dara
16.06.06,13:53
Ahojte poraďáci, uvažujem nad jazykovým pobytom na Malte, bol tam niekto z Vás či už na dovolenkovom, jazykovom pobyte alebo pracovne? Prosím o Vaše skúsenosti. Hľadala som aj linky, kde by som si mohla prečítať skúsenosti ľudí, ktorí tam boli, z praxe, ale nič som nenašla. Nechcem nechávať len na názor agentúry, ktorá sa samozrejme nebude vyjadrovať napr. negatívne, aby zarobila.
Zaujíma ma, ako je to napr. s prácou, pre študentov jaz.pobytov, či sa dá zarobiť, aká je tam životná úroveň pre našinca (slováka).
Hodne som toho preštudovala, lebo spočiatku som chcela Austráliu vyskúšať, ale po čase možno ak by sa mi páčilo by som tam chcela ostať a vziať si sebou domáce zvieratko (psíka), kôli tomu ma Austrália dosť odradila, dlhý let a rôzne komplikácie pri dovoze zvierat. Tak sem s radami......:)
Alexandra Molnárová
16.06.06,12:08
Ja som bola pred ôsmimi rokmi 2 mesiace na Malte. Chodila som do školy IELS v meste Sliema. Bolo to na veľmi dobrej úrovni. Keď to mám porovnať so školou v Londýne, kde tiež bola tak na Malte bolo určite lepšie. Možno je to
aj kvôli tomu, že sú tam veľmi priateľskí učitelia. Za tie 2 mesiace som sa
naučila oveľa viac ako za 4 roky v škole. Neviem ako je to s prácou, lebo
z tých ľudí, ktorých som tam poznala nikto popri škole nepracoval. Podľa mňa by to ale nemal byť problém. Je tam dosť draho už len kvôli tomu, že kurz maltskej líry je 1:100. Aspoň vtedy to tak bolo.
dara
16.06.06,12:16
Uhm, ďakujem, čítala som o tej škole, môžeš mi napísať cez akú si išla agentúru? A ubytovaná si bola kde??? Takže hovoríš, že sa dá naučiť, stačia napr. 2 mesiace, ja som síce maturovala z angliny, ale už dosť dávno som zo strednej školy.....teraz mám prácu v ktorej anglinu nevyužívam a veľa som zabudla, takže by som chcela do začiatočníkov, myslíš, že sa tam dá naučiť ? keby som šla napr. na 3,4 mesiace????
tibor
16.06.06,12:39
ja som presne pred 3 rokmi v St. Julian. prvých 7-10 dní som skoro plakal, že som im poriadne nerozumel - býval som v rodine, kde manžel bol finančákom a fanúšikom futbalu a manželka ženou v domácnosti. s nimi som si najviac pokecal. hlavne sa mi páčili rozhovory s pánom domu, ktorý popisoval svoju rolu ako komparzista vo filme Trója, ktorý sa tam práve točil.

bol som tam cez spoločnosť InterStudy, Štefánikova 29, BA. Letel som Lauda air z Viedne. letenka stála 10.500, a pobyt záleží od toho, čo si objednáš - mal som General English 20 hodín týždenne + príplatok za intenzívne one to one v trvaní 1,5 hodiny denne, čo bola blbosť - lebo viac som si pokecal v domácnosti, kde som býval. stačia tie 4 hodiny denne a potom na pláž...
ihneď prvý deň píšeš test - prosím Ťa píš ho sama a neopisuj, lebo sa dostaneš potom do inej skupiny ako na akú máš v skutočnosti...niekoľkí na to doplatili a potom sa presúvali, lebo nič nerozumeli vo svojej skupine.

inak je tam na skapanie teplo - bol som tam posledné 2 júnové a pravé júlové týždne - škola bola síce klimatizovaná - ale ako si z nej vyšla - akoby Ťa prefackalo. Nikto z nás nebrigádoval či nepracoval - ale je tam plno rusov - jednak klientov a majiteľov hotelov a jednak pracovníkov.
tí, čo bývali na intráku - tí si užívali mladosti a sami si varili, čo si podonášali v konzervách a sáčkoch a potom kupovali samé cestoviny hlavne a samozrejme vodu vo fľašiach - inak veková štruktúra účastníkov je rôzna. sú skupiny, kde sú školopovinné deti, s ktorými sme sa len stretli v škole, kde mali osobitné vyučovanie - ale inak som ich nevidel. skupinky sme boli od 5-12 členov - podľa toho, aká bola noc predtým. dosť silne medzi sebou držali nemci, veľa je tam aziatova a rusov. kým neprišli 2 češky aj som dosť kecal po anglicky - potom to už bolo horšie...ale sme zas pochodili veľa po ostrove.

