Matej09
23.04.16,17:46
Zdravím, pracujem na TPP, ale mam v pláne si privyrábať cez víkendy na brigádu. Mal by som pracovať v jednom call centre. Na pohovore mi povedali, že keď zamestnávajú ľudí na brigádu, tak oni ako zamestnávateľ nič neodvádzajú. Zdá sa mi to dosť divné, pokiaľ viem tak zamestnávateľ musí za každého zamestnanca odvádzať niečo, bez ohľadu, či pracuje na TPP, dohodu, brigádu.. Pýtal som sa, či si budem musieť vybavovať živnosť, a povedali mi, že nie. Ak by to teda bola pravda, že nič za mňa nebudú odvádzať, čo všetko si budem musieť platiť sám (zdravotnú, sociálnu poisťovňu, daň..)? Brigáda by bola iba na pár hodín cez víkendy, mesačný zárobok cca 150€
veronikasad
23.04.16,15:49
Nepytali sa ta ci.si student denneho studia?
Matej09
23.04.16,18:24
Nie, hovoril som, že pracujem na TPP.
Katy a R
23.04.16,18:51
zamestnávateľ určite pozná svoje povinnosti - čo sa odvodov týka. ak ináč nie - uvidíš na výplatnej páske, alebo na čistej vyplatenej sume.
leda tak by to bola dlaňovka a na čierno . ak máš dohodu podľa ZP - nemáš sa (podľa mňa) čoho báť :)
veronikasad
23.04.16,18:55
Pracovat bez odvodov zamestnanca aj zamestnavatela moze
iba student denneho studia na dohodu o brig.praci studenta s podpisanou odvodovou vynimkpu pri prijme do 200€ mesacne.
Nie si evidovany na urade prace, aby si zamestnavatel vybavil nejaku formu dotacie
Matej09
26.04.16,12:29
Takze podla zmluvy ide o obchodno pravny vztah a nie pracovno pravny. Bolo mi povedane,ze nemusim si zalozit zivnost, ale pocitam, ze urcite si budem musiet platit zdrav. a soc.poist...
veronikasad
26.04.16,13:29
Názov zmluvy ? Ak neide o podnikanie podla živ.zákona, ,minimálne musíš mať pridelené DIČ z DU. Budeš podávať DP typu B, do ktorého zahrnieš príjem zo zamestnania aj z callcentra.

Aj keď nepôjde o živnosť, budeš považovaný pre účely zdr.a soc.poistenia za SZČO.
V zdr.poisťovni - pri súbehu zamestnania a podnikania - si môžeš určiť vymeriavací základ nula a preddavky platiť nemusíš. Príp. nedoplatok uhradíš po vykonaní RZZP prísl. zdr.poisťovňou.

SP -. pokial tvoj ročný príjem nepresiahne 12*429 (bez ohladu na počet mesiacov podnikania) odvody do SP platiť nebudeš.
Matej09
26.04.16,14:39
Názov má: Zmluva o spoluráci. Do toho súčinu12*429 sa zapocitava aj prijem z TPP,? Mam sa uz teraz nejako zahlasit do ZP a SP? Vďaka
veronikasad
26.04.16,15:10
Nie, nezapočítava, iba zo zmluvy. V ZP sa treba prihlásiť, ak budeš robiť len na DIČ. Pokial by si mal živnosť, tak ťa prihlási ŽU. Tiež si m§žeš určiť min.vymer.základ nula a preddavky platiť nebudeš (do 31.12.2017)