lenkav
04.11.04,11:47
Váž. priatelia Porady,
chcela by som Vás poprosiť o pomoc s nasledovným problémom:
Dňa 01.11.2004 vypršala našej zamestnankyni rodičovská dovolenka. Zamestnávateľ medzi časom prijal na jej pracovné miesto novú pracovníčku - so zmluvou na dobu neurčitú. Zamestnankyňa teda nemá miesto - ak ju zamestnávateľ prepustí /čo aj urobí/ má nárok na odstupné? Ak áno - pri akom paragrafe?

Veľmi pekne ďakujem za skorú odpoveď.

Pekný deň!
anita
04.11.04,14:53
Nárok na odstupné má. Lenže ak jej dáte výpoveď napr. dnes, výpovedná doba začína plynúť od 1.12. a to 3 mesiace t.j. pracovný pomer končí 28.2.2005. Lenže ak si vyčerpá túto výpovednú dobu a bude u Vás počas tejto doby naďalej pracovať na odstupné nemá nárok. A opačne: ak sa zriekne výpovednej doby a odíde hneď, musíte jej vyplatiť odstupné.
lenkav
08.11.04,09:56
Veľmi pekne ďakujem za pomoc.


Chcem sa ešte opýtať - ona si teda začne od 01.11.2004 čerpať dovolenku, a keď ju vyčerpe, zamestnávateľ jej dá výpoveď - "nadbytočnosť?"

Ďakujem a prajem Vám veľa úspechov
elenka
09.11.04,12:52
Na odstupné nárok nemá - pretože jej pracovné miesto sa nezrušilo - alebo zrušilo? Pochopila som to tak, že na jej pracovnom mieste je iná zametnankyňa, ktorá má PZ na dobu neurčitú (mala mať na dobu určitú - zastupovanie počas MD).
Zamestnankyňa ktorá sa vrátila z materskej dovolenky (poberania rodičovského príspevku) má nárok na pracovné miesto, ktoré má uvedené v pracovnej zmluve. Ak je funkcia v pracovnej zmluve konkrétne pomenovaná, má nárok na toto miesto. Ak má uvedenú všeobecnú funkciu (napr. referentka) tak nemusí nastúpiť na pôvodné miesto, ale na referentské iné miesto, ak také je - podľa jej vzdelania a zdravotného stavu.
Ak nie je východiska - tak máte smolu - je nutné jednou z nich sa dohodnúť na skončení pracovného pomeru, lebo dôvod na výpoveď podľa ustanovení ZP tam nie je.
Pekný deň !
ala13
27.06.05,10:46
Váž. priatelia Porady,
chcela by som Vás poprosiť o pomoc s nasledovným problémom:
Dňa 01.11.2004 vypršala našej zamestnankyni rodičovská dovolenka. Zamestnávateľ medzi časom prijal na jej pracovné miesto novú pracovníčku - so zmluvou na dobu neurčitú. Zamestnankyňa teda nemá miesto - ak ju zamestnávateľ prepustí /čo aj urobí/ má nárok na odstupné? Ak áno - pri akom paragrafe?

Veľmi pekne ďakujem za skorú odpoveď.

Pekný deň!Moze ju vobec prepustit? Nezda sa mi to take lahke! A uz vobec nie bez odstupneho, ci inej kompenzacie. Ma povinnost ju nadalej zamestnavat, uz jej len nemusi dat to iste miesto ako by to bolo po navrate z MD.
zuzanar
13.09.05,08:56
Prosím Vás o radu.
Kamarátke končí rodičovská dovolenka, bola sa dohodnúť v zamestnaní ako ďalej s prácou. Robila recepčnú v hoteli. Toto miesto je ale obsadené. Ponúkli jej prácu v kuchyni - umývanie riadov. Práca by bola vykonávaná až do 23.00 hod. Ak odmietne túto prácu má nárok na odstupné? Musí súhlasiť s preradením, a ako je to keď sa stará o malé dieťa s prácou v noci?
Ak mi môžete poradiť aj paragrafy budem vďačná. Dík.
MarianaSalko
13.09.05,09:42
Prosím Vás o radu.
Kamarátke končí rodičovská dovolenka, bola sa dohodnúť v zamestnaní ako ďalej s prácou. Robila recepčnú v hoteli. Toto miesto je ale obsadené. Ponúkli jej prácu v kuchyni - umývanie riadov. Práca by bola vykonávaná až do 23.00 hod. Ak odmietne túto prácu má nárok na odstupné? Musí súhlasiť s preradením, a ako je to keď sa stará o malé dieťa s prácou v noci?
Ak mi môžete poradiť aj paragrafy budem vďačná. Dík.
Nie je možné, aby zamestnávateľ preradil zamestnanca na úplne iné miesto (keď to preženiem, nie je možné aby sa napr. z účtovníčky stala upratovačka... Zamestnávateľ je povinný ponúknuť zamestnankyni podobnú prácu a za ten istý plat a podmienok aký mala.... §157 - zamestnávateľ je povinný zaradiť zamestnanca po návrate na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak to nie je možné, pretože táto práca sa už nevykonáva alebo pracovisko je zrušené, musí ich zamestnávateľ zaradiť na inú prácu zodpovedajúcu prac. zmluve.
Čo sa týka malého dieťaťa - §164 hovorí síce o úprave prac času pre zamestn., ktorí sa starajú o dieťa mladšie ako 15 rokov, zamestnávateľ je síce povinný vyhovieť, avšak za predpokladu, že tomu nebránia prevádzkové dôvody. Nadčasy môžu byť len so súhlasom zamestnanca.
MarianaSalko
13.09.05,09:49
Prosím Vás o radu.
Kamarátke končí rodičovská dovolenka, bola sa dohodnúť v zamestnaní ako ďalej s prácou. Robila recepčnú v hoteli. Toto miesto je ale obsadené. Ponúkli jej prácu v kuchyni - umývanie riadov. Práca by bola vykonávaná až do 23.00 hod. Ak odmietne túto prácu má nárok na odstupné? Musí súhlasiť s preradením, a ako je to keď sa stará o malé dieťa s prácou v noci?
Ak mi môžete poradiť aj paragrafy budem vďačná. Dík.
Ešte k tomu odstupnému - nie je to také jednoduché - v podstate keďže zamestnávateľ je povinný prijať pracovníčku po MD, RD na to isté pracovné miesto alebo podobné pracovné miesto v zmysle prac. zmluvy (§157) a pokiaľ je však pôvodné miesto už obsadené inou pracovníčkou a náhradné miesto pre zamestnankyňu po MD nemá, zamestnávateľ môže zrušiť prac. miest - v tvojom recepčná - ale musí prepustiť tú novú pracovníčku, ktorá "zastupovala", nie tú. kt. sa vracia po MD(RD) keďže zamestnávateľ je povinný ju späť prijať....
Podľa môjho názoru je to vec dohody medzi zamestnávateľom a zamestnankyňou,ktorá sa vracia po MD(RD) aby sa dohodli na výpovedi s odstupným, pokiaľ zamestnávateľ nechce prepustiť pracovníčku, ktorá nastúpila na jej miesto počas MD(RD)...
zuzanar
13.09.05,09:53
Ďakujem veľmi pekne.
Hronská Iveta
13.09.05,12:06
Nie je možné, aby zamestnávateľ preradil zamestnanca na úplne iné miesto (keď to preženiem, nie je možné aby sa napr. z účtovníčky stala upratovačka... Zamestnávateľ je povinný ponúknuť zamestnankyni podobnú prácu a za ten istý plat a podmienok aký mala.... §157 - zamestnávateľ je povinný zaradiť zamestnanca po návrate na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak to nie je možné, pretože táto práca sa už nevykonáva alebo pracovisko je zrušené, musí ich zamestnávateľ zaradiť na inú prácu zodpovedajúcu prac. zmluve.
Čo sa týka malého dieťaťa - §164 hovorí síce o úprave prac času pre zamestn., ktorí sa starajú o dieťa mladšie ako 15 rokov, zamestnávateľ je síce povinný vyhovieť, avšak za predpokladu, že tomu nebránia prevádzkové dôvody. Nadčasy môžu byť len so súhlasom zamestnanca.
Tu by som si dovolila miestami nesúhlasiť. Riešite totiž návrat do práce po skončení rodičovskej dovolenke. Odvolávate sa na §157 ZP, netreba však veriť hneď tomu, čo vidíte. Zákony je potrebné čítať viac do hĺbky. O čo mi vlastne ide ?
§157 ZP:
Ak sa zamestnanec vráti do práce po skončení výkonu verejnej funkcie alebo činnosti pre odborovú organizáciu, po školení alebo po skončení zdokonaľovacej služby, mimoriadnej služby a civilnej služby vykonávanej namiesto zdokonaľovacej služby alebo zamestnankyňa (zamestnanec) po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky (§ 166 ods. 1) alebo ak sa zamestnanec vráti do práce po skončení dočasnej pracovnej neschopnosti alebo karantény (karanténneho opatrenia), je zamestnávateľ povinný zaradiť ich na ich pôvodnú prácu a pracovisko. Ak to nie je možné preto, že táto práca sa nevykonáva alebo pracovisko je zrušené, musí ich zamestnávateľ zaradiť na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve.

- takto narýchlo by sme si mohli myslieť, že to platí skutočne aj pre návrat do práce po skončení rodičovskej dovolenky. V tomto ponímaní však rodičovská dovolenka sa chápe len tá, ktorá vyplýva z §166 ods.1, kde je uvedené:

§166 ods.1 ZP:
(1) V súvislosti s pôrodom a so starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 28 týždňov. Ak žena porodila zároveň dve deti alebo viac detí alebo ak ide o osamelú ženu, patrí jej materská dovolenka v trvaní 37týždňov. V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa.

- rozprávame preto síce o rodičovskej dovolenke, táto sa však netýka žený, ktorá po materskej dovolenke pokračuje rodičovskou dovolenkou. Táto rodičovská dovolenka sa týka len muža, ktorý sa stará o narodené dieťa namiesto ženy, ktorá by bola na materskej dovolenke (28 týždňov, resp. 37 týždňov).
- v zmysle §157 je teda zamestnávateľ povinný zaradiť muža, alebo ženu na ich pôvodnú prácu a pracovisko, prípadne, ak to nie je možné z dôvodu zrušenia pracovného miesta, má povinnosť ponúknuť im inú prácu, ktorá však zodpovedá pôvodnej pracovnej zmluve - toto však platí len pri návrate do práce po tých 28., resp. 37. týždňoch. Dlhšie už nemá povinnosť - ľudovo povedané držať pôvodné pracovné miesto. Zamestnanca môže zaradiť aj na iné miesto, ktoré nebude vyplývať z pôvodne uzatvorenej pracovnej zmluvy.
MarianaSalko
14.09.05,07:52
Tu by som si dovolila miestami nesúhlasiť. Riešite totiž návrat do práce po skončení rodičovskej dovolenke. Odvolávate sa na §157 ZP, netreba však veriť hneď tomu, čo vidíte. Zákony je potrebné čítať viac do hĺbky. O čo mi vlastne ide ?
§157 ZP:
Ak sa zamestnanec vráti do práce po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky (§ 166 ods. 1) ...je zamestnávateľ povinný zaradiť ich na ich pôvodnú prácu a pracovisko. Ak to nie je možné preto, že táto práca sa nevykonáva alebo pracovisko je zrušené, musí ich zamestnávateľ zaradiť na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve.

