.16,09:14
Áno.
Môže byť aj taká situácia, že konečný prijímateľ už ďalej nefaktúruje. Prijatú fa samozdaní a je jeho nákladom + -.
Anicka025
22.04.16,10:10
fa od subdodávateľov sú nakladové pre odberateľa a ak dalej fakturuje odberateľ tak prijaté fa samozdaní ?
Jarka 1
22.04.16,10:41
Áno, samozdaní PRIJATÉ faktúry, ktoré u neho predstavujú náklad. Tam je DPH + - .
Anicka025
22.04.16,13:10
Ak sa ešte môžem opýtať
-v akom prípade aj ten posledný ktorý má zaplatiť DPH môže ešte samozdaniť,
-fa s vystavenou DPH sa vystavuje iba ak predposledný faktúruje neplatcovi DPH, len vtedy su fa s DPH inak sa stále faktúruje bez DPH a posledný si priráta DPH a ju aj zaplatí?
dana11
22.04.16,13:15
Podmienky prenosu daňovej povinnosti :
1. práce zo sekcie F
2. práce uskutočnené v SR
3. medzi registrovanými platiteľmi DPH v SR
Anicka025
22.04.16,13:42
to som čítala, ale ten posledný ju musí zaplatiť, ak ju posledný nezaplatí tak kto ? (asi hlúpa otázka)
Jarka 1
22.04.16,13:53
Anička, pred zavedením prenosu ešte v minulom roku zaplatil DPH ten , kto vystavil FA a odberateľ si odpočítal DPH. Teraz oboje urobí jedna firma. Takže nezaplatí ten predposledný, ale posledný a ten si zároveň aj odpočíta.
No dúfam, že už konečne chápeš. Ak nie, vezmi si pekne krásne pero, napíš firmu A, B, C, D, E ... a prenášaj DPH až po hoci po M. Potom určite pochopíš.
Anicka025
22.04.16,14:08
chapem že posledný neplatca ju zaplatí predposlednému v fa a predposledný ju odpočíta lebo mu ju zaplatil posledný to JE prípad keď je posledný neplatcom DPH, ale ak je posledný platca DPH tak k fa priráta DPH a ju zaplatí,
dana11
23.04.16,05:05
Anicka, predsa ty nemozes vediet kto a kedy je posledny...niekedy to mozu byt dva subjekty, inokedy xxxxx . Ty vychadzaj z tvojich povinnosti, preto som ti napisala tie tri podmienky, aj FS uvadza len rozne pripady, ktore mozu nastat. Ano, da sa povedat, ze ak je posledny platca, tak DPH odvedie, musi, preniesla sa povinnost na neho, no zaroven si moze odpocitat vstup.
Ak by konecny bol neplatca, tak DPH odvedie ten kto mu sluzbu dodal, lebo fakturuje s DPH.
kn-alka
23.04.16,05:17
Anicka025 - napíšem ti to polopatisticky: ak ten posledný je platca DPH, urobí samozdaneni - štát má smolu, ak ten posledný nie je platca DPH, zaplatí faktúru aj s DPH - štát si zarobil :D
Anicka025
23.04.16,06:49
potom celý systém je len o tom aby štát nevracal nadmerné odpočty na DPH aj keď málo získa zase od platcov, a tiež načo je zákon o platení DPH až po prijatí platby keď aj tak všetci prenášajú a samozdaňujú