Džejn
22.04.16,12:51
Je veľkou chybou keď si neuplatním dph zo zaplatenej zálohy, ale priamo z vyučtovacej faktúry? Vyúčtovacia faktúra mi od elektrikárov chodí každý mesiac, akurát, že napr. zaplatená záloha je 15. marca na nasledujúci mesiac a faktura príde s dátumom dodania 6.4. kde je tá záloha odpočítaná. čiže si tú dph odpočítam naraz vo vyučtovacej fa s mesačným opozdením čo sa týka zaplatenej zálohy?
Tweety
22.04.16,10:53
§ 51 umožňuje uplatniť odpočet dane neskôr ako je samotné dodanie.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
Džejn
22.04.16,11:06
Ďakujem, ano čítala som tento paragraf, len som si nebola istá či sa to vzťahuje aj na tento prípad, nakoľko je toľko diskutované riešenie dodávok a splátkových kalendárov ohľadne dodávok elektriny. Aj ja mám jednu faktúru (rozpis preddavkov na celý rok - s tým že vyúčtovacia faktúra chodí vždy na začiatku nasledujúceho mesiaca.) A z tohto titulu sa mi zdá zbytočné robiť jeden mesiac odpočet dph zo zaplateného preddavku a následne o 2 týždne vyúčtovanie. A zvlášť ked sa jedná rádovo o 10-15 € dph mesačne. Len som si nebola istá či tento môj názor bude zdieľať aj daňový úrad :-)