- takto narýchlo by sme si mohli myslieť, že to platí skutočne aj pre návrat do práce po skončení rodičovskej dovolenky. V tomto ponímaní však rodičovská dovolenka sa chápe len tá, ktorá vyplýva z §166 ods.1, kde je uvedené:
atd .....................

- v zmysle §157 je teda zamestnávateľ povinný zaradiť muža, alebo ženu na ich pôvodnú prácu a pracovisko, prípadne, ak to nie je možné z dôvodu zrušenia pracovného miesta, má povinnosť ponúknuť im inú prácu, ktorá však zodpovedá pôvodnej pracovnej zmluve - toto však platí len pri návrate do práce po tých 28., resp. 37. týždňoch. Dlhšie už nemá povinnosť - ľudovo povedané držať pôvodné pracovné miesto. Zamestnanca môže zaradiť aj na iné miesto, ktoré nebude vyplývať z pôvodne uzatvorenej pracovnej zmluvy.

Iveta, dakujem Vam za upozornenie, pozerala som to, mate pravdu co sa tyka drzania, resp. nedrzania konkretneho miesta v zmysle prac. zml. po MD alebo RD... Zvolila som §, kt. riesi navrat po MD, RD, na druhej strane vsak zamestnavatel ak chce preradit ktorehokolvek zamestnanca na inu pracu, moze tak urobit len na zaklade podmienok uvedenych v §55. Ked tento § zhrniem, zamestnavatel moze preradit zamestnanca:
ods. 2 - zo zdravotnych dovodov zamestnanca
ods. 3 - dohodou zml. stran
ods. 4 - bez suhlasu zamestnanca jedine na cas nevyhnutnej potreby na inu pracu ako bola dohodnuta, ak je to potrebne na odvratenie mimoriadnej udalosti alebo na zmierenie jej bezprostrednych nasledkov
ods, 5 - praca musi zodpovedat zdrav. sposobilosti, schopnostiam a kvalifikacii zamestnanca
ods. 6 - musi zo zamestnancom zmenu prerokovat, vysvetlit dovody preradenia atd...

Takze v podstate plati priklad, kt. som uviedla - z uctovnicky nie je mozne urobit upratovacku a opacne :)
Priklad, kt. uvadza Zuzanar - z recepcnej sa ma stat umyvacka riadu - to tiez nie je preradenie na pracu, ktora zodpoveda schopnostiam a kvalifikacii, ktoru ma ako recepcna - vychadzam z predpokladu, ze ma maturitu, vie nejaky jazyk, ovlada pracu na PC, kdezto na umyvanie riadu tieto schopnosti potrebne nie su.... takze myslim, ze zamestnavatel skutocne nemoze len tak preradit zamestnanca na uplne inu pracu tak, ako to zamestnavatelovi vyhovuje...
Paula
14.09.05,08:03
Zamestnankyňa podala žiadosť o nástup na RD od 7.5.03. Dieťa dovŕši vek 3.rokov 6.12.05. Máme brať jej návrat do práce od 6.12.05 ako samozrejmosť, alebo by mala túto skutočnosť oznámiť (a v akom časovom predstihu)? Ďakujem za radu.
Tweety
14.09.05,08:11
Zamestnankyňa podala žiadosť o nástup na RD od 7.5.03. Dieťa dovŕši vek 3.rokov 6.12.05. Máme brať jej návrat do práce od 6.12.05 ako samozrejmosť, alebo by mala túto skutočnosť oznámiť (a v akom časovom predstihu)? Ďakujem za radu.
Ak návratu nebránia organiz.dôvody, tak je návrat samozrejmosťou. Môže po dohode so zamestnávat. nastúpiť aj skôr.
Mária M
Paula
14.09.05,08:21
Dík Mária. Riešime však prípad dohody o rozviazaní prac.pomeru (zatiaľ len "telefonicky" so zamestnankyňou). Preto uvažujem o tom, či nemáme začať jej písomným oznámením nástupu, aby sme do dohody mohli uviesť aj správne dátumy.
ala13
18.09.05,08:50
Paula, ak ziadala o RD, mala uviest napr. do dovrsenia 3 rokov veku dietata. Ak to takto formulovala, bez akejkolvek ziadosti je povinna toho 6.12. nastupit, inak ma absenciu. Preco sa s nou chcete dohodnut na rozviazani PP? Ona nechce pokracovat v praci alebo vy ju uz nechcete? Ak ju vy nechcete myslis, ze ona bude suhlasit s dohodou? Takouto dohodou sa da dosiahnut, ze sa jej zbavite bez odstupneho? Zaujima ma to, lebo som v podobnej situacii ako vasa zamestnankyna a neviem, ci prijat dohodu alebo nesuhlasit s nou a chciet od nich vypoved a odstupne.
Paula
18.09.05,09:23
Paula, ak ziadala o RD, mala uviest napr. do dovrsenia 3 rokov veku dietata. Ak to takto formulovala, bez akejkolvek ziadosti je povinna toho 6.12. nastupit, inak ma absenciu. Preco sa s nou chcete dohodnut na rozviazani PP? Ona nechce pokracovat v praci alebo vy ju uz nechcete? Ak ju vy nechcete myslis, ze ona bude suhlasit s dohodou? Takouto dohodou sa da dosiahnut, ze sa jej zbavite bez odstupneho? Zaujima ma to, lebo som v podobnej situacii ako vasa zamestnankyna a neviem, ci prijat dohodu alebo nesuhlasit s nou a chciet od nich vypoved a odstupne.Ala, aby som sa neopakovala, pozri prosím v tejto téme:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=12448&highlight=rodi%E8o%2A
Naša zamestnankyňa podala žiadosť o nástup na RD, neuviedla do kedy. Ani netuším, koľko jej v rámci dohody o rozviazanie TPP máme prilepšiť k poslednej výplate namiesto odstupného( ktoré v tomto prípade nie je možné). Či máme vychádzať z predpokladanej mzdy, ktorú by mala, keby nebola na RD, alebo vychádzať zo mzdy, ktorú mala pred nástupom na MD.
ala13
18.09.05,09:34
Nuz, Pauli, nepotesim ta, ak ma trosku rozumu, nebude suhlasit s dohodou (ani ak dostane odmenu), bude chciet vypoved a odstupne:(. Hlavne ak tak dostane viac penazi.
Aspon mne tak radi pravnik v suvislosti s jednou nasou zamestnankynou, lenze ta za ziadnych okolnosti nechce odist a chce sa vratit uz po MD. No ale to je iny pripad.
A vo vypovedi musia byt zakonne dovody, a ak nie su je neplatna. Cize podla tej nasej zamestnankyne nie je mozne ju vyhodit ani keby sme mali nahradu na dobu trvalu.
Ak bude suhlasit s dohodou (teda ak uz telefonicky suhlasila) posli jej dohodu na podpis ihned, uved dnesny datum. Alebo jej to odnes osobne s datumom s akym to tam odnesies. Nemusi byt dohoda az toho 6.12.
jurajt
22.09.05,10:30
caute poradaci, mam otazku:

pracovnicke skoncila materska dovolenka (28 tyzdnov) a bez poziadania/oznamenia zamestnavatelovi nastupila rodicovsku dovolenku (proste neprisla po skonceni materskej do prace). nevznika tym zamestnavatelovi pravo ukoncit pracovny pomer z dovodu hrubeho porusenia pracovnej discipliny, ktory sa uplatni po skonceni ochrannej doby, t.j. po skonceni rodicovskej dovolenky (dovrsenia 3 rokov dietata)?

odchodu na matersku predchadzali rozne peripetie, nezhody, pracovnicka najprv nastupila na PN (rizikove tehotenstvo), potom niekedy sa jej narodilo dieta (zamestnavatel ani nevie presne kedy, neexistuje o tom ziaden zaznam u zamestnavatela, ani o nastupe materskej), celkovo komunikacia je na bode mrazu, pravdepodobne nebude zaujem o pokracovanie pracovneho pomeru ani z jednej strany, ale kedze skusenost hovori, ze zamestnavatel zvykne pri koncoch pracovneho pomeru tahat za kratsi koniec, treba, aby sa to vyriesilo zo strany zamestnavatela pravne naprosto cisto, samozrejme bez akehokolvek odstupneho a podobne. co robit a ake su moznosti?

vopred vadaka za rady.
Jura
22.09.05,10:42
Podľa zákonníka práce § 166 ods. 2 :zamestnávateľ je povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí "o to požiadajú", rodičovskú dovolenku až do troch ..... to znamená,
že sa poskytuje výlučne na žiadosť ženy resp. aj muža. Zákonník práce nevyžaduje
výlučne písomnú formu žiadosti. Podľa mňa by ste ju mali vyzvať, aby sa dostavila
a dohodnúť sa na postupe.
anet
05.01.06,13:33
Prosim, ja viem ze mate vsetci vela prace, ale neviem si dat rady a nerada by som to nechala na poslednu chvilu.
Zamestnankyna konci RD 26.1.2006.
27.01.2006 (dieta dovrsi 3 roky) nastupuje do zamestnania.
Hned by mala nastupit na dovolenku.
Lenze mna program (Olymp) nechce pustit jej urobit mzdu (dovolenka 27,30,31.01.2006). Pusti ma az vo februari, cim som sa dostala do pomykova.
Ak dieta dovrsi 3 roky 27.1.2006, tak zamestnankyna nastupuje do prace tiez toho 27.1.2006 a aj do SP ju musim prihlasit od 27.1.2006.

