Sarlotka
22.04.16,16:54
Ahojte, prosím ak ide o opravnú faktúru ako oprava chyby (cize nenastavajú žiadne skutocnosit v zmysle § 25 a § 53) tak sa uvadza tato fa v C?
dakujem

chcela som zamazat prispevok ale nejde mi, tak ja len ze uz viem odpoved je ANO
https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Profesionalna_zona/Dane/Metodicke_pokyny/Nepriame_dane/2014/2014_06_23_vykazovanieudajov.pdf

4. oddiel Opravná faktúra vyhotovená z dôvodu opravy nesprávne uvedených údajov v pôvodnej faktúre
V prípade vyhotovenia opravnej faktúry z dôvodu nesprávne uvedených údajov v pôvodnej faktúre zákon o DPH neustanovuje povinnosť uviesť údaje z takto vyhotovenej opravnej faktúry v dodatočnom kontrolnom výkaze. Napriek skutočnosti, že platiteľ dane je povinný podať dodatočné daňové priznanie, ak vyhotoví opravnú faktúru, ktorou mení nesprávne údaje uvedené v pôvodne vyhotovenej faktúre, do kontrolného výkazu sa uvádzajú údaje z takejto opravnej faktúry za zdaňovacie obdobie, v ktorom bola opravná faktúra vyhotovená alebo prijatá.
Príklad č. 9
Dodávateľ tovaru vyhotovil dňa 28.2.2014 opravnú faktúru z dôvodu, že v pôvodnej faktúre s dátumom dodania tovaru dňa 14.1.2014 uviedol omylom nižšiu cenu dodávaného tovaru. Keďže v daňovom priznaní podanom za január 2014 dodávateľ odviedol daň v nižšej sume, ako vznikla daňová povinnosť, je povinný podať dodatočne daňové priznanie k januáru 2014. Údaje z opravnej faktúry dodávateľ uvedie v časti C.1. kontrolného výkazu (ak pôvodnú faktúru bol povinný vyhotoviť podľa § 72 zákona o DPH a táto faktúra má všetky náležitosti podľa § 74 ods. 1 zákona o DPH) za zdaňovacie obdobie, v ktorom opravnú faktúru vyhotovil, teda za február 2014.
Príjemca plnenia uvádza údaje z prijatej opravnej faktúry v časti C.2. kontrolného výkazu za zdaňovacie obdobie, v ktorom mu bola opravná faktúra doručená.
K vykazovaniu údajov z opravných faktúr v kontrolnom výkaze podanom podľa § 78a zákona o DPH bolo vydané usmernenie a metodický pokyn ku kontrolnému výkazu dane z pridanej hodnoty, ktoré sú zverejnené na internetovej stránke Finančného riaditeľstva SR.
Orsz
24.04.16,19:37
v prípade chyby sa neuvádza v C ... v tabulke C sa uvádza len podľa § 25 (C1) a §53 (C2). V prípade, ak má tu chybnú pôvodnú faktúru aj druhá strana a tá ju riadne účtuje, a vy jej k tomu vystavíte dobropis - potom áno v C.
Sarlotka
25.04.16,10:57
ano dakujem, aj opravna faktura (ako oprava chyby) ide do C, našla som následne vyššie uvedený metodicky pokyn, kde uvádzajú taký prípad
Orsz
25.04.16,11:07
myslím že toto je stále o §25 a §53 zak.o DPH, vo vašom prípade myslíte tým zrejme opravu ceny ... Písali ste že nejde o §25 - ale uvedenie napr. nesprávnej ceny, ide o opravu základu dane po vzniku daň.povinn., a je správne urobiť dobropis alebo ťarchopis - no aj toto je v zmysle §25, a správne uvedenie v C. Myslím, že je to len hra o slovíčkach - v každom prípade myslím, že ste to urobila a myslíte to správne ... len sa to niekedy zle vysvetluje.
Orsz
25.04.16,11:17
ako píšem, uvažujete správne ... ale aj tento postup je v zmysel opravy základu dane §25 ... viete keď napíšete oprava chyby ale nie v zmysle §25 ... tak to môže zmiasť a človek premýšla ... tak čo teraz ? :)
Sarlotka
25.04.16,11:19
pozerám, že ste doplnili odpoveď, no priznám sa, že nemám rada hranie sa na takéto slovíčka či napíšem oprava chyby alebo oprava chybnej ceny... a ja to tam vidím v príklade 4...kazdpodane dakujem za vasu odpoved a aj za Vas cas...pekný deň....
Sarlotka
25.04.16,11:25
písala som v zmysle § 25 a § 53, čiže som myslela zároveň , pretože ak to nie je § 25 a § 53 zároveň, musím íst do DDP DPH.... ale nevedela som si poradiť s KV...ospravedlnujem sa budem si dávať pozor na lepsie definovanie otazky a dokladnejsie uvádzanie, áno mate pravdu je to napísané zmätočne, ešte raz sa veľmi ospravedlnujem a dakujem za Vas cas...
Orsz
25.04.16,11:38
To je v poriadku, nemáte sa za čo ospravedlňovať - mysleli sme to obe dobre :) ... a v konečnom dôsledku Váš postup bol správny, takže je všetko v poriadku. Tiež sa ospravedlňujem, ak som Vás niečim vyviedla z miery, ale môj úmysel bol dobrý... pekný deň aj Vám :)
Sarlotka
25.04.16,20:24
orsz prepacte, ale pisala som este v case spracovania DPHciek, teraz ked si citam celu diskusiu poriadne a pomaly aj s otvoreným zákonom, tak vlastne ja sa Vami nesúhlasim, oprava chyby nie je opravou v zmysle § 25 a to z toho dôvodu (inak ja som riesila stranu odberateľa a C ale to nie je teraz podstatne), že § 25 nám hovorí že dôjde k oprave ZD po vzniku DP, pri oprave chyby (tzn. že bola napr. mylne uvedena suma 12 000 eur namiesto 10 000 eur nedochádza k zmene ZD po vzniku DP, cena pri vzniku DP mala byť 10 000... cize ide o chybný údaj... a samotný príklad v časti 4 metodického pokynu a aj v celom pokyne tiež rozlišuje oprava z dôvodu skutočností uvedených § 25 a z dôvodu opravy nesprávnych údajov vykázanych na faktúre

