elenka
16.06.06,13:54
Prosím skúsených o radu :
Zamestnanec, ktorý má uzatvorená pracovnú zmluvu, môže mať u toho istého zamestnávateľa uzatvorenú dohodu o vykonaní práce na podobnú alebo takmer rovnakú činnosť (ekonomické činnosti)? Dohoda o VP je na výkon práce v rámci projektu hradeného z prostriedkov EU.
Ďakujem za pomoc.
elenka
16.06.06,19:14
Prosím skúsených o radu :
Zamestnanec, ktorý má uzatvorená pracovnú zmluvu, môže mať u toho istého zamestnávateľa uzatvorenú dohodu o vykonaní práce na podobnú alebo takmer rovnakú činnosť (ekonomické činnosti)? Dohoda o VP je na výkon práce v rámci projektu hradeného z prostriedkov EU.
Ďakujem za pomoc.

Nikto sa nenájde, kto by poradil ?
dana9
16.06.06,21:22
Prosím skúsených o radu :
Zamestnanec, ktorý má uzatvorená pracovnú zmluvu, môže mať u toho istého zamestnávateľa uzatvorenú dohodu o vykonaní práce na podobnú alebo takmer rovnakú činnosť (ekonomické činnosti)? Dohoda o VP je na výkon práce v rámci projektu hradeného z prostriedkov EU.
Ďakujem za pomoc.


Pokiaľ si dobre zadefinujete pracovný záväzok do dohody o VP, t.j. že práca bude vymedzená ako pracovná úloha, najlepšie by bolo vymedziť to napr. "vypracovaním podkaldo pre projekt" tak si myslím, že by to malo byť v poriadku.

dana:)
elenka
17.06.06,19:08
Veľmi ďakujem - už som si myslela že nikto nebude reagovať. Ono ten projekt je na 3 roky, dohodu o VP môžem vystaviť aj na celé obdobie, avšak treba dodržať limit 300 hodín ročne, povolený limit týženne atď. Ide mi hlavne o druh vykonávanej práce - či to bude v poriadku, keď to bude práca podobná lebo zhodná s hlavnou činnosťou, avšak ako som spomínala - pre projekt, a vykonávaná mimo pracovného času? Ja som si myslela že by to mohlo byť, ale potrebujem k tomu vyjadrenie odborníka. Nestretla som sa v praxi ešte s niečim takýmto.
Ešte raz ďakujem.
dana9
17.06.06,23:48
Veľmi ďakujem - už som si myslela že nikto nebude reagovať. Ono ten projekt je na 3 roky, dohodu o VP môžem vystaviť aj na celé obdobie, avšak treba dodržať limit 300 hodín ročne, povolený limit týženne atď. Ide mi hlavne o druh vykonávanej práce - či to bude v poriadku, keď to bude práca podobná lebo zhodná s hlavnou činnosťou, avšak ako som spomínala - pre projekt, a vykonávaná mimo pracovného času? Ja som si myslela že by to mohlo byť, ale potrebujem k tomu vyjadrenie odborníka. Nestretla som sa v praxi ešte s niečim takýmto.
Ešte raz ďakujem.

No, pravdu povediac, tri roky je dosť dlhá doba, skúste ešte zvážiť, či by nebolo ešte lepšie, keby ste to poriešili viacerými dohodami o vykonaní práce, predmetom ktorých by boli čiastkové problémy v projekte, resp. jednotlivé kroky v projekte.

Ale samotné jadro veci je v poriadku, zamestannec môže mať so zamestnávateľom aj dohodu o vykonaní práce.