Alebo sa mylim?:mee:
Tweety
05.01.06,13:36
Prosim, ja viem ze mate vsetci vela prace, ale neviem si dat rady a nerada by som to nechala na poslednu chvilu.
Zamestnankyna konci RD 26.1.2006.
27.01.2006 (dieta dovrsi 3 roky) nastupuje do zamestnania.
Hned by mala nastupit na dovolenku.
Lenze mna program (Olymp) nechce pustit jej urobit mzdu (dovolenka 27,30,31.01.2006). Pusti ma az vo februari, cim som sa dostala do pomykova.
Ak dieta dovrsi 3 roky 27.1.2006, tak zamestnankyna nastupuje do prace tiez toho 27.1.2006 a aj do SP ju musim prihlasit od 27.1.2006.
Alebo sa mylim?:mee:
Ja v softe takého nástupy riešim odchýlkami . Napr. nástup na MD-20, návrat 2o, nástup na RD 32, návrat 32. To znamená, že ak to pri návrate ošetrím odchýlkou, je jasné, že nastúpila do práce a program mi vypočíta mzdu.;)
anet
05.01.06,13:43
Tweety, dakujem.
Budem to aj ja musiet nejako takto riešit.
Idem si hlavne zapisat do "debilnicka" aby som ju do toho 27.1.2006 prihlasila do SP.;)
Tweety
05.01.06,13:46
Tweety, dakujem.
Budem to aj ja musiet nejako takto riešit.
Idem si hlavne zapisat do "debilnicka" aby som ju do toho 27.1.2006 prihlasila do SP.;)
Do SP musíš vypísať RL FO a ukončiť prerušenie poistného k 26.1.,( keď bola na RD) a prihlášku na 27.1.06(nástup po RD). ;)
anet
05.01.06,13:57
Ano, ano, dakujem. Ten postup mam vytlaceny a na zlto zvyrazneny.:o
Aňuška
05.01.06,15:07
Prosim, ja viem ze mate vsetci vela prace, ale neviem si dat rady a nerada by som to nechala na poslednu chvilu.
Zamestnankyna konci RD 26.1.2006.
27.01.2006 (dieta dovrsi 3 roky) nastupuje do zamestnania.
Hned by mala nastupit na dovolenku.
Lenze mna program (Olymp) nechce pustit jej urobit mzdu (dovolenka 27,30,31.01.2006). Pusti ma az vo februari, cim som sa dostala do pomykova.
Ak dieta dovrsi 3 roky 27.1.2006, tak zamestnankyna nastupuje do prace tiez toho 27.1.2006 a aj do SP ju musim prihlasit od 27.1.2006.

Alebo sa mylim?:mee:
anet,
píšeš, že Ťa program Olymp nechce pustiť urobiť mzdu. Popíš bližšie.
To, že tam má pracovníčka "X" nevadí. Daj jej generovať mzdu aj napriek
tomu a ono Ťa to pustí aj v januári 2006.
dana9
07.06.06,09:38
Váž. priatelia Porady,
chcela by som Vás poprosiť o pomoc s nasledovným problémom:
Dňa 01.11.2004 vypršala našej zamestnankyni rodičovská dovolenka. Zamestnávateľ medzi časom prijal na jej pracovné miesto novú pracovníčku - so zmluvou na dobu neurčitú. Zamestnankyňa teda nemá miesto - ak ju zamestnávateľ prepustí /čo aj urobí/ má nárok na odstupné? Ak áno - pri akom paragrafe?

Veľmi pekne ďakujem za skorú odpoveď.

Pekný deň!

K tomuto príspevku by som sa rada pridala, zistila som, že v blízkej budúcnosti budem riešiť podobný problém.

Na prvý pohľad ZP rieši problém návratu zamestnankyne po ďalšej materskej dovolenke (§ 166 ods. 2) do práce, ale nie je to také jednoduché, ak sa pôvodné miesto obsadilo zamestnancom s PP na dobu neurčitú. Je pravdou, že zamestnávateľ nemá povinnosť pôvodnú zamestnankyňu prijať na pôvodné miesto, ale čo potom:confused: . Iné miesto vo firme nie je, a to ani reálne ani na papieri - teda všetky pozície podľa organizačného poriadku sú plné. Takže na prvý pohľad ide o nadbytočnosť a teda možnosť použitia výpovedného dôvodu podľa § 63 ods. 1písm. b). Lenže, toto ustanovenie podmieňuje nadbytočnosť predchádzajúcim písomným rozodnutím ZĽ, ktoré však v takomto prípade neexistuje. Podľa môjho názoru by preto mal by preto prípadný postup ZĽ - danie výpovede na základe § 63 ods. 1 písm. b) bol nezákonný.:eek:

A čo teraz? Mám zamestnankyňu, pre ktorú nemám voľné miesto, ale ani nemám možnosť, ako s ňou skončiť PP - s dohodu totižto nesúhlasí.

Ak vie niekto poradiť , bude veľmi vďačná.

dana:)
jankasm
07.06.06,10:00
So zamestnancami, ktorí sa prijímajú na zastupovanie počas MD, treba uzatvoriť PP na dobu určitú, na zastupovanie konkrétnej osoby počas MD. Ak by sa náhodou zamestn. z MD nechcela vrátiť do práce, potom prepracovať PP na dobu neurčitú, nevznikli by Vám takéto problémy. :p
Bohužiaľ neviem poradiť ako riešiť danú situáciu. :confused:
dana9
07.06.06,10:27
So zamestnancami, ktorí sa prijímajú na zastupovanie počas MD, treba uzatvoriť PP na dobu určitú, na zastupovanie konkrétnej osoby počas MD. Ak by sa náhodou zamestn. z MD nechcela vrátiť do práce, potom prepracovať PP na dobu neurčitú, nevznikli by Vám takéto problémy. :p
Bohužiaľ neviem poradiť ako riešiť danú situáciu. :confused:


ďakujem.

ja viem,:o ale bohužiaľ, v tej dobe som tu ešte nepracovala, tak som to nemohla ovplyvniť. Teraz sa už len snažím trochu to "poupratovať". Mne príde ako jediné východisko, snažiť sa pôvodnú zamestnankyňu ukecať, a ponúknuť jej "odstupné", vyplatenie nejakej väčšej sumy, aby mala záujem o dohodu. Ale ak bude robiť problémy tak neviem...
jankasm
07.06.06,10:43
ďakujem.

ja viem,:o ale bohužiaľ, v tej dobe som tu ešte nepracovala, tak som to nemohla ovplyvniť. Teraz sa už len snažím trochu to "poupratovať". Mne príde ako jediné východisko, snažiť sa pôvodnú zamestnankyňu ukecať, a ponúknuť jej "odstupné", vyplatenie nejakej väčšej sumy, aby mala záujem o dohodu. Ale ak bude robiť problémy tak neviem...

No a nechcete si nechať tú pôvodnú? Nová je lepšia? Kedy sa má vrátiť z MD? Nestihli by ste napr. ešte dať tejto novej výpoveď, klasicky s dvojmesačnou výpovednou a potom by ste zobrali naspäť tú pôvodnú?
Je to len taký nápad. :cool: :cool:
dana9
07.06.06,10:57
No a nechcete si nechať tú pôvodnú? Nová je lepšia? Kedy sa má vrátiť z MD? Nestihli by ste napr. ešte dať tejto novej výpoveď, klasicky s dvojmesačnou výpovednou a potom by ste zobrali naspäť tú pôvodnú?
Je to len taký nápad. :cool: :cool:

Bolo rozhodnuté, že chceme túto druhú, tak mi to bolo predložené na riešenie :rolleyes:, vraj je lepšia.

Ale aj tak, na výpoveď pre túto druhú "kvázi zastupujúcu", by zase neboli splnené podmienky žiadneho z výpovedných dôvodov. Celý problém je v tej pracovnej zmluve na neurčito, šlak ma ide trafiť :D

dana:)
jankasm
07.06.06,11:20
Bolo rozhodnuté, že chceme túto druhú, tak mi to bolo predložené na riešenie :rolleyes:, vraj je lepšia.

Ale aj tak, na výpoveď pre túto druhú "kvázi zastupujúcu", by zase neboli splnené podmienky žiadneho z výpovedných dôvodov. Celý problém je v tej pracovnej zmluve na neurčito, šlak ma ide trafiť :D

dana:)

Vôbec Ti teda nezávidím. Snáď sa nájde niekto, kto ponúkne na túto situáciu nejaké vhodné riešenie. Držím palce. :cool: :cool:
dana9
07.06.06,11:22
Vôbec Ti teda nezávidím. Snáď sa nájde niekto, kto ponúkne na túto situáciu nejaké vhodné riešenie. Držím palce. :cool: :cool:ˇ

ďakujem janka za ochotu.:)

dana
dada111
31.07.06,11:28
Prosím Vás o radu či má pracovníčka po nástupe do práce RD dňa 26.06.2006 nárok na nezdaniteľnú čiastku 7568Sk už za mesiac jún. Môj soft mi ho tam dáva a ja teraz na rýchlo neviem. Ďakujem za odpovede vopred Dada
Tweety
31.07.06,11:29
Prosím Vás o radu či má pracovníčka po nástupe do práce dňa 26.06.2006 nárok na nezdaniteľnú čiastku 7568Sk už za mesiac jún. Môj soft mi ho tam dáva a ja teraz na rýchlo neviem. Ďakujem za odpovede vopred Dada
ÁNo, má nárok.
gita
08.08.06,12:02
Pracovníčka po RD-po troch rokoch dostane výpoveď. V akej výške jej máme vypočítať odstupné - pred 3 rokmi mala minimálnu mzdu. Máme vychádzať zo mzdy spred troch rokov alebo z terajšej minimálnej mzdy. 2,- alebo 3.-mes. odstupné?
gita
08.08.06,12:46
Ako vypočítať odstupné? Nevie nikto?
Tweety
08.08.06,12:59
Pracovníčka po RD-po troch rokoch dostane výpoveď. V akej výške jej máme vypočítať odstupné - pred 3 rokmi mala minimálnu mzdu. Máme vychádzať zo mzdy spred troch rokov alebo z terajšej minimálnej mzdy. 2,- alebo 3.-mes. odstupné?
Je potrebné vychádzať z pravdepodobného zárobku,aký by mala, keby nastúpila teraz.
gemer
31.08.06,07:01
Prosím o radu,

zamestnávateľ chce požiadať pracovníčku ktorá je na RD aby nám
písomne oznámila predpokladaný nástup do práce. Na jej miesto
je zobratá iná prac. na zastupovanie. Neviem akou formou by to bolo možné.
Až tomu dobre rozumiem, pokiaľ má zmluvu na prácu v rámci konkrétneho
oddelenia napr.účtovníčka na odd.xy tak na to oddelenie sa má právo
vrátiť aj po skončení rodičovskej dovolenky?Čiže na tom oddelení jedno
miesto musí byť obsadené len ako na zastupovanie počas jej MD resp.RD.,
Ďakujem za radu.
Tweety
31.08.06,07:13
Prosím o radu,