4. oddiel Opravná faktúra vyhotovená z dôvodu opravy nesprávne uvedených údajov v pôvodnej faktúre
V prípade vyhotovenia opravnej faktúry z dôvodu nesprávne uvedených údajov v pôvodnej faktúre zákon o DPH neustanovuje povinnosť uviesť údaje z takto vyhotovenej opravnej faktúry v dodatočnom kontrolnom výkaze. Napriek skutočnosti, že platiteľ dane je povinný podať dodatočné daňové priznanie, ak vyhotoví opravnú faktúru, ktorou mení nesprávne údaje uvedené v pôvodne vyhotovenej faktúre, do kontrolného výkazu sa uvádzajú údaje z takejto opravnej faktúry za zdaňovacie obdobie, v ktorom bola opravná faktúra vyhotovená alebo prijatá.
Príklad č. 9
Dodávateľ tovaru vyhotovil dňa 28.2.2014 opravnú faktúru z dôvodu, že v pôvodnej faktúre s dátumom dodania tovaru dňa 14.1.2014 uviedol omylom nižšiu cenu dodávaného tovaru. Keďže v daňovom priznaní podanom za január 2014 dodávateľ odviedol daň v nižšej sume, ako vznikla daňová povinnosť, je povinný podať dodatočne daňové priznanie k januáru 2014. Údaje z opravnej faktúry dodávateľ uvedie v časti C.1. kontrolného výkazu (ak pôvodnú faktúru bol povinný vyhotoviť podľa § 72 zákona o DPH a táto faktúra má všetky náležitosti podľa § 74 ods. 1 zákona o DPH) za zdaňovacie obdobie, v ktorom opravnú faktúru vyhotovil, teda za február 2014.
Príjemca plnenia uvádza údaje z prijatej opravnej faktúry v časti C.2. kontrolného výkazu za zdaňovacie obdobie, v ktorom mu bola opravná faktúra doručená.
K vykazovaniu údajov z opravných faktúr v kontrolnom výkaze podanom podľa § 78a zákona o DPH bolo vydané usmernenie a metodický pokyn ku kontrolnému výkazu dane z pridanej hodnoty, ktoré sú zverejnené na internetovej stránke Finančného riaditeľstva SR.