Obmedzenie o zákaze rovnakého druhu práce platí v prípade, ak by mal ZC s jedným zamestnávateľom uzavretých viacero klasických pracovných pomerov.

dana:)
ivetakli
18.06.06,12:41
Ahojte, prosím Vás, keď mám pracovníka na zmluvu prihláseného v SP ako zamestnanca a teraz bude pre nás vykonávať určitú prácu aj na DoVP, musím ho do sociálky prihlasovať znova aj ako dohodára?
ata111
18.06.06,14:35
Ahojte, prosím Vás, keď mám pracovníka na zmluvu prihláseného v SP ako zamestnanca a teraz bude pre nás vykonávať určitú prácu aj na DoVP, musím ho do sociálky prihlasovať znova aj ako dohodára?
áno - reg. listy dohodárov sa vraj hádžu na kopu, ale je treba každého dohodára /aj ak má u teba HPP/ samostatne zaregistrovať.
elenka
18.06.06,15:56
No, pravdu povediac, tri roky je dosť dlhá doba, skúste ešte zvážiť, či by nebolo ešte lepšie, keby ste to poriešili viacerými dohodami o vykonaní práce, predmetom ktorých by boli čiastkové problémy v projekte, resp. jednotlivé kroky v projekte.

Ale samotné jadro veci je v poriadku, zamestannec môže mať so zamestnávateľom aj dohodu o vykonaní práce.

Obmedzenie o zákaze rovnakého druhu práce platí v prípade, ak by mal ZC s jedným zamestnávateľom uzavretých viacero klasických pracovných pomerov.

dana:)

Áno - mohlo by to byť viacero dohôd, prerušovane - na čiastkové úlohy, dá sa zadefinovať spracovanie úloh rôznym spôsobom, len tá pracovná činnosť na pracovnú zmluvu ma trochu mýli.
Danka - má to oporu aj v zákone ? - môžeš ma nasmerovať ?

Ďakujem ešte raz.
dana9
18.06.06,16:22
Áno - mohlo by to byť viacero dohôd, prerušovane - na čiastkové úlohy, dá sa zadefinovať spracovanie úloh rôznym spôsobom, len tá pracovná činnosť na pracovnú zmluvu ma trochu mýli.
Danka - má to oporu aj v zákone ? - môžeš ma nasmerovať ?

Ďakujem ešte raz.

Trochu som si k tomu zisťovala a vychádza mi, že pracovnej zmluvy a toho, čo je v nej dohodnuté ako pracovná činnosť, resp. náplň práce, sa nemusíš obávať. Pokiaľ som zistila, je úplne bežnou a legálnou praxou, že zamestnanec má s firmou uzatvorenú prac. zmluvu ako správca a špeciálne v letných mesiacoch s ním ZĽ uzatvorí dohodu o VP na ostrihanie a úpravu trávnikov vo firme. V podstate ide o úlohu, ktorá by mohla byť zahrnutá aj pod to, čo robí v klasickom PP. Dôležité je, ako to bude zadefinované v dohode o VP.
A keď vravíš, že nie je problém úlohu voľne zadefinovať, tak použite nejaký všeobecný termín typu poradenské práce a pod....
Ale naozaj by v tom súbehu prac. zmluvy a dohody o VP nemal byť problém.

Oporu v Zákonníku práce to má takú, že to nie je vylúčené :D, resp. pri súbehu dvoch pracovných pomerov ZP ustanovuje obmedzenie, že nesmie ísť o rovnaký druh práce, a pri kombinácii dohoda o VP a pracovná zmluva také obmedzenie nie je, takže sa to môže.

Ale skús ešte počkať do pondelka, keď bude online viac poraďákov, určite sa ešte niekto vyjadrí.

dana:)
elenka
19.06.06,11:38
Trochu som si k tomu zisťovala a vychádza mi, že pracovnej zmluvy a toho, čo je v nej dohodnuté ako pracovná činnosť, resp. náplň práce, sa nemusíš obávať. Pokiaľ som zistila, je úplne bežnou a legálnou praxou, že zamestnanec má s firmou uzatvorenú prac. zmluvu ako správca a špeciálne v letných mesiacoch s ním ZĽ uzatvorí dohodu o VP na ostrihanie a úpravu trávnikov vo firme. V podstate ide o úlohu, ktorá by mohla byť zahrnutá aj pod to, čo robí v klasickom PP. Dôležité je, ako to bude zadefinované v dohode o VP.
A keď vravíš, že nie je problém úlohu voľne zadefinovať, tak použite nejaký všeobecný termín typu poradenské práce a pod....
Ale naozaj by v tom súbehu prac. zmluvy a dohody o VP nemal byť problém.