zamestnávateľ chce požiadať pracovníčku ktorá je na RD aby nám
písomne oznámila predpokladaný nástup do práce. Na jej miesto
je zobratá iná prac. na zastupovanie. Neviem akou formou by to bolo možné.
Až tomu dobre rozumiem, pokiaľ má zmluvu na prácu v rámci konkrétneho
oddelenia napr.účtovníčka na odd.xy tak na to oddelenie sa má právo
vrátiť aj po skončení rodičovskej dovolenky?Čiže na tom oddelení jedno
miesto musí byť obsadené len ako na zastupovanie počas jej MD resp.RD.,
Ďakujem za radu. Podľa § 157 zamestnankyňa má právo na zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko iba vtedy, ak sa vráti do práce pri ukončení MD, a nie RD.
gemer
31.08.06,07:29
Ale v ZP je napísané že ak sa vráti po skončení MD alebo RD je zamestnávateľ povinný ho zaradiť ich na ich pôvodnú prácu a pracovisko.
A ona má v PZ že účtovníčka na oddelení XY.
A tiež sa mi jedná o to písomné oznámenie kedy plánuje nastúpiť do práce.
Gabi03
31.08.06,07:40
V § 157 je odvolávka na § 166 ods. 1. Chápem ho tak, že ZĽ je povinný zaradiť na pôvodné pracovisko iba ženu po MD a ak je muž - otec doma, ten je na RD (v trvaní ako žena na MD + do dovŕšenia 3 rokov veku dieťaťa). Keďže muž logicky nikdy nebude na "materskej" dovolenke.
Čiže § 157 sa vzťahuje na 28 resp. 37 týždňov.
Správne?
Tweety
31.08.06,07:41
Ale v ZP je napísané že ak sa vráti po skončení MD alebo RD je zamestnávateľ povinný ho zaradiť ich na ich pôvodnú prácu a pracovisko.
A ona má v PZ že účtovníčka na oddelení XY.
A tiež sa mi jedná o to písomné oznámenie kedy plánuje nastúpiť do práce.
A čo konkrétne s tým písomným oznámením? Veď sa podľa toho zariadíš?
Tweety
31.08.06,07:48
A čo konkrétne s tým písomným oznámením? Veď sa podľa toho zariadíš? V prvom rade si treba ozrejmiť pojmy ako MD ženy alebo RD muža, potom po ich ukončení ,RD spravidla do troch rokov dieťaťa.
Pozri aj tu príspevky:
http://www.porada.sk/t31278-p2-.html
gemer
31.08.06,08:09
To písomné vyrozumenie by zamestnávateľ chcel práve
preto aby aj zastupujúca pracovníčka približne vedela
dokedy bude mať prácu na zastupovanie resp. či sa oplatí
špeciálne vyškoliť zastupujúcu až by to bolo trebars
do konca tej RD a tak. Aj keď ja si myslím, že až tam napíše
akýkoľvek dátum ona má vždy možnosť ostať doma do konca RD . A ten
§ 166 mi vôbec nie je jasný. Tak až aj má v zmluve konkrétne
pracovisko po RD sa musí vrátiť do firmy,závodu a pod.ale už nie
na to isté pracovisko ani funkciu. Na to mala nárok iba po skončení MD.
Tweety
31.08.06,08:18
To písomné vyrozumenie by zamestnávateľ chcel práve
preto aby aj zastupujúca pracovníčka približne vedela
dokedy bude mať prácu na zastupovanie resp. či sa oplatí
špeciálne vyškoliť zastupujúcu až by to bolo trebars
do konca tej RD a tak. Aj keď ja si myslím, že až tam napíše
akýkoľvek dátum ona má vždy možnosť ostať doma do konca RD . A ten
§ 166 mi vôbec nie je jasný. Tak až aj má v zmluve konkrétne
pracovisko po RD sa musí vrátiť do firmy,závodu a pod.ale už nie
na to isté pracovisko ani funkciu. Na to mala nárok iba po skončení MD.
Nemusí, ale môže. Skús si to ešte raz prejsť v ZP.
gemer
31.08.06,08:30
Ďakujem za pomoc,
skúsim napísať dopis kde ju požiadam o uvedenie plánovaného nástupu do práce a uvidím čo povie. Ja som v podstate chcela len vedieť či je ona povinná mi nejakým spôsobom oznamovať napríklad 3.mesiace dopredu kedy plánuje nastúpiť.
Tweety
31.08.06,08:33
Ďakujem za pomoc,
skúsim napísať dopis kde ju požiadam o uvedenie plánovaného nástupu do práce a uvidím čo povie. Ja som v podstate chcela len vedieť či je ona povinná mi nejakým spôsobom oznamovať napríklad 3.mesiace dopredu kedy plánuje nastúpiť.Takto, podľa ZP § 166 odst.2, mala o čerpanie RD zamestnávateľa požiadať.
gemer
31.08.06,10:31
Už som to teraz nejako uzatvorila s našou právničkou s tým, že
som jej poslala výzvu na predloženie tej žiadosti o rodič.dovolenku,
lebo sme nemali ani tú písomne.
Teraz riešim zase to, že pracovníčka ktorá ju zastupuje má
napísané v pracovnej zmluve: zastupovanie počas materskej dovolenky pani xy. Či tam nemá byť doplnené aj rodičovskej dovolenky alebo vo všeobecnosti je myslené že zastupovanie počas materskej dovolenky je aj pokračovanie v rodičovskej dovolenke. Ja si myslím že to mám dobre. Vždy sa to uvádzalo len ako zastupovanie počas materskej dovolenky.
jež
16.10.06,18:03
Pracovníčka po skončení RD by mala nastúpiť do zamestnania 18.10.
Dohodla sa zo zamestnávateľom, že on jej dá výpoveď a odstupne.
Prosím vás. Výpoveď sa jej dá k dátumu 18.10 ? Alebo má nastúpiť do práce ?
Prosím pozriete sa mi na to, čo všetko musím spraviť ?
- zamestnávateľ jej dá výpoveď podľa §63, odst.1, písmeno b - nadbytočnosť s odstupným
- odstupné bude trojmesačné, nakoľko pracovala viac ako päť rokov
- odstupné sa vyplatí nasledujúci mesiac v deň výplat / treba to písomne dohodnúť /
- má sa písomne zrieknúť výpovednej doby
- výška odstupného sa dá aj dohodnúť ? alebo to treba prepočítať ?
K vyplneniu tlačív a potvrdení :
- registračný list - odhláška pre SP / do 3 dni od ukončenia PP /
- evidenčný list dôchodkového poistenia na SP- aj sprievodný list / do 8 dni /
- zápočtový list - podpísaný zamestnancom , že ho prevzal
- oznámenie do zdravotnej poisťovne je povinný nahlásiť pracovnik
zabudla som na ničo ?
Ešte som zabúdla napísať, že pracovníčka asi nenastúpi do práce ani na jeden alebo dva dni- je to vzťah otec a dcéra .
Ďakujem
jankasm
17.10.06,06:14
Pracovníčka po skončení RD by mala nastúpiť do zamestnania 18.10.
Dohodla sa zo zamestnávateľom, že on jej dá výpoveď a odstupne.
Prosím vás. Výpoveď sa jej dá k dátumu 18.10 ? Alebo má nastúpiť do práce ? Nie, nemusí nastúpiť do práce, ukončenie PP sa jej dá k nasledujúcemu dňu po skončení RD.
Prosím pozriete sa mi na to, čo všetko musím spraviť ?
- zamestnávateľ jej dá výpoveď podľa §63, odst.1, písmeno b - nadbytočnosť s odstupným áno
- odstupné bude trojmesačné, nakoľko pracovala viac ako päť rokov áno
- odstupné sa vyplatí nasledujúci mesiac v deň výplat / treba to písomne dohodnúť / áno
- má sa písomne zrieknúť výpovednej doby áno
- výška odstupného sa dá aj dohodnúť ? alebo to treba prepočítať ? odstupné je vo výške priemerného mesačného platu, keďže bola na RD, tak asi plat, ktorý by dosiahla, keby pracovala
K vyplneniu tlačív a potvrdení :
- registračný list - odhláška pre SP / do 3 dni od ukončenia PP / áno
- evidenčný list dôchodkového poistenia na SP- aj sprievodný list / do 8 dni / ak sa dohodnete na výplate až v nasledujúci mesiac, tak ELDP by mal stačiť po spracovaní výplat
- zápočtový list - podpísaný zamestnancom , že ho prevzal áno
- oznámenie do zdravotnej poisťovne je povinný nahlásiť pracovnik NIE, zo zdravotnej poisťovne ju odhlasuješ ty, ako zamestnávateľ na tlačive "Oznámenie zamestnávateľa ...." do 8 dní
zabudla som na ničo ?
Ešte som zabúdla napísať, že pracovníčka asi nenastúpi do práce ani na jeden alebo dva dni- je to vzťah otec a dcéra .
Ďakujem

Odpovede máš fialovou, snáď som nič nepoplietla. :cool: :rolleyes: :p
azuz
17.10.06,08:01
Výpoveď sa jej dá k dátumu 18.10 ? Alebo má nastúpiť do práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=10) ? Nie, nemusí nastúpiť do práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=10), ukončenie PP sa jej dá k nasledujúcemu dňu po skončení RD.

Nemusí byť pracovný pomer skončený k 31.10.2006? Na záklde čoho?
jankasm
17.10.06,10:30
Nemusí byť pracovný pomer skončený k 31.10.2006? Na záklde čoho?

Hmm, asi myslíš preto, že výpovedná doba začína vlastne plynúť až prvého dňa nasledujúceho mesiaca, však? To mi akosi uniklo. :( Alebo niečo iné?
OK, takže aby nemusela nastúpiť do práce, tak by som tú výpoveď napísala so spätným dátumom v mesiaci september, aby výpoveď začala plynúť 1.10.2006.
Tak by to bolo možné? :rolleyes:
Gabi03
17.10.06,10:52
Hmm, asi myslíš preto, že výpovedná doba začína vlastne plynúť až prvého dňa nasledujúceho mesiaca, však? To mi akosi uniklo. :( Alebo niečo iné?
OK, takže aby nemusela nastúpiť do práce, tak by som tú výpoveď napísala so spätným dátumom v mesiaci september, aby výpoveď začala plynúť 1.10.2006.
Tak by to bolo možné? :rolleyes:

Ja myslím, že keď je výpoveď doručená 18.10.06 a výpovedná doba začína plynúť 1.11.06, predsa výpoveď je už platná 18.10. A keď sa vtedy podpíše dohoda (?) o ukončení PP nejaký papier k 18.10.06 s nárokom na odstupné, malo by to byť v poriadku.
azuz
17.10.06,11:06
Ja myslím, že keď je výpoveď doručená 18.10.06 a výpovedná doba začína plynúť 1.11.06, predsa výpoveď je už platná 18.10. A keď sa vtedy podpíše dohoda (?) o ukončení PP k 18.10.06 s nárokom na odstupné, malo by to byť v poriadku.
Ak sa podpíše dohoda o skončení PP, tak je to ukončenie dohodou a nie výpoveďou. Vtedy odstupné nepatrí.
azuz
17.10.06,11:14
Hmm, asi myslíš preto, že výpovedná doba začína vlastne plynúť až prvého dňa nasledujúceho mesiaca, však? To mi akosi uniklo. :( Alebo niečo iné?
OK, takže aby nemusela nastúpiť do práce, tak by som tú výpoveď napísala so spätným dátumom v mesiaci september, aby výpoveď začala plynúť 1.10.2006.
Tak by to bolo možné? :rolleyes:
Pochopila si ma správne.
S výpoveďou doručenou v 9/2006 je problém, lebo na túto zamestnankyňu sa vzťahuje zákaz výpovede (ak to nie je podľa §63 odst. 1 písm.a).
Ja by som asi doporučila požiadať o neplatené voľno z dôvodu starostlivosti o dieťa do 31.10. a s týmto dátumom ukončiť PP.
Ak zamestnankyňa podá 18.10.2006 RL na SP a prihlási sa na dôchodkové poistenie ako osoba, ktorá sa stará o dieťa do 6 rokov, tak za ňu bude poistenie platiť štát.
Gabi03
17.10.06,11:26
Ak sa podpíše dohoda o skončení PP, tak je to ukončenie dohodou a nie výpoveďou. Vtedy odstupné nepatrí.

