Gong
22.04.16,15:39
Prosím o radu, sme sro, ktorú založil 1 spoločník, ktorý je aj konateľom, vznikla len tento rok vo februári, sídlo spoločnosti je v dome, ktorý vlastní spoločník, nebýva v ňom, lebo trvalé bydlisko má na inej adrese. Lenže do nákladov dal faktúry za vodu a energiu, na faktúrach ako odberateľ figuruje meno spoločníka a nie spoločnosti ale adresa je sídlo spoločnosti, ktorá tam figuruje. Uznajú takýto náklad, alebo sa musia prepísať iniciály. Keďže sme platiteľmi DPH, myslím si, že sa to musí prepísať. A ešte jedna otázočka, pokiaľ to nemá prepísané, tak uplatniť si Dph nemôže? Len sa uisťujem.
Spoločník (je aj zamestnancom sro) má vlastné mot.vozidlo, ktoré používa na firemné účely, chce do nákladov dať PZP a hav.poistenie, parkovné, nákup PHL, a ďalšie náklady spojené s prevádzkou mot.vozidla. Čo som čítala, tak mi z toho vyplýva, že okrem nákupu PHL a základnej náhrady, nemôže dať nič. Vozidlo nechce dať do majetku spoločnosti. Ako by ste mu poradili postupovať, aby mohol takého náklady dať do spoločnosti. Mohlo by sa to riešiť i nájomnou zmluvou, ktorú by on ako spoločník uzavrel so sro a akú by tam mal ? Aj keď vozidlo nie je zahrnuté v majet. spoločnosti, ale používa sa na služobné účely, musí sa platiť daň z mot.vozidla, musíme sa registrovať. Čo som sa dočítala na nete, vyplýva mi z toho, že reg. sa na DU nemusíme, ale v januári podáme daň priznanie, a zaplatíme alikvótnu čiastku. Platí to takto? Ďakujem
MarBar
23.04.16,04:46
Ak spoločnosť má sídlo v dome, ktorý vlastní spoločník, mala by mať spoločnosť uzatvorenú s majiteľom nehnuteľnosti - spoločníkom zmluvu, na základe ktorej môže túto nehnuteľnosť užívať na svoje podnikanie. Na základe tejto zmluvy by sa uplatňovali v spoločnosti výdavky, spojené s jej užívaním. Čo sa týka vozidla, ktoré nie je v majetku spoločnosti a používa sa na podnikanie, platí, čo je napísané vr. dane z motorového vozidla. Alebo sa uzatvorí zmluva medzi spoločnosťou a spoločníkom (napríklad o výpožičke automobilu), v ktorej sa zadefinuje rozsah výdavkov, ktoré v súvislosti s používaním automobilu bude hradiť spoločnosť.
jslancik
23.04.16,05:04
Zmluva? Aka zmluva? Najomna? Len z nej potom vyplyvaju rozne dalsie veci pre spolocnika ako osobu...
Gong
23.04.16,12:04
To znamená, že medzi spoločníkom a spoločnosťou by mala byť uzatvorená náj.zmluva, vtedy si sro môže dať náklady spojené s užívaním nehnuteľnosti. Spoločníkovi potom vyplýva, čo, musí príjem z prenájmu zdaniť, t.znamená, že sa musí zaregistrovať na dańovom úrade, že má príjmy z prenájmu. A teraz akú sumu si má sám sebe dať, je to jeho spoločnosť, tak aby to bolo OK. Čo s tým?
MarBar
26.04.16,08:51
Áno, nájomná zmluva znamená pre osobu spoločníka ďalšie povinnosti, zaregistrovať sa na daňovom úrade a v prípade, ak by príjem z prenájmu bol vyšší ako 500 euro ročne, dávať daňové priznanie. Ak by sa uzatvorila zmluva o výpožičke, tak spoločník by z poskytnutia nehnuteľnosti nemal príjem. Pozrite si vzor zmluvy o výpožičke:
https://www.employment.gov.sk/files/slovensky/ministerstvo/sprava-majetku/priloha-c-6-vzor-zmluvy-vypozicke-nehnutelneho-majetku-statu.pdf
Gong
26.04.16,11:45
Ešte som zabudla, ked bude uzavretá tá náj, zmluva medzi sro a spoločníkom, potom si sro môže dať do nákladov energiu, vodné a odpad, a odrátať dph? Faktúry ktoré sú na spoločníkovo meno, si môže spoločnosť zapísať do svojho účtovníctva? Nezdá sa mi to, takto som to pochopila z prísp.vyššie. Dakujem
MarBar
26.04.16,12:43
Zvážte, či uzavriete "náj zmluvu" nájomnú?
Ja by som uzavrela zmluvu o výpožičke a zariadila by som, aby sa všetky energie platili dodávateľom na základe dokladov (faktúr) vystavených na vypožičiavateľa (na s.r.o.); toto nie je problém zmeniť u príslušného dodávateľa energií. Tak by boli v účtovníctve všetky faktúry OK, bol by na nich uvedený ako odberateľ s.r.o. Dávam do pozornosti metodický pokyn k prenájmu, o tomto pojednáva posledný odstavec na str. 5.
Termíny: V prípade prenájmu: prenajímateľ - kto prenajíma; nájomca - kto užíva. V prípade zmluvy o výpožičke: požičiavateľ - kto požičiava; vypožičiavateľ - kto užíva.
https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Profesionalna_zona/Dane/Metodicke_pokyny/Priame_dane/2014_02_06_par_6_zak_595_2003.pdf
Prípadne ešte pozri
http://www.etrend.sk/financie/vypozicka-bytu-a-danove-vydavky.html
Gong
26.04.16,13:42
Dakujem, pekne. Teraz som si čítala tú zmluvu o výpožičke, to môže byť na ako dlho uzavretá zmluva, lebo je tam uvedené dočasné. Môže byť na neurčito? Ak som správne pochopila, musí byť k zmluve spísané aj rozh.konateľa, čo to znamená. Takto to celé chápem :
1/ak bude uzavretá zmluva o výpožičke, spoloč.by nemal príjem z poskytnutia nehnuteľnosti, nemusel by sa reg.na dú, doklady prepísané na sro ako odberateľa, môže, dať do nákladov
2/ak bude uzavretá náj.zmluva, musí sa reg. na dú ak by dosiahol príjem vyšší ako 500€
A čo v prípade, keby bola náj.zmluva a doklady by boli prepísané tiež na SRO, iba za prenájom by sa platilo a za služby-energie, atď by platila sro na základe zmlúv, tak sa to dá? A aj tak je vyhodnejšia zmluva o vypožičke však, keby sa dala uzavrieť na dobu neurčitú.
MarBar
27.04.16,11:44
Áno, zákon č. 40/1964 Občiansky zákonník, § 659 a nasl., predpokladá uzavrieť zmluvu o výpožičke na dobu určitú. Podľa mňa sa dá uzavrieť zmluvu o výpožičke na dobu určitú - napríklad odteraz do konca kalendárneho roka a od 1.1. nasledujúceho roka uzavrieť novú zmluvu do 31.12. a toto opakovať podľa potreby.

Bod 1 áno

Bod 2 Ak bude mať spoločník príjmy z prenájmu ako fyzická osoba, musí sa registrovať na daňovom úrade v každom prípade. Ak príjmy z prenájmu budú nižšie ako 500 euro ročne, nemusí podávať daňové priznanie (ale zaregistrovaný musí byť).

Ak by sa uzavrela nájomná zmluva a nájomca by priamo platil za energie (faktúry by boli na nájomcu), toto by sa nepovažovalo za príjem spoločníka. Jeho príjmom by bolo iba prijaté nájomné.