adam147
20.04.16,14:56
Dobrý deň, chcel by som sa spýtať či mám nárok poberať rodinné prídavky na moj účet.. som ešte na strednej škole žijem u matky ktorá sa o mňa nestará a otec mi posiela každý mesiac výživné.. s matkou nemám dobrý vzťah za posledný rok odkedy má nového priateľa sa o mňa nezaujíma nestará... 18násť už som mal.. za odpovede vopred ďakujem...
veronikasad
20.04.16,13:54
Mas sudom stanovene vyzivne od matky? Byvas s nou v spolocnej domacnosti?
misoft
20.04.16,13:56
Ak tvoj otec posiela výživné na tvoj účet, pravdepodobne o to požiadal súd (predpoklad, že ty máš svoj vlastný účet).
Rodinné prídavky (správnejšie prídavok na dieťa) je štátna dávka, ktorá sa vypláca osobe, ktorá sa stará o nezaopatrené dieťa (a ty ešte si nezaopatrený, i keď máš 18 rokov) až do veku 25 rokov. Pretože študuješ na strednej, pripravuješ sa na zamestnanie. Prídavok na dieťa nie je určený pre teba, ale osobe, ktorá sa "stará" o teba. T.z. ty NEMÁŠ nárok ho poberať!
https://www.employment.gov.sk/sk/rodina-socialna-pomoc/podpora-rodinam-detmi/penazna-pomoc/pridavok-dieta/
veronikasad
20.04.16,14:00
Opravnenou osobou je aj plnolete dieta ak ma upravenu vyzivovaviu povinnost oboch rodicov
misoft
20.04.16,14:01
...ak má upravenú..... dôležitý fakt. Ale žije u matky.... Pokiaľ ju nemá (teda on nepožiadal súd, aby matka mu platila výživné) - RP poberá matka - žiaľ....
veronikasad
20.04.16,14:05
Ty mas vestiacu gulu? Nedoplnil odpoved a pyta radu ako pridavok na dieta ziskat
adam147
20.04.16,19:52
od matky nie ale bývam u nej...
veronikasad
20.04.16,20:11
Ak chceš poberať prídavok na dieťa sám, musíš mať súdom stanovené výživné od obidvoch rodičov. S rozhodnutím súdu potom pôjdeš na UPSVaR a vyplníš žiadosť o prídavok na dieťa. Skôr než pôjdeš na súd, choď sa bližšie informovať na UPSVaR, osobnú skúsenosť s poberaním tejto dávky dieťaťom nemám ...
veronikasad
20.04.16,20:13
Čo rozumieš po "nestará sa" ? (Neprispieva na stravovanie, ošatenie, financovanie školy ...). Nie je to z tvojej strany len určitá forma žiarlivosti, že si našla iného partnera ?
misoft
21.04.16,13:47
Ale on ho predsa nezíska - tu je to napísané https://www.employment.gov.sk/sk/rodina-socialna-pomoc/podpora-rodinam-detmi/penazna-pomoc/pridavok-dieta/
Nie je oprávnená osoba. Pokiaľ teda má výživné od otca, ale od matky nemá priznané výživné - nespadá ani do jednej kategórie oprávnených osôb.
On sám spomína výživné len od otca, teda matka mu výživné neplatí, lebo jej nebolo súdom určené (ak on požiada, aby aj matka platila výživné - už je oprávnená osoba on.)