Zrejme zle som to nazvala, lebo neviem presne ako sa to volá. Žiadosť o ukončenie PP pred plynutím výpovednej doby... Mohlo by byť? Ale určite sa to v praxi používa... Inak neviem v akých (nie extrémnych) prípadoch by mohlo byť vyplatené odsutpné.
azuz
17.10.06,11:37
Zrejme zle som to nazvala, lebo neviem presne ako sa to volá. Žiadosť o ukončenie PP pred plynutím výpovednej doby... Mohlo by byť? Ale určite sa to v praxi používa... Inak neviem v akých (nie extrémnych) prípadoch by mohlo byť vyplatené odsutpné.
Veď to, ja viem, že sa to v praxi používa, len neviem na základe čoho. A to sa snažím zistiť.:o
Marti.ka
17.10.06,11:56
Podľa par. 76 ods 1 môže zamestnávateľ poskytnúť zamestnancovi odstupné. Podľa par. 76 ods.2 zamestnancovi patrí odstupné ,ak súhlasí so skončením pracovného pomeru pred začatím plynutia výpovednej lehoty z dôvodov uvedených v par. 63 ods. 1 písm. a/ až c/., napr. zrušením zamestnávateľa, nadbytočnosťou alebo zdr. stavom. Takže podľa mňa ak dá zamestnávateľ výpoveď k 19.10. a Ty s ňou súhlasíš predtým ako začne plynúť výpovedná lehota t.j. pred 1.11. patrí ti odstupné podľa odpracovaných rokoch.
Môj prípad. Ja som skončila rodičovskú dovolenku 14.11.2005 a zamestnávateľ so mnou ukončil pracovný pomer k 31.10.2005 dohodou. Keďže v dohode bolo spomenuté, že ak by sme nepodpísali dohodu, tak by mi bola daná výpoveď z nadbytočnosti, dostala som trojmesačné odstupné. Myslím, že by aj to malo byť v poriadku, keďže dohoda bola napísaná za pomoci právnika firmy.
Gabi03
17.10.06,12:01
Podľa par. 76 ods 1 môže zamestnávateľ poskytnúť zamestnancovi odstupné. Podľa par. 76 ods.2 zamestnancovi patrí odstupné ,ak súhlasí so skončením pracovného pomeru pred začatím plynutia výpovednej lehoty z dôvodov uvedených v par. 63 ods. 1 písm. a/ až c/., napr. zrušením zamestnávateľa, nadbytočnosťou alebo zdr. stavom. Takže podľa mňa ak dá zamestnávateľ výpoveď k 19.10. a Ty s ňou súhlasíš predtým ako začne plynúť výpovedná lehota t.j. pred 1.11. patrí ti odstupné podľa odpracovaných rokoch.
Môj prípad. Ja som skončila rodičovskú dovolenku 14.11.2005 a zamestnávateľ so mnou ukončil pracovný pomer k 31.10.2005 dohodou. Keďže v dohode bolo spomenuté, že ak by sme nepodpísali dohodu, tak by mi bola daná výpoveď z nadbytočnosti, dostala som trojmesačné odstupné. Myslím, že by aj to malo byť v poriadku, keďže dohoda bola napísaná za pomoci právnika firmy.

A máme to! :D
azuz
17.10.06,12:05
Môj prípad. Ja som skončila rodičovskú dovolenku 14.11.2005 a zamestnávateľ so mnou ukončil pracovný pomer k 31.10.2005 dohodou. Keďže v dohode bolo spomenuté, že ak by sme nepodpísali dohodu, tak by mi bola daná výpoveď z nadbytočnosti, dostala som trojmesačné odstupné. Myslím, že by aj to malo byť v poriadku, keďže dohoda bola napísaná za pomoci právnika firmy.
:eek: Ale §76 odst. 1 jasne hovorí, že nárok na odstupné je, ak pracovný pomer končí výpoveďou. A dohoda aj v Tvojom prípade nie je výpoveď.
Doplňujem: To že to spísal právnik neznamená, že je to v poriadku. Lebo toto je podľa mňa jasný prípad, keď nárok na odstupné nebol.
Je fakt, že ak sú obe strany spokojné, tak to nemá kto napadnúť. Len DÚ (keby sa v tom začali hrabať), že odstupné bolo vyplatené bez právneho nároku, tak nemá byť zahrnuté v daňových výdavkoch.
Gabi03
17.10.06,12:26
:eek: Ale §76 odst. 1 jasne hovorí, že nárok na odstupné je, ak pracovný pomer končí výpoveďou. A dohoda aj v Tvojom prípade nie je výpoveď.
Doplňujem: To že to spísal právnik neznamená, že je to v poriadku. Lebo toto je podľa mňa jasný prípad, keď nárok na odstupné nebol.
Je fakt, že ak sú obe strany spokojné, tak to nemá kto napadnúť. Len DÚ (keby sa v tom začali hrabať), že odstupné bolo vyplatené bez právneho nároku, tak nemá byť zahrnuté v daňových výdavkoch.

Zdá sa mi, že to zbytočne komplikuješ. Jednoducho pri výpovedi je buď výpovedná lehota alebo odstupné. A samozrejme logicky ZĽ radšej bude platiť 2 (3) mesiace plat ZCovi,ktorý odvádza ešte akú-takú prácu, ako mu len tak vyplatiť odstupné. Takže "dohodu" o netrvaní výpovednej lehoty, ale vyplatení/prijatí odstupného treba mať nejak podloženú písomne.
Marti.ka
17.10.06,12:42
Prečítala som si ešte raz par. 76 ods 1 aj 2. Ak mám byť úprimná, nie som z toho veľmi múdra. Je to akési nejednoznačné a každý si to môže vysvetliť po svojom. Na jednej strane zamestnávateľ "môže" poskytnúť odstupné, na strane druhej zas zamestnancovi "patrí" odstupné, ak súhlasí so skončením pracovného pomeru pred plynutím výpovednej lehoty. Za zmienku ešte stojí posledná veta v ods.2. Ak zamestnanec požiada o skončenie pracovného pomeru, je zamestnávateľ povinný tejto žiadosti vyhovieť.
azuz
17.10.06,12:43
Zdá sa mi, že to zbytočne komplikuješ. Jednoducho pri výpovedi je buď výpovedná lehota alebo odstupné. A samozrejme logicky ZĽ radšej bude platiť 2 (3) mesiace plat ZCovi,ktorý odvádza ešte akú-takú prácu, ako mu len tak vyplatiť odstupné. Takže "dohodu" o netrvaní výpovednej lehoty, ale vyplatení/prijatí odstupného treba mať nejak podloženú písomne.
Možno to fakt len komplikujem, ale keď ja tomu chcem rozumieť.:rolleyes:
Druhý fakt je, že tomu ešte stále nerozumiem:o , lebo dohoda o netrvaní výpovednej lehoty je niečo iné ako dohoda o skončení pracovného pomeru;) :p .
Gabi03
17.10.06,12:51
Možno to fakt len komplikujem, ale keď ja tomu chcem rozumieť.:rolleyes:
Druhý fakt je, že tomu ešte stále nerozumiem:o , lebo dohoda o netrvaní výpovednej lehoty je niečo iné ako dohoda o skončení pracovného pomeru;) :p .

:) Ok, to beriem. Tú dohodu o skončení PP som prepísala. Tak týmto termínom sa už tu nezaoberajme. :D
Nutricia
17.10.06,12:59
Može mi niekto poradit,ak sme so zamestnankynou ukončiliPP dohodou §60 ZP k 31.10.2006 máme povinnost jej preplatit nevyčerpanú dovolenku.Problém je v tom,že ona je stále na rodičovskom príspevku a neviem či z tejto náhrady idú odvody do SP a do ZP.Popritom má vyplatenú aj mimoriadnu odmenu v dost vysokej čiastke,tak nechcem aby sa niekto do toho obul že sme nevyplatili odvody.
jež
17.10.06,13:44
Dnes som dostala informáciu, že pracovný pomer možno ukončiť podľa ZP len ku koncu mesiaca. Našej pracovníčke ktorej končí RD 17.10. a 18.10. by mala nastúpiť do práce môžme dať výpoveď len k 31.10.
Neviem sa pohnuť v tom ku ktorému dátumu jej máme dať výpoveď.
Nutricia
17.10.06,13:48
V pohode jej možeš dat k 18.10.2006, inak jej musíte zaplatit ten čas 18.10.-31.10.2006 alebo by si musela dat vypísat PN,alebo neplatené volno.ZP nediktuje rozviazanie PP posledného v mesiaci,iba sme si tak zvykli,že sa to lahšie počíta.
jež
17.10.06,13:58
Keď jej dáme výpoveď k 18.10 tak do SP, ZP budem robiť všetky odhlášky z dátumom 18.10 ? Tak ako keď sa dáva výpoveď ? Mala som naštudované, že nastúpi do zamestnania , spravím prihlášky do SP, ZP a po ukončení k 31.10. zas ju odhlásim a vystavím - registračný list, evidenčný list, hromadné oznamenie, zápočtový list..
Nutricia
17.10.06,14:08
Vystavíš RLFO ako ukončenie prerušenia z dovodu čerpania RD,dáš tam dátum skončenia RD 17.10.2006 a ešte jeden RLFO so zánikom poistenia z dovodu skončenia PP k 18.10.2006.Za ten den 18.10.2006 jej musíš dat aj mzdu,alebo dovolenku,alebo neplatené volno a do zdravotnej poistovne urobíš detto,ako oznámenie o zmene platitela ZP dáš tam ukončenie RD a v druhom riadku dáš ukončenie PP,odhlásiš ju.A na Sociálnu odnesieš ešte ELDP spolu so sprievodným listom,vystavíš jej aj zápočet rokov.
jež
17.10.06,17:54
Keď sme dali výpoveď 18.10 a vypisujem tlačivo - evidenčný list dôchod. poistenia tak obdobie do napíšem do 17.10. alebo 18.10. ?
jankasm
18.10.06,06:40
Keď sme dali výpoveď 18.10 a vypisujem tlačivo - evidenčný list dôchod. poistenia tak obdobie do napíšem do 17.10. alebo 18.10. ?

Ak pracovný pomer končí 18.10.2006 tak obdobie dáš do 18.10.2006. ;)
jež
18.10.06,10:08
Ešte raz sa vrátim k vyplneniu tlačiva - ELDZ.
Ukončenie RD 17.10.
Výpoveď 18.10
- mám vypísať obdobie v roku 2006 od 01.01. - do 17.10.2006
alebo do 18.10.2006 ?
18.10.2006 už nebola na RD.
Neviem čo s týmto dňom . Asi sa jej bude vykazovať NV.
Ide mi vlastne o to ako tento deň zapísať do ELDP.
jankasm
18.10.06,10:21
Ešte raz sa vrátim k vyplneniu tlačiva - ELDZ.
Ukončenie RD 17.10.
Výpoveď 18.10
- mám vypísať obdobie v roku 2006 od 01.01. - do 17.10.2006
alebo do 18.10.2006 ?
18.10.2006 už nebola na RD.
Neviem čo s týmto dňom . Asi sa jej bude vykazovať NV.
Ide mi vlastne o to ako tento deň zapísať do ELDP.