myslím, že bol v tom čase aj svetový pohár vo futbale nejaký a zároveň tam v St. Julian aj MS v kolkoch...inak - okrem potápania sa tam nič nedalo robiť, jedine beach volejbal.

páčil sa mi výlet s večerou a disco pre účastníkov na lodi počas plavby okolo ostrovou Malty, ktorý je v cene pobytu. vedenie školy a pedagógovia sú mladí učitelia - väčšinou zo sveta (anglia, canada, USA, Malta...) počas celého dňa máš k dispozícii internet (asi 12 PC) a môžeš komunikovať s domovom gratis...samozrejme musíš byť korektná a asi po 30-40 min uvoľniť PC - hoci občas sa stane, že nejdeš na hodinu a si tam aj 2-3 hodiny...ale po škole je to full!

doporučujem návštevu nočného podniku Fuego...(:

sestranica je v Austrálii...išla tam pred 2,5 rokom...a tak sa jej tam zapáčilo, že sa tam rozhodla ostať. popri škole pracovala a záleží hlavne od ľudí, ktorých tam stretneš a od toho čo vieš - teda profesiu. ako zdravotníčka sa tam má perfectne...len keby to nebolo tak ďaleko...povzdychnú si neraz jej rodičia
dara
19.06.06,08:58
Ďakujem Tibor za tvoju odpoveď, prosím má ešte niekto skúsenosti?
Alexandra Molnárová
19.06.06,09:13
Ja sa už vôbec nepamätám cez akú agentúru som tam bola. Bývala som
v takom menšom rodinnom hotely, ktorý bol až tak mizerný (aj strava),
že sme ho s kamarátom, ktorý tam tiež býval nazvali "cockroach hotel",
lebo nám tam po kúpeľni behala všelijaká háveď. Ak máš nejaké základy
tak určite tie 3-4 mesiace stačia. Mne sa už druhý mesiac snívalo
po anglicky a to som tam išla tiež tak, že som sa zo školy už na nič nepamätala dokonca keď som vystúpila z lietadla a čakali ma tam zo školy
vôbec som im nerozumela. Mne veľa pomohlo to, že som sa skamarátila
s ľuďmi, ktorí sa veľmi chceli naučiť a tak sa nerozprávali medzi sebou
inak len po anglicky. Bolo tam totiž dosť veľa Nemcov, ktorých to teda
vôbec nezaujímalo, či im rozumieme aj tak sa medzi sebou rozprávali
cez prestávku a po škole po nemecky a sťažovali sa aké ťažké je pre nich
naučiť sa po anglicky. Teraz keby som išla tak by som chcela bývať v školskej rezidencii - aspoň tá škola ju mala, neviem či ju majú všetky, lebo
tam býva väčšinou veľmi veľa mladých ľudí, s ktorými si môžeš o všeličom pokecať. A ešte si pamätám, že mi veľa pomohlo aj to, že sme sa chodili
pred horúčavou skrývať do klimatizovaného kina, kde boli filmi len v angličtine.
dara
19.06.06,10:24
A tá školská rezidencia je priamo v škole? Ja by som chcela ísť aj s priateľom, takže zvažujeme, že čo bude pre nás najlepšie, myslím aj ubytko....hlavne sa nechcem držať, len na to čo povedia z agentúry, lebo všeličo je potom väčšinou inak.
Alexandra Molnárová
19.06.06,10:35
Áno bolo to hneď pri škole, resp. súčasťou školy len sa išlo cez iný vchod, ale ľudia, ktorí tam bývali to veľmi chválili a zdá sa mi, že to bolo aj finančne
výhodné.
bumpy
28.07.06,12:53
ahoj ja som bola na Malte ale iba čisto na kurze angličtiny minuly rok, bola som cez Alfa Agency, byvali sme v školskej rezidencii (od skoly bola par krokov) ale da sa zohnať ubytko aj u rodiny. skolu aj rezidenciu spravovala jedna rodina, cela rodina bola velmi milá a ochotná so vsetkým pomoct. leteli sme cez air italia, byvali sme v St. Julien, okolie bolo veľmi pekne a ludia velmi milí a ochotní.
ako je to s pracou ti poradiť neviem, vsetci z nasho kurzu boli iba na anglictinu a potom sme chodili spolu po vyletoch, bolo vela rusov a nemcov.
na maltu mám pekné spomienky, prajem aj teba vela krásnych zážitkov
daniela
vcielka
29.07.06,17:25
Ahoj!