Oporu v Zákonníku práce to má takú, že to nie je vylúčené :D, resp. pri súbehu dvoch pracovných pomerov ZP ustanovuje obmedzenie, že nesmie ísť o rovnaký druh práce, a pri kombinácii dohoda o VP a pracovná zmluva také obmedzenie nie je, takže sa to môže.

Ale skús ešte počkať do pondelka, keď bude online viac poraďákov, určite sa ešte niekto vyjadrí.

dana:)

Ďakujem Danka,
až teraz som si pozrela tvoju odpoveď.
Ak by ešte niekto chcel reagovať, alebo mal skúsenosť, tak budem rada.
Pekný letný deň
Ludula
20.06.06,10:36
1.Chcem sa opýtať či môžeme zamestnať na dohodu o vykonaní práce osobu, ktorá je dobrovoľne nezamestnaná. Ak áno koľko hodín môže odpracovať týždenne a aký príjem môže mať.
2.A ešte sa chcem opýtať, že pri zamestnaní študenta na dohodu o brig. práci môže isť o rôzne práce, alebo tiež ako pri dohode o vyk. práce len jednorázové pravidelne sa neopakujúce.
Ďakujem Ludula
JDM
20.06.06,10:48
No, pravdu povediac, tri roky je dosť dlhá doba, skúste ešte zvážiť, či by nebolo ešte lepšie, keby ste to poriešili viacerými dohodami o vykonaní práce, predmetom ktorých by boli čiastkové problémy v projekte, resp. jednotlivé kroky v projekte.

Ale samotné jadro veci je v poriadku, zamestannec môže mať so zamestnávateľom aj dohodu o vykonaní práce.

Obmedzenie o zákaze rovnakého druhu práce platí v prípade, ak by mal ZC s jedným zamestnávateľom uzavretých viacero klasických pracovných pomerov.

dana:)

Súhlasím s týmto príspevkom.
3 roky je hrozne dlhá doba, a čo viem, tak treba mať na každý mesiac spísanú dohodu, v ktorej by sa nemali opakovať pracovné činnosti. Pri opakovaní to kontrola posudzuje ako náplň práce na hlavnú alebo vedľajšiu činnosť na kratší prac. úväzok. Netreba však každý mesiac nahlasovať v tomto prípade na So.poisťovňu, stačí len ukončenie dohody.
Treba ale sledovať počty odpracovaných hodín, ktoré nesmú v roku prekročiť 300 hodín. U evidovaného nezamestnaného je to 64 hod./mesiac, a 3200,-- brutto/mesiac.
Ludula
21.06.06,05:14
1.Chcem sa opýtať či môžeme zamestnať na dohodu o vykonaní práce osobu, ktorá je dobrovoľne nezamestnaná. Ak áno koľko hodín môže odpracovať týždenne a aký príjem môže mať.
2.A ešte sa chcem opýtať, že pri zamestnaní študenta na dohodu o brig. práci môže isť o rôzne práce, alebo tiež ako pri dohode o vyk. práce len jednorázové pravidelne sa neopakujúce.
Ďakujem Ludula
Prosím veď mi niekto odpovedzte. Je to súrne. Ďakujem.
Ludula
Tweety
21.06.06,06:17
1.Chcem sa opýtať či môžeme zamestnať na dohodu o vykonaní práce osobu, ktorá je dobrovoľne nezamestnaná. Ak áno koľko hodín môže odpracovať týždenne a aký príjem môže mať.
2.A ešte sa chcem opýtať, že pri zamestnaní študenta na dohodu o brig. práci môže isť o rôzne práce, alebo tiež ako pri dohode o vyk. práce len jednorázové pravidelne sa neopakujúce.
Ďakujem Ludula
1. Netrúfam si kvalifikovane odpovedať, nemám skúsenosť
2. Môže ísť o rôzne práce.
:cool::cool:
elenka
21.06.06,11:01
1.Chcem sa opýtať či môžeme zamestnať na dohodu o vykonaní práce osobu, ktorá je dobrovoľne nezamestnaná. Ak áno koľko hodín môže odpracovať týždenne a aký príjem môže mať.
2.A ešte sa chcem opýtať, že pri zamestnaní študenta na dohodu o brig. práci môže isť o rôzne práce, alebo tiež ako pri dohode o vyk. práce len jednorázové pravidelne sa neopakujúce.
Ďakujem Ludula