A nemôžete urobiť výpoveď k 17.10.2006 aby sa nemuselo vykazovať NV?
azuz
18.10.06,12:20
A nemôžete urobiť výpoveď k 17.10.2006 aby sa nemuselo vykazovať NV?
Keď je zamestnankyňa na rodičovskej dovolenke, nemožno jej dať výpoveď (§ 64 ods. 1 písm.c).Takže najkôr jej môžu dať výpoveď 18.10.2006. Ukončenie 17.10.2006 by mohlo byť len dohodou a vtedy nie je nárok na odstupné.
zuzanaduchon
28.12.06,22:59
Dobry den potrebovala by som surne poradit, nakolko uz od 1. 1. 2007 nastupujem po RD do prace k povodnemu zamestnavatelovi. Uz v juni 2006 som bola u zamestnavatela, aby sme sa dohodli, ze od septembra nastupim, vtedy ma vsak prehovoril, aby som nastupila az od 1. 1 2007. Terau uz viem, ze to bolo protipravne a mala som si stat za svojim. Preto by som teraz chcela vediet ako mam postupovat, ked mi zamestnavatel ponuka pracovnu poziciu referentky, ktora nesuhlasi s mojou pracovnou zmluvou a to v bode vykonavania prace. Som zo Zvolena, a miesto výkonu mam Zvolen a mam denne dochadzat do Krupiny. Viem ze na pôvodne miesto (referent specialista - funkcia vedúca referatu) nemam narok, ale mam narok na miesto pracovnicky, ktora bola prijata na moje zastupovanie pocas MD a RD? Mozem ho pozadovat? U nas je to tak, ze na zastupovanie funkcie bola prevedena kolegyna ale na chybajuce miesto bola prijata nova pracovnicka na dobu urcitu, pocas MD a RD. Mozem nesuhlasit s prelozenim na ine pracovisko? Nemoze mi dat zamestnavatel z titulu ,ze som s tym nesuhlasila vypoved? Moze ma z titulu, ze nema ine pracovne miesto nutit ostat este na RD? Poradte prosim! Dakujem
ZlaticaB
16.11.10,19:31
Nastupuje mi zam-kyňa po roku z rodičovskej dovolenky. Neviem ako jej mám vyplniť RL. Či mám uviesť ukončenie RD - hoci bude poberať rodičovský príspevok pretože dieťa neumiestní v štátnom zariadení. Inú možnosť som tam nenašla
day
21.01.11,20:06
Ahojte,

potrebovali by sme poradit, manzelka nastupuje po rodicovskej dovolenke do prace.

Poslali sme list v ktorom sme informovali zamestnavatela o nastupe do prace.

Zamestnavatel preobsadil povodne pracovne miesto a telefonicky jej oznamil ze s nou dalej nepocitaju. Dohodli sme osobne stretnutie kde manzelku opat ustne infomovali, ze nemaju zaujem o dalsie pokracovanie v spolupraci, kde manzelka spomenula zakonny postup, vypovedna doba + odstupne.

To sa samozrejme nepozdavalo, chceli ukoncit PP dohodou bez €. Dnes jej telefonoval majitel a ponukol jej ine pracovne miesto o ktore manzelka nema zaujem.

Ako dalej postupovat, je mozne odmietnut novu poziciu a narokovat si na vypovednu dobu + odstupne?

dakujem
Tweety
21.01.11,20:17
Ahojte,

potrebovali by sme poradit, manzelka nastupuje po rodicovskej dovolenke do prace.

Poslali sme list v ktorom sme informovali zamestnavatela o nastupe do prace.

Zamestnavatel preobsadil povodne pracovne miesto a telefonicky jej oznamil ze s nou dalej nepocitaju. Dohodli sme osobne stretnutie kde manzelku opat ustne infomovali, ze nemaju zaujem o dalsie pokracovanie v spolupraci, kde manzelka spomenula zakonny postup, vypovedna doba + odstupne.

To sa samozrejme nepozdavalo, chceli ukoncit PP dohodou bez €. Dnes jej telefonoval majitel a ponukol jej ine pracovne miesto o ktore manzelka nema zaujem.

Ako dalej postupovat, je mozne odmietnut novu poziciu a narokovat si na vypovednu dobu + odstupne?

dakujem
Je možné odmietnuť, je to jej právo, ale záleží na tom, ako bude formulovaná výpoveď, či nebude práve z toho dôvodu, a potom nie je nárok na odstupné.
day
21.01.11,20:22
Je možné odmietnuť, je to jej právo, ale záleží na tom, ako bude formulovaná výpoveď, či nebude práve z toho dôvodu, a potom nie je nárok na odstupné.

ked nastupuje mala by dostat povodne miesto (?), nastupi a povedia nemame pre teba poziciu xx, ale mozes robit yy, ked odmietne strati narok na vypovednu dobu a odstupne?

dakujem
Tweety
21.01.11,20:24
ked nastupuje mala by dostat povodne miesto (?), nastupi a povedia nemame pre teba poziciu xx, ale mozes robit yy, ked odmietne strati narok na vypovednu dobu a odstupne?

dakujem
Nie, nemala, ak by nastupovala z MD, tak by mala. Nárok na VD nestratí, prečo by mala? Len na odstupné, ale to záleží ako bude formulovaná výpoveď podľa §63, ak tam bude odst.2, tak nárok nebude.
day
21.01.11,20:31
Nie, nemala, ak by nastupovala z MD, tak by mala. Nárok na VD nestratí, prečo by mala? Len na odstupné, ale to záleží ako bude formulovaná výpoveď podľa §63, ak tam bude odst.2, tak nárok nebude.


ked spravne rozumiem, rozdiel je v nastupe po MD a RD,

dakujem
day
21.01.11,20:50
inak to je dobra .... pekny vecer
silvia
25.01.11,09:21
Prosím Vás, zam-yňa sa po roku RD vracia do prace na kratsi pracovny uväzok. Do ZP nenahlasujeme nic, kedze rodic.prispevok nadalej pobera, na socialku poslem RLFO-prerusenie, s datumom zaniku prerusenia. Treba poslat aj RLFO-zmena s datumom skoncenia RD?
Dakujem!
day
26.01.11,20:16
situacia sa u nas meni kazdu chvilu, posledne info pre manzelku je, citujem "pocitame s Vami, drzime Vam miesto, mozete nastupit" :confused: V novembri a v decembri nas informoval, ze miesto je obsadene, su spokojni a je koniec, to trvalo do nasho oznamenia, poslali sme list, OK ale postupujeme podla zakona (to som nevedel, ze po RD su pravidla ine, vdaka Tweety), potom zacali spekulovat, najskor ina pozicia a teraz povodne miesto

manzelka tam nechce nastupit, predpokladame, ze by za chvilu dostala vypoved, je neaka moznost, ze by dostala aspon preplatenu dovolenku, pripadne neaky Vas navrh, skusenost?

dakujeme
day
27.01.11,16:14
nema to zmysel, dnes ukoncila PP dohodou, nenamietali nic, az tak ju netreba.

pracujem uz neaky ten rok, mam na starosti neakych ludi, ale takyto pristup, jednanie, klamanie som zazil prvy krat na vlastnej kozi

ked je viac takychto firiem tak sa nepohneme z miesta, mozme sa vratit do 15teho storocia a o pravde rozhodne momentalne postavenie, pripadne sila, .... skoda :(

ale urcite bude lepsie :)
pekny den
Oliwa
28.01.11,10:46
nema to zmysel, dnes ukoncila PP dohodou, nenamietali nic, az tak ju netreba.

pracujem uz neaky ten rok, mam na starosti neakych ludi, ale takyto pristup, jednanie, klamanie som zazil prvy krat na vlastnej kozi

ked je viac takychto firiem tak sa nepohneme z miesta, mozme sa vratit do 15teho storocia a o pravde rozhodne momentalne postavenie, pripadne sila, .... skoda :(

ale urcite bude lepsie :)
pekny den
Koľko rokov bola zamestnaná? Nevznikol jej nárok na odstupné?
Zrejme áno, keď si ho predtým spomínal, či ako sa napokon "dohodli?" Končí k 31. 1. bez výpovednej lehoty aj odstupného? To hádam nie... :(

Ver mi, viem o čom to je. Zažila som to na vlastnej koži pred rokmi po návrate z RD. To by človek neveril, čo sú niektorí ľudia vrámci "kolegiality" schopní vykonať, keď im ide o stoličku... Mať vtedy dnešný rozum, internet a poradu, určite by som bola inak konala... Tiež som sa pod "tlakom" radšej dohodla...Takže plne chápem Tvoje/Vaše rozčarovanie.

Ale nemboj, ako píšeš, určite bude lepšie.:) A však keď má po boku Teba, nemá sa čoho báť;) ... Ako sa spieva v tej ľudovej pesničke: "A já sa dobre mám, a já Ťa vychovám, duša moja...." :D
day
28.01.11,20:18
Koľko rokov bola zamestnaná? Nevznikol jej nárok na odstupné?
Zrejme áno, keď si ho predtým spomínal, či ako sa napokon "dohodli?" Končí k 31. 1. bez výpovednej lehoty aj odstupného? To hádam nie... :(

Ver mi, viem o čom to je. Zažila som to na vlastnej koži pred rokmi po návrate z RD. To by človek neveril, čo sú niektorí ľudia vrámci "kolegiality" schopní vykonať, keď im ide o stoličku... Mať vtedy dnešný rozum, internet a poradu, určite by som bola inak konala... Tiež som sa pod "tlakom" radšej dohodla...Takže plne chápem Tvoje/Vaše rozčarovanie.