Ja mám na Malte práve dcéru od 1.júla do konca augusta, tiež je na jazykovom pobyte v IELS Sliema. Ubytovaná je v rodine s dvomi dievčatami z rôzných krajín.
Zatial čo mi hovorila škola je súper, aj s ubytovaním je spokojná,po škole majú aktivity, rôzné histor. prehliadky, pravidelne chodia na pláže, proste super.
Jedine na čo sa sťažuje sú tam neznesiteľné horúčavy (v tieni 38 stupňov ), na ktoré si treba zvyknúť, z toho tepla už stihla aj ochorieť, väčšinu po troch týždňoch sú tam všetci študenti chorí, bolesti hlavy, celého svalstva,bolesti žalúdka, vysoké teploty.
Doteraz čo je tam, ochorelo veľa študentov.
Ale chvalabohu sa z toho dostala, až po nasadení antibiotík, ktoré jej predpísala lekárka ešte doma pre prípad keď ochoreje tam. Inač majú tam aj v škole lekára, ktorý chodí k študentom ak ochorejú, ale treba platiť, je to súkromný lekár, ale vraj štátne zdravotníctvo je tam na výbornej úrovni, aj sa neplatí. Zatial ho nepotrebovala, drží sa!

Dosť sa nachodia po ostrove, takže únava z toho tepla je veľká.Treba veľa oddychovať, hovorí a nepreháňať s opaľovaním!
Ale už si zvykla.
Našla si veľa kamarátov, v angličtine pokročila súper, snaží sa veľa rozprávať,hovorí aj rozumie anglicky, len problém jej robí slovosled,verí že sa ešte viac zdokonalí.T
Taktiež boli tam aj 3 týždne česi, tak konečne bola rada, že si môže pokecať s nimi aj po slovensky!