1. Dobrovoľne nezamestnaná na dohodu o VP - nie je obmedzenie, že by nemohla mať dohodu - na počet hodín týždenne a ročne ako stanovuje ZP. Príjem je na vás, alebo obojstrannej dohode, tiež nie je obmedzujúci.

2. Rôzne práce.
Darana
21.06.06,11:03
1.Chcem sa opýtať či môžeme zamestnať na dohodu o vykonaní práce osobu, ktorá je dobrovoľne nezamestnaná. Ak áno koľko hodín môže odpracovať týždenne a aký príjem môže mať.
2.A ešte sa chcem opýtať, že pri zamestnaní študenta na dohodu o brig. práci môže isť o rôzne práce, alebo tiež ako pri dohode o vyk. práce len jednorázové pravidelne sa neopakujúce.
Ďakujem Ludula

1. Áno. Zamestnanec môže odrobiť hodiny riadne podľa ZP § 226 čiže 300 hodín a príjem môže mať akýkoľvek. - (podá daň. priznanie)
stefo1
22.06.06,11:55
zamestnanec inej firmy je u nás zamestnaný len na dohodu o vykonaní práce... dostane spolu 100 000,- za tri polroky 1-6., 6-12 2005 a 1-6.2006 vsetko vyplatene v roku 2006. sme povinny zo 100 000,- zrazit dan 19%. a ako sa to robí? :) alebo čo iné treba spraviť?...
a druhá otázka - čo by musel vykonat on a my keby mal u nás Zmluvu podľa autorského zákona? (lebo je ako autor jednej nasej web stranky) Z.č 618/2003 (Z o dani z prijmov § 6 ods.2 pism. a) (rad by som vedel všetko, aj čo sa týka poistovni - napr. zdrav.)

ja viem, že je toho veľa, ale fakt to potrebujem vediet... poradi mi niekto?
stefo1
22.06.06,14:42
odpovie mi niekto? hmmmm
este jednu vec sa chcem opytat - či nezdaniteľná čiastka základu dane (keď si ju uplatní) platí aj pre Dohodu o vykonaní práce – keď zamestnanec dostane plat až všetko spolu, za všetky mesiace...napr. spolu 35 000,- alebo je lepšie vyplácať každý mesiac (3 500,- mesačne) neviem presne kolko je ta nezdanitelna čiastka - okolo 7 000,-?
Tweety
22.06.06,14:45
odpovie mi niekto? hmmmm
este jednu vec sa chcem opytat - či nezdaniteľná čiastka základu dane (keď si ju uplatní) platí aj pre Dohodu o vykonaní práce – keď zamestnanec dostane plat až všetko spolu, za všetky mesiace...napr. spolu 35 000,- alebo je lepšie vyplácať každý mesiac (3 500,- mesačne) neviem presne kolko je ta nezdanitelna čiastka - okolo 7 000,-?
Ak má podpísané vyhlásenie k zdaneniu príjmov, a uplatňuje si v ňom odpočet 7568.-, tak z jeho príjmu sa z mesačnej odmeny toľko odpočíta ako nezdaniteľné. Napr. 35000.- odpočet 7568.- zdaní sa len ten rozdiel.
stefo1
22.06.06,14:50
Ak má podpísané vyhlásenie k zdaneniu príjmov, a uplatňuje si v ňom odpočet 7568.-, tak z jeho príjmu sa z mesačnej odmeny toľko odpočíta ako nezdaniteľné. Napr. 35000.- odpočet 7568.- zdaní sa len ten rozdiel.
mhm, takze je lepsie vyplacat kazdy mesiac 3500,- ako naraz 35000,- kedze sa potom kazdy mesiac odpocita 7668,- a nic sa nezdanuje.... .. podava sa len hlasenie

