SMartina
16.06.06,14:04
Prosím o radu. Faktura za preklad pre Poľského alebo Českého partnera sa má vystaviť s DPH alebo nie.
Ďakujem.
plavčík
16.06.06,12:12
Ak služba vykonla v SR a aj bola použitá v sr napríklad pri jednaní tak by som s DPH ak by som ja prekladl pre Poľsko a poslal im preklad tam tak bez DPH
Jana Acsová
16.06.06,12:48
Prosím o radu. Faktura za preklad pre Poľského alebo Českého partnera sa má vystaviť s DPH alebo nie.
Ďakujem.Ak ste platiteľom dane a obchodný partner je podnikateľským subjektom v inom členskom štáte, miestom dodania služby je iný členský štát. Vystavujete faktúru bez dane.

Vo vypracovaných otázkach máte túto tému rozobratú, čo sa týka ďalšieho postupu a daňového priznania:
http://www.porada.sk/t19078-sluba-dodana-v-zahraniei.html
Jana Acsová
16.06.06,12:51
Faktúru vystavíte podľa § 73 ZDPH s uvedením odvolávky na § 15 ods. 7,8 (písm. b).

Keby ste službu poskytli súkromnej osobe, jednalo by sa o službu s miestom dodania na Slovensku.
Jana Acsová
16.06.06,12:54
Ak služba vykonla v SR a aj bola použitá v sr napríklad pri jednaní tak by som s DPH ak by som ja prekladl pre Poľsko a poslal im preklad tam tak bez DPHV prípade prekladateľských a tlmočníckych služieb je rozhodujúce komu bola služba dodaná a následne od tejto skutočnosti sa odvíja určenie miesta jej dodania pre účely DPH.
genko
15.11.09,15:05
Dobry den, vystavujem svoju prvu fakturu za preklad (z anglictiny do slovenciny) vykonany pre madarsku firmu do Madarska. Prosim Vas poradte mi, v akom jazyku ma byt faktura vystavena (slovensky ? anglicky?) a odvolavku na aky § treba vo fakture pouzit kedze ja ako SZCO prekladatel/tlmocnik nie som platcom DPH ? Dakujem za rychlu odpoved.
Blankake
15.11.09,15:30
Dobry den, vystavujem svoju prvu fakturu za preklad (z anglictiny do slovenciny) vykonany pre madarsku firmu do Madarska. Prosim Vas poradte mi, v akom jazyku ma byt faktura vystavena (slovensky ? anglicky?) a odvolavku na aky § treba vo fakture pouzit kedze ja ako SZCO prekladatel/tlmocnik nie som platcom DPH ? Dakujem za rychlu odpoved.
Faktúru vystav v cudzom jazyku alebo obojjazyčne (cudzí jazyk a hneď pod tým slovenský iným písmom na rozlíšenie). Ak bude len v cudzom jazyku, na požiadanie DÚ musíš potom zabezpečiť jej preklad.

Ak nie si platca DPH, stačí uviesť na faktúre dole "Nie som platca DPH".