Ale nemboj, ako píšeš, určite bude lepšie.:) A však keď má po boku Teba, nemá sa čoho báť;) ... Ako sa spieva v tej ľudovej pesničke: "A já sa dobre mám, a já Ťa vychovám, duša moja...." :D

zahrali to dobre, co sa da robit, samozrejme dohodou, bez €, ale v takej firme nemoze pracovat, to radsej zatial bez prace a najdeme novu, kde sa uz naucili ako sa spravat k ludom

pracujem uz dlhsie v jednej spol., zatial moje jedine zamestnanie, ale "u nas" takto nikto neskoncil
Oliwa
28.01.11,20:29
Chápem, že podraz bolí. Najmä od ľudí, ktorých človek poznal dlhé roky a sklamal sa v nich. To je horšie ako vedomie zostať nejaký čas bez práce. Ja som ho využila na to, že bol september, začala škôlka a dieťa som mohla bez ranného stresu zvykať na nový režim. Takže sa mi v podstate nič lepšie ani nemohlo prihodiť. A tých pár týždňov sa to dalo vydržať, aj keď to boli nervy, lebo som potrebovala prácu a pravidelný príjem kvôli vybavovaniu hypotéky.
To prvotné vytriezvenie dokáže s každým slušným človekom zatriasť - a to sa pokladám za realistu.
Držím palce, pozdrav svoju "lepšiu polovičku" ;):D - a pamätaj - nikdy nebolo tak zle, aby nemohlo byť ešte horšie...:rolleyes:
day
28.01.11,20:36
Chápem, že podraz bolí. Najmä od ľudí, ktorých človek poznal dlhé roky a sklamal sa v nich. To je horšie ako vedomie zostať nejaký čas bez práce. Ja som ho využila na to, že bol september, začala škôlka a dieťa som mohla bez ranného stresu zvykať na nový režim. Takže sa mi v podstate nič lepšie ani nemohlo prihodiť. A tých pár týždňov sa to dalo vydržať, aj keď to boli nervy, lebo som potrebovala prácu a pravidelný príjem kvôli vybavovaniu hypotéky.
To prvotné vytriezvenie dokáže s každým slušným človekom zatriasť - a to sa pokladám za realistu.
Držím palce, pozdrav svoju "lepšiu polovičku" ;):D - a pamätaj - nikdy nebolo tak zle, aby nemohlo byť ešte horšie...:rolleyes:

no neviem ci to je povzbudenie ;),
my sme tiez zacali chodit do skolky :D, zatial vsetko OK
urcite sme necakali takyto nastup po RD, ale verim ze najdeme lepsiu pracu a bude vsetko OK
7lienka
11.04.11,19:13
Neviem či to sem patrí, tak skúsim:

Rodičovská dovolenka končila 9.4.2011, ale zamestnanec nenastúpil do zamestnania. Dnes sme ho telefonicky kontaktovali, povedal, že si vybavuje predĺženú rodičovskú. Ale nemá zatial nič v rukách. Takže neviem čo mám ako zamestnávateľ urobiť. Mám mu dať absenciu? Odhlásiť sociálku?
Ako mám postupovať? Už ste to niekto riešili?

dík za rady
Tweety
11.04.11,19:15
Neviem či to sem patrí, tak skúsim:

Rodičovská dovolenka končila 9.4.2011, ale zamestnanec nenastúpil do zamestnania. Dnes sme ho telefonicky kontaktovali, povedal, že si vybavuje predĺženú rodičovskú. Ale nemá zatial nič v rukách. Takže neviem čo mám ako zamestnávateľ urobiť. Mám mu dať absenciu? Odhlásiť sociálku?
Ako mám postupovať? Už ste to niekto riešili?
Môžete to riešiť napr. neplateným voľnom, samozrejme ak oň požiada, ak nie, tak ostáva jedine A.
7lienka
11.04.11,19:31
dík
takže nám nahlásiť aj na soc. prerušenie?
Len viem čo ak mu to nakoniec dajú.
Vincentka
15.04.11,18:14
dík
takže nám nahlásiť aj na soc. prerušenie?
Len viem čo ak mu to nakoniec dajú.
áno, každopádne treba nahlásiť na sociálku prerušenie (v prípade žiadosti o nepl.voľno).
v prípade, že by nakoniec dostal súhlas na predĺženú rodič.dovolenku so spätnou platnosťou (donesie potvrdenie-nám sa to tak udialo), treba sa skontaktovať so sociálkou, zrušiť/stornovať prerušenie a vysvetliť situáciu.
pivko
24.04.11,17:39
Aké povinnosti mám ako zamestnávateľ po nástupe zamestnankyne do práce po RD? A aké povinnosti má ona?
pepee
25.04.11,21:25
Ak mozete, poradte prosim aj mne..
vraciam sa do prace po skonceni RD, oznamenie dostal zamestnavatel 2 mesiace vopred, moje miesto je obsadene, ponukli mi ine (to je vsak menej kvalifikovane, ale tiez administrativa) a teda aj zmenu pracovnej zmluvy.
Viem, ze mam narok na miesto adekvatne pracovnej zmluve, aka je sanca domahat sa v praxi, ked zamestnavatel priamo povedal, ze na mojom mieste je zapracovana osoba, ktora neodchadza a maju pre mna len ine miesto?
Ak nepodpisem zmenu prac.zmluvy a budem sa domahat mojho miesta, mozu ma po nastupe hned prepustit? pripadne preradit?
Dakujem za kazdu radu.
pivko
26.04.11,04:29
Aké povinnosti mám ako zamestnávateľ po nástupe zamestnankyne do práce po RD? A aké povinnosti má ona?
Posúvam......
jankasm
27.04.11,05:53
Aké povinnosti mám ako zamestnávateľ po nástupe zamestnankyne do práce po RD? A aké povinnosti má ona?

Ona žiadne.
Zamestnávateľ nahlasuje zmeny na SP a ZP. Ak bolo nahlásené na SP začiatok RD a začiatok prerušenia pri nástupe na RD, tak teraz treba nahlásiť koniec RD a koniec prerušenia pri nástupe do práce.
Čo sa týka ZP, tak rovnako, bol nahlásený začiatok RD a teraz treba nahlásiť koniec RD. Nová zmena od 1.1.2011 je odhlásiť ženy na RD ako zamestnancov, teda kód 2. Ak to bolo nahlásená, tak teraz pri nástupe treba zase zamestnanca prihlásiť kódom 2.
pivko
27.04.11,06:01
Ona žiadne.
Zamestnávateľ nahlasuje zmeny na SP a ZP. Ak bolo nahlásené na SP začiatok RD a začiatok prerušenia pri nástupe na RD, tak teraz treba nahlásiť koniec RD a koniec prerušenia pri nástupe do práce.
Čo sa týka ZP, tak rovnako, bol nahlásený začiatok RD a teraz treba nahlásiť koniec RD. Nová zmena od 1.1.2011 je odhlásiť ženy na RD ako zamestnancov, teda kód 2. Ak to bolo nahlásená, tak teraz pri nástupe treba zase zamestnanca prihlásiť kódom 2.
A na úrade práce sa nemusí nič odhlasovať?
Aja912
27.04.11,10:39
Dobrý deň, prosím aj ja o radu. Rodičovská dovolenka mi končí za mesiac 29.5.2011, oznámila som do práce, že mi končí a či môžem nastúpiť. Pracovala som ako hospodárka (faktúry, pokladńa a pod.). Odpísali mi, že boli zlúčené dve pracoviská, takže moje miesto zaniklo, ale že mi ponúkajú pozíciu
manažérky inzercie s totožným základným platom. (zháňanie inzercie t.j. nejaký základný plat + provízie). Podľa nového zákonníka ževraj musia ponúknuť pôvodné pracovné miesto, alebo zodpovedajúce pracovnej zmluve (tomu nerozumiem čo všetko je zodpovedajúce). Manažérku inzercie robiť nechcem. Prosím poradiť akú mám postupovať? Na aký paragraf sa môžem odvolať. Ak mi nedajú pôvodné miesto, tak pristúpim na výpoveď s odstupným. ďakujem vopred za radu
jankasm
28.04.11,06:31
A na úrade práce sa nemusí nič odhlasovať?

Nie, úrad práce je pre nezamestnaných ;)
denisamka
28.04.11,09:50
prosim o radu:
19.6.2011 mi syn dovrsi 3 roky,ale na mesiac jul a august chcem poziadat o neplatene volno. Co vsetko musim ja vybavit a co zamestnavatel? Ak by som sa spytala nasej mzdarky, ta by povedala, ze zamestnavatel nic a ja obehat vsetky urady. To, ze sa budem musiet prihlasit do ZP ako dobrovolne poistena viem, ale co este?
este jedna otazka: prisiel mi papier, ze mi syna nezoberu do skolky od septembra, lebo je nedostatok miesta. Mam na nieco narok od statu, ci len v pripade, ak by mal nepriaznivy zdravotny stav a ja predlzenu rodicovsku dovolenku?

Vrela vdaka
denisamka
29.04.11,07:23
prosiiiim o pomoc, potrebujem to nahlasit do prace :)

Vdaka
brčko
29.04.11,16:26
zdravotene môžeš byť poistencom štátu ako osoba celodenne osobne a riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov (splnaš to aj v prípade, ak by dieťa chodilo do škôlky na max. 4hod. denne). Ty zájdi na ZP. Do 31.12.2010 to bolo tak, že zamestnávatel musel za obdobie čerpania nepl. volna platiť zdravotné poistenie z minima (10% za zamestnávatela + 4% za zamestnanca) a častokrát to žiadal zamestnávatel od zamestnanca preplatiť. V ročnom zúčtovaní zdr. poistenia sa to potom vrátilo. Teraz po zmenách ale netuším ako to je.

Predpokladám na SP máš podanú prihlášku aby si bola dôch.poistená štátom, tá ti bude trvať nadalej.

Upsvar nebudeš vybavovať nič, ked máš neplatené volno.

A nezostala ti nejaká nevyčerpaná dovolenka, ktorú by si mohla čerpať počas prázdnin alebo čiastočne v jednom mesiaci a časť v druhom. V takom prípade by sa myslím? aj ušetrilo na zdr.poistení, ak teda nemáš len minimálnu mzdu. NO ozaj neviem, či v tomto neboli nejaké zmeny.

predpokladám mzdárka by mala:
- ukončiť čerpanie RD, ukončiť prerušenie poistenia v SP z dôvodu čerpania RD
- nahlásiť prerušenie NP z dôvodu čerpania nepl volna.

a mylsím aj na ZP sa to asi bude hlásiť ako ukončenie poberania rodičovského príspevku (to nastane ku koncu mesiaca, kedy dieťa dovrši 3roky a prípadne si môžeš vyžiadať z upsvar o tom potvrdenie). Toto by som bola zvedavá, ako treba riešiť.
dankabo
19.05.11,22:11
ahojte poradaci
uz dlhsie hľadám odpoved na moju otazku,ale nenachadzam , tak sa skusim spytat mudrejsich.
V juli mam nastupit do prace po RD .Bolo mi oznámene , ze na tom oddelení,kde som pracovala , uz nie je pre mna miesto. Pred tyzdnom mi oznamili,ze je miesto na inom oddeleni,a na buduci tyžden mam prist na pohovor ohladom toho miesta, kde mi povedia o aké pracovné miesto sa presne jedná a podla toho sa rozhodnem , či nastúpim. A teraz sa obávam ,ze nastanu dve mozne situacie:
1.ja sa rozhodnem , ze ponuku prijmem .Ich odpoved bude zniet , že teda dobre ,ale musia najprv vyhlasit interne vyberové konanie, do ktoreho sa mam prihlasit. A to je podla mna trocha nefer,lebo mam pocit , ze podla ZP by ma mali preradit na inu pracu a nemala by som sa ja o ňu uchádzat cez vyberove konanie.Podla mňa tu ide o to ,aby mi nemuseli dat odstupné, čiže vo vyberovom konaní neuspejem.Ja by som chcela, ked sa ma uz chcu tak velmi zbavit, tak nech mi dajú aspoň odstupné.
Možu ma nútit, aby som sa zučastnila výberoveho konania , ked ja chcem tú ich ponuku prijat,hoci nastupujem po RD? ako sa z toho vymotat?
Zamestnanec vzdy ťahá za kratší koniec.
2.ked tú ponuku neprijmem, tak samozrejme automaticky odchádzam bez odstupného.
Tak neviem čo mám spraviť.
denisamka
31.05.11,09:25
je to suuuuuurne: ahojte mudre hlavky, nakoniec mi zamestnavatel navrhol, aby som si dala ziadost o neplatenu matersku na tie 2 mesiace. Co vsetko musim vybavit, okrem toho, ze napisem zaidost zamestnavatelovi?