a na ten predchadzajuci pripad vies odpovedat?:confused:
Tweety
22.06.06,14:52
mhm, takze je lepsie vyplacat kazdy mesiac 3500,- ako naraz 35000,- kedze sa potom kazdy mesiac odpocita 7668,- a nic sa nezdanuje.... .. podava sa len hlasenie

a na ten predchadzajuci pripad vies odpovedat?:confused:
Ak bude vyplácaný mesačne, nevyjde žiadna daň, nedávaš nijaké hlásenie.
Tweety
22.06.06,14:55
zamestnanec inej firmy je u nás zamestnaný len na dohodu o vykonaní práce... dostane spolu 100 000,- za tri polroky 1-6., 6-12 2005 a 1-6.2006 vsetko vyplatene v roku 2006. sme povinny zo 100 000,- zrazit dan 19%. a ako sa to robí? :) alebo čo iné treba spraviť?...
a druhá otázka - čo by musel vykonat on a my keby mal u nás Zmluvu podľa autorského zákona? (lebo je ako autor jednej nasej web stranky) Z.č 618/2003 (Z o dani z prijmov § 6 ods.2 pism. a) (rad by som vedel všetko, aj čo sa týka poistovni - napr. zdrav.)

ja viem, že je toho veľa, ale fakt to potrebujem vediet... poradi mi niekto?
Ak je na dohodu u Vás, zrejme má podpísané vyhlásenie v inej firme, u Vás si neuplatní odpočet, teda tých 100000.- podlieh zdaneniu celých.
Na druhú otázku nepoznám správnu odpoveď, nepracujem s autorským zákonmi, určite tam bude daň, ale ďalej neodpoviem.:cool:
stefo1
23.06.06,08:00
zamestnanec inej firmy je u nás zamestnaný len na dohodu o vykonaní práce... dostane spolu 100 000,- za tri polroky 1-6., 6-12 2005 a 1-6.2006 vsetko vyplatene v roku 2006. sme povinny zo 100 000,- zrazit dan 19%. a ako sa to robí? :) alebo čo iné treba spraviť?...
a druhá otázka - čo by musel vykonat on a my keby mal u nás Zmluvu podľa autorského zákona? (lebo je ako autor jednej nasej web stranky) Z.č 618/2003 (Z o dani z prijmov § 6 ods.2 pism. a) (rad by som vedel všetko, aj čo sa týka poistovni - napr. zdrav.)


poradi mi niekto ako je to v tychto pripadoch s danami?
Olgica
04.07.06,08:36
Prosím o radu:
Chceli by sme zamestnať na dohodu o vyk.práce človeka, ktorý je na úrade práce ale nepoberá dávky (vzdal sa ich), lebo si vybavuje predčasný dôchodok. Môže na dohodu pracovať? Koľko hodín môže odrobiť (300/rok)? Môže mať podpísané vyhlásenie k dani ak ešte nemá priznaný dôchodok? Aké odvody zaňho budeme platiť? Ďakujem za skorú odpoveď.
azuz
04.07.06,08:54
Prosím o radu:
Chceli by sme zamestnať na dohodu o vyk.práce človeka, ktorý je na úrade práce ale nepoberá dávky (vzdal sa ich), lebo si vybavuje predčasný dôchodok. Môže na dohodu pracovať? Koľko hodín môže odrobiť (300/rok)? Môže mať podpísané vyhlásenie k dani ak ešte nemá priznaný dôchodok? Aké odvody zaňho budeme platiť? Ďakujem za skorú odpoveď.
Ak ide o človeka, ktorý je evidovaný ako uchádzač o zamestnanie, môže pracovať na dohodu v rozsahu najviac 64 hodín mesačne so zárobkom maximálne 3200 mesačne. Zároveň musí byť splnená podmienka, že na dohodu neodpracuje v roku viac ako 300 hodín. Vyhlásenie podpísať môže, ak žiada o dôchodok až po 1.1.2006. Čo sa týka odvodov, pri dohode platíte len úrazové poistenie (od augusta aj garančné - presné podmienky ale nepoznám).
ZuzanaP
04.07.06,09:01
Pracujem pre zamestnávateľa na základe PP. Šéf si založil aj s. r. o., doteraz fungoval ako SZČO, pre ktorú ostáva jedna prevádzka - teda JÚ, mzdy, sekretárske práce, obchodná korešpondencia,...

Pre s. r. o. budem vykonávať rovnaké činnosti ako pre SZČO.

Je potrebné uzatvoriť nový PP, povedzme na skrátený pracovný čas.

Alebo mi poradíte aj inú možnosť.

Ďakujem
dana9
04.07.06,12:18
Pracujem pre zamestnávateľa na základe PP. Šéf si založil aj s. r. o., doteraz fungoval ako SZČO, pre ktorú ostáva jedna prevádzka - teda JÚ, mzdy, sekretárske práce, obchodná korešpondencia,...

Pre s. r. o. budem vykonávať rovnaké činnosti ako pre SZČO.

Je potrebné uzatvoriť nový PP, povedzme na skrátený pracovný čas.

Alebo mi poradíte aj inú možnosť.

Ďakujem
Zamestnanec môže mať aj viacero súbežných pracovných pomerov, pričom spravidla jeden z nich je na plný úvazok a druhý, resp. ostatné sú uzatvorené na kratší prac. čas. V závislosti od typu vykonávanej práce to môže buť riešené aj cez dohodu o vykonaní práce, ale z napísaného mi skôr vychádza praconý pomer.:)

Otázne však je, či je šéf aj v pozícii zamestnávateľa, je to dôležité pre posúdenie, ak by došlo k vykonávaniu konkurenčnej činnosti, vtedy je potrebný súhlas pôvodného zamestnávateľa.

Pri posudzovaní skutočnosti, či ide o výkon konkurenčnej činnosti je dôležité porovnanie predmetu činnosti nového zamestnávateľa, s tým, čo budeš vykonávať pre nového zamestnávateľa - s.r.o..
Pri zistení predmetu činnosti zamestnávateľa je treba vychádzať zo znenia výpisu z obchodného registra, resp. so zriaďovacej listiny.
Preto je dôležité zistiť, ako bude ma táto s.r.o. - nový zamestnávateľ zadefinovaný predmet svojej činnosti. Prípadný konflikt sa posudzuje pri vzájomnom porovnaní práce a predmetu činnosti zamestnávateľa, pričom by nemalo ísť ani o čiastočný konflikt. Všetko je však v poriadku, ak pôvodný zamestnávateľa s takouto prácou súhlasí.

dana:)
ZuzanaP
04.07.06,12:36
Áno šéf je v pozícii zamestnávateľa, SZČO mal na stavebné práce a prevádzku práčovne, pričom stavebné práce, stavebné činnosti prešli pod s. r. o.

Navrhnem mu teda pre mňa PP na kratší pracovný čas.