Schmidtova
21.04.16,18:58
Daňovníčka od 1,4.2015 SZČO predmet podnikania opatrovateľská činnosť. Pracuje v Nemecku a s FO má uzavretú zmluvu na 1700 eur a 100 eur na dopravu. Vypláca odmenu na základe pokl.dokladov. v 1/2015 bola na UP a v 2/2015 a 3/2015 bola riadne zamestnaná. Je rozvedená a má dve školopovinné deti. Moja otázka je či pri vypracovaní daňového priznania za rok 2015 jej mám uplatniť príjem zo zahr. a či má nárok na daňový bonus.? Keďže začala podnikať od 4/2015 nemala povinnosť v roku 2015 platiť ani odvody do SP. zdravotné si platí sama. V Nemecku nemá registráciu a neplatí tam žiadne odvody a ani dane. Podniká tam na slovenskú živnosť na základe formulára presne takého ako vydáva SP pri vyslaní prac. na prácu do zahr. Ako mám definovať príjem z Nemecka kde ho zaradiť ako vyňaté príjmy? Podniká v Nemecku legitímne? A čo v roku 2016 keďže stále ide rovnakou líniou. Dúfam že sa niekto ozve na túto moju otázku.
Anik
21.04.16,21:37
Príjem zo "zahraničia " jej musíš prirátať k SVK príjmu - je z SVK živnosti
nárok na daňový bonus samozrejme má nakoľko jej príjem bol vyšší ako 2.280 €
Podniká tam s PDA1 - myslím Soc. poistenie
Nemôžeš ho zaradiť k vyňatým príjmom iba ak by si najprv podala DP v Nemecku tak potom by tu ten príjem mohla vyňať - čo jej zrejme nehrozí.
Čo sa týka legitímnosti myslím, že to vôbec nie je v poriadku, radšej by sa tam mala zamestnať na pracovnú zmluvu urobila by oveľa lepšie vyhla by sa následným komplikáciám a príjem je tam o málo ak nižší. Zbytočne podľa mňa osobne riskuje problém.