Ľudia sú tam vraj milý, radi sa rozprávajú. Inač je tam dosť draho, platí sa v maltských lírach. Neodporúča piť vodu z vodovodu, ale si kupovať!!!
Verím, že tých zážitkov bude mať viac, práve jej začína druhy mesiac ktorý tam ešte strávi. Išla cez agentúru z Bratislavy agentúra @ paloma.sk.
Môžem povedať, že sme doposial spokojní, vyšli nám aj v ústrety, keď nám tam ochorela.
Veľmi sa na ňu teším, až sa vráti, snáď popíše toho viac!
A na koniec, ak ide cez agentúru na jazýkový pobyt, tak pracovať tam nesmie, pre prípad ak by sa jej niečo stalo poisťovňa by to nepreplatila!!!
dara
03.08.06,06:55
Ahoj včielka, smiem vedieť koľko si za ten pobyt platila ?
iva
03.08.06,07:25
Syn bol minulý rok 3 týždne na Malte so Studentagency. Bol nadmieru spokojný takmer so všetkým. Býval v rodine (asi 60 ročná pani s 8 ročnou vnučkou), býval v izbe s jedným Poliakom. Bol len na "základnom" kurze, teda 4 vyuč.hodiny doobeda. V skupine ich bolo cca 12. Po jednom týždni sme mu priplatili aj intenzívny kurz, to boli asi 2 hodiny naviac, kde už konverzovali asi len štyria - on, jeden Holanďan a dve Nemky. Tieto hodiny konverzácie mu vraj dali oveľa viac, ako ten "základ" doobeda. Inak tá cestovka je spoľahlivá, všetko bolo dobre zorganizované. Mali skvelý progam, stále sa niečo dialo. Len tie horúčavy... Tiež tam skoro všetci ochoreli z klimatizácie. Celé to stálo cca 55 tisíc.
dara
03.08.06,07:32
Ahoj Ivka, mne to vypočítali 2 týždňový kurz asi na 50 tis., ale spojené s dovolenkou. Takže to asi neni prehnaná cena. Podľa toho čo píšeš, je teda lepšie si priplatiť za tie intezívne? Ja idem ako úplny začiatočník, tvoj si bol ako na tom ? Dá sa naučiť aj za tých 10 dní angličtina ?
Johanka
03.08.06,08:02
Ja som bola na Malte pred dvoma rokmi, chodila som do školy GEOS v Slieme. Super spomienky, hlavne na spolužiakov - celosvetový výber od Činy, cez Rusko po Kolumbiu. Výborní učitelia, premyslené lekcie, nič živelné, občas aj domáca úloha. V triede do 10 ľudí, s tým, že sa stále obmieňali podľa toho, komu kedy začal a končil pobyt, alebo postúpil do vyššieho levelu. Za necelé 2 mesiace som sa naučila viac ako za celé roky po všelijakých kurzoch a hlavne som sa prestala báť komunikovať v angličtine. Ono tam človeku nič iné ani nezostáva, inak by bol stratený. Aj tak najlepšie učenie jazyka bolo so spolužiakmi pri pive :) . A jazyk trénujem do dnešného dňa s tými istými ľuďmi, lebo si mailujeme, občas si zavoláme .....
Do školy sa dá napísať mail, oni vedia vybaviť aj ubytovanie a ostatné veci , o ktoré požiadaš ( www.geosmalt.com (http://www.geosmalt.com) )
dara
03.08.06,08:20
Johanka, ale ja som začiatočníčka, myslíš, že sa tam za tých 11 dní na mňa aj čosi nalepí? Aby som to upresnila, učila som sa kedysi štyri roky, ale už som všetko zabudla, základy neaké mám. Hlavne mi chýba slovná zásoba. Dík za info, ak ťa môžem poprosiť popíš ako to tam beží, na čo sa si dávať pozor, čo pozrieť a tak ďalej. DíKI
Johanka
03.08.06,09:24
No , ako úplná začiatočníka by som tam neišla, skôr si myslím, že to má zmysel na zdokonalenie sa alebo prelomenie bariéry hanblivosti povedať niečo v cudzom jazyku .... Ak by Ťa na základe vstupného testu zaradili medzi úplných začiatočníkov, môže sa Ti stať, že tam budeš s ľuďmi, ktorí majú problémy s latinkou ( Rusi, Číňania, Lýbijčania ...) a majú problém čítať . Ale ak si sa už angličtinu učila, tak asi nie si celkom "mimo". Kamarátka toto absolvovala, ale bola tam na pol roka, takže ju tak nemrzel trocha zabitý čas a prehrýzla sa aj cez ťažké začiatky. Vieš, všetko záleží od Teba. Ja keď som mala pocit ( dosť častý :D ), že neviem o čom sa na hodine točí, veru som sa aj po večeroch učila, aby som nehľadela v škole ako teľa. Škola robí kopec mimoškolských akcií, treba na všetky chodiť a tým sa učíš celý deň. Samozrejme treba sa zgrupovať s cudzincami ....
dara
03.08.06,09:53
No Johanka, ja som čítala o Malte veľa, a písali aj ľudia, ktorí boli úplne začiatočníci, ako takže sa nebojím, že by som sa nič nenaučila, len vôbec nemám predstavu ako to prebieha. Tá výučba. Ďakujem, že si odpísala.
Ja som sa učila 4 roky, len som už dlhšie zo školy vonku a viem, len to čo si pamätám, chýba mi slovná zásoba. Priateľ je na tom oveľa lepšie.
Kamarátka sa nič nenaučila ?
dara
03.07.12,11:00
Ahojte znova sa trošku pripomínam s Maltou, neviete mi poradiť kde sa dá v St. Julien najesť, nie draho, aby to nebolo len o hamburgeroch a pizze?:)
schaolin
12.01.13,12:39
Ahojte, ja SA chystám cez letné prázdniny 2013na jazykový pobyt na Maltu na 3-4 týždne, chcete sa niekto pridat?? Tatiana ajurgova@gmail.com
seximeda
24.01.13,09:19
schaolin, ja sa chystam tento rok na jazykovy pobyt, zatial som sa este nerozhodol kam. Cez aku agenturu chces ist?
Pfeffer
12.02.13,09:05
Ja som bol na Malte minuly rok, a musim povedat ze jazykove kurzy cez Class (http://www.class.sk/) mi dali o vela viac ako mesacny kurz na Malte.
V pripade ze mate zaujem sa naucit jazyk, tak sa Vam tam ani neoplati chodit.
Zzazzu
09.09.13,09:43
ahoj, hľadám nejaké konkrétne skúsenosti ľudí na Malte - rada by som tam išla, ale chcela by som vedieť, či je lepšie ísť priamo do nejakej školy, či to riešiť cez agentúru, alebo...a na čo si mám dávať pozor. Ak si tam bola, poradíš, prosím ťa? Díky ;-)
Zzazzu
16.01.14,16:48
Pfeffer, ja mám od kamošiek na Maltu veľmi dobré referencie, boli tam pred rokom, ale išli tak, že si vybrali školu a išli priamo, čo sa týka škôl, lektori sú na vysokej úrovni, takže angličtinu ťa naučia špičkovo...akurát mali trošku problém s cestou a ubytkom, ja by som to pre to chcela riešiť cez agentúru...trošku som surfovala po nete, zaujali ma jazykove pobyty (www.jazykovepobyty.sk) a limimalta (www.limimalta.com), nemá niekto z vás s nimi konkrétne skúsenosti?
dara, ty si tam išla ako?