Dakujem
denisamka
31.05.11,19:56
nikto neporadii?
Andalka
07.06.11,14:26
Ahoj, tiež neporadím :( ale fakt ma zaujíma, čo to je "neplatená materská" ?
veronikasad
07.06.11,14:29
Ahoj, tiež neporadím :( ale fakt ma zaujíma, čo to je "neplatená materská" ?
neplatené volno u zamestnávatela, počas ktorého má prerušené poistenie v zdravotnej aj sociálnej poisťovni. Ak dieťa nenavštevuje predškolské zariadenie, môže sa v ZP prihlásiť ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov eku. V opačnom prípade bude platiť zdr.poistenie ako samoplatitel.
Andalka
08.06.11,17:08
ďakujem veronika :)
Gong
17.06.11,06:37
Ahojte, moja dcérka dovrši 18.6.2011 tri roky, kedy mi končí i RD, od septembra mi ju prijali do škôlky, takže som sa so zamestnávateľom dohodla, že nastupujem od septembra do práce. Ešte mi zostala dovolenka, ktorú si chcem vyčerpať a potom by som mala do septembra neplatené voľno. Musím prijatie do škôlky nahlasiť na UPSVR? Zamestnávateľ musi na SP nahlásiť na RLFO koniec RD, a ked budem mať tú dovolenku, koniec prerušenia pri nástupe do práce, a potom nahlásiť neplatené voľno, však. To isté platí i v ZP. Počas neplateného voľna bude zamestnávateľ za mňa platiť odvody do ZP?
Ja som i SZČO, živnosť som nemala prerušenú, postupujem pri nahlasovaní ukoncenia RD rovnako?
Ďakujem
Gong
19.06.11,15:57
Ahojte, moja dcérka dovrši 18.6.2011 tri roky, kedy mi končí i RD, od septembra mi ju prijali do škôlky, takže som sa so zamestnávateľom dohodla, že nastupujem od septembra do práce. Ešte mi zostala dovolenka, ktorú si chcem vyčerpať a potom by som mala do septembra neplatené voľno. Musím prijatie do škôlky nahlasiť na UPSVR? Zamestnávateľ musi na SP nahlásiť na RLFO koniec RD, a ked budem mať tú dovolenku, koniec prerušenia pri nástupe do práce, a potom nahlásiť neplatené voľno, však. To isté platí i v ZP. Počas neplateného voľna bude zamestnávateľ za mňa platiť odvody do ZP?
Ja som i SZČO, živnosť som nemala prerušenú, postupujem pri nahlasovaní ukoncenia RD rovnako?
Ďakujem

prosíííímm :mee::mee::mee::mee:
Lubo44
20.06.11,06:33
Ahojte, potreboval by som poradiť s takýmto prípadom. Zamestnakyni skončila RD v máji tohto roku. Požiadala si o prdĺženú RD do 6-tich rokov veku dieťaťa a tú aj dostala. Ona sa však okrem toho aj zamestnala v inej firme a dieťa chodí do materskej školy. Predĺžená RD jej však beží ďalej. Našla si sezonnu prácu bližšie k miestu kde býva. Tam však má zmluvu len do konca októbra. Potom sa chce vrátiť k nám. My však potrebujeme obsadiť dané miesto teraz. Máme človeka, ktorý za ňu robil kým bola na riadnej RD a chceli by sme si ho nechať aj naďalej, ale on od nás chce zmluvu na dobu neurčitú.

Potreboval by som vedieť, či sme povinný je stále držať miesto aj keď ona už pracuje inde. Ďakujem za odpovede.
Tweety
20.06.11,06:36
Ahojte, potreboval by som poradiť s takýmto prípadom. Zamestnakyni skončila RD v máji tohto roku. Požiadala si o prdĺženú RD do 6-tich rokov veku dieťaťa a tú aj dostala. Ona sa však okrem toho aj zamestnala v inej firme a dieťa chodí do materskej školy. Predĺžená RD jej však beží ďalej. Našla si sezonnu prácu bližšie k miestu kde býva. Tam však má zmluvu len do konca októbra. Potom sa chce vrátiť k nám. My však potrebujeme obsadiť dané miesto teraz. Máme človeka, ktorý za ňu robil kým bola na riadnej RD a chceli by sme si ho nechať aj naďalej, ale on od nás chce zmluvu na dobu neurčitú.

Potreboval by som vedieť, či sme povinný je stále držať miesto aj keď ona už pracuje inde. Ďakujem za odpovede.
ÁNo, ak ste jej schválili predlž. RD, po návrate do práce, má nárok na pôvodné miesto.(nov. zákona od 1.4.2011)
Lubo44
20.06.11,07:32
ÁNo, ak ste jej schválili predlž. RD, po návrate do práce, má nárok na pôvodné miesto.(nov. zákona od 1.4.2011)
Jasné.

A ako mám chápať to schválenie predĺženej RD. Ona nás len informovala, že je na predĺženej RD a tým to haslo. Ďakujem.
Tweety
20.06.11,07:43
Jasné.

A ako mám chápať to schválenie predĺženej RD. Ona nás len informovala, že je na predĺženej RD a tým to haslo. Ďakujem.
Ok mala o to požiadať, ale ak ste sa nevyjadrili, zrejme ju aj naďalej vediete ako ženu na RD, nie na Absencii.
§166ZP
(2) Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do troch rokov veku dieťaťa. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do šiestich rokov veku dieťaťa. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však vždy najmenej na jeden mesiac.
Lubo44
20.06.11,07:52
Ok mala o to požiadať, ale ak ste sa nevyjadrili, zrejme ju aj naďalej vediete ako ženu na RD, nie na Absencii.
§166ZP
(2) Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do troch rokov veku dieťaťa. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do šiestich rokov veku dieťaťa. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však vždy najmenej na jeden mesiac.
Vedieme ju ako ženu na RD. Neviem o tom, že by písomne alebo ústne podávala žiadosť o predĺženie RD. A už vôbec nie kvôli nepriaznivému zdravotnému stavu dieťaťa. Určite viem, že je na "neplatenej predĺženej RD", čiže nie je to z dôvodu nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa.

Z toho mi vyplýva, že keď si to predĺženie nepožiadala a tiež nejde o nepraznivý zdravotný stav dieťaťa, tak zrejme nie sme povinný jej to miesto držať. Alebo sa mýlim?
Tweety
20.06.11,07:58
Vedieme ju ako ženu na RD. Neviem o tom, že by písomne alebo ústne podávala žiadosť o predĺženie RD. A už vôbec nie kvôli nepriaznivému zdravotnému stavu dieťaťa. Určite viem, že je na "neplatenej predĺženej RD", čiže nie je to z dôvodu nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa.

Z toho mi vyplýva, že keď si to predĺženie nepožiadala a tiež nejde o nepraznivý zdravotný stav dieťaťa, tak zrejme nie sme povinný jej to miesto držať. Alebo sa mýlim?
Ak je to teda tak, ani vás o tom neinformovala, po skončení RD mala riadne nastúpiť do práce. Kedže nenastúpila, nemusíte jej držať pôv. miesto.
vimar_77
20.06.11,12:13
Môžem sa opýtať, súvisí to práve s problémom, ktorý riešite...

8.7.2011 mi končí rodičovská dovolenka, potrebujem však ostať doma s dieťaťom na predĺženej rodič. dovolenke do 6 rokov, nie však kvôli zdravotnému znevýhodneniu, ale z iných dôvodov (do škôlky mi ju nezoberú a ona ešte nie je na škôlku pripravená, pretože je narodená 2 mesiace predčasne)

Do zamestnania sa teda momentálne neplánujem vrátiť, ako mám postupovať?

Mám podať žiadosť o predĺženie rodičovskej dovolenky, aj keď to nie je kvôli zdravotnému znevýhodneniu?
Alebo mám požiadať o výpoveď dohodou, pretože ostávam na RD?

ďalší problém:
mám min. 28 dní nevyčerpanej dovolenky, ktorú mi zamestnávateľ odmietol vyplatiť pred nástupom na materskú a aj pred nástupom na rodičovskú dovolenku.

čo s tým, na čo mám právo?
Môže mi ju zamestnávateľ odmietnuť vyplatiť, aj keď do práce nenastúpim z dôvodu, že ostávam na neplatenej rodičovskej dovolenke?
Môže mi ju prikázať vyčerpať?

ďakujem krásne za pomoc.
dobrava
20.06.11,12:30
ÁNo, ak ste jej schválili predlž. RD, po návrate do práce, má nárok na pôvodné miesto.(nov. zákona od 1.4.2011)
Takže už to nie je tak, že ak sa vráti do 6-tich mesiacov má nárok na pôvodné miesto a ak sa vráti neskôr - už nárok na pôvodné miesto nemá, má nárok na funkčne a platovo rovnaké ako pred MD? Ak voľné miesto pre ňu nemá, môže jej ponúknuť výpoveď dohodou s odstupným?
Je to tak, že firma je povinná držať pôvodné miesto, aj keď sa vráti po 5-tich rokoch? Mám medzery, musím si to naštudovať.
vimar_77
22.06.11,08:00
prosím môžete mi poradiť (príspevok vyššie),
nová info je pre mňa, že kedže dcéra má tri roky 8.7. tak mám rodičovskú ešte do konca júla a teda prípadné čerpanie dovolenky prichádza do úvahy v auguste...idem to overiť na úrad
brčko
22.06.11,17:50
Vedieme ju ako ženu na RD. Neviem o tom, že by písomne alebo ústne podávala žiadosť o predĺženie RD. A už vôbec nie kvôli nepriaznivému zdravotnému stavu dieťaťa. Určite viem, že je na "neplatenej predĺženej RD", čiže nie je to z dôvodu nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa.

Z toho mi vyplýva, že keď si to predĺženie nepožiadala a tiež nejde o nepraznivý zdravotný stav dieťaťa, tak zrejme nie sme povinný jej to miesto držať. Alebo sa mýlim?

ak nemá schválený dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa, tak ste jej nemohli poskytnúť rodič.dovolenku do 6rokov dieťaťa, to je možné len ak má dieťa s dlh. nepriaznivým zdr. stavom.

a ak nemá dieta s dlh. nepr. zdr. stavom, tak vy ste jej mohli poskytnúť neplatené volno s tým, že by v soc.poistnovni mala mať ukončenú RD, ukončené prerušenie z dôvodu čerpania rd a mala by mať prerušené poistenie z dôvodu čerpania nepalateného volna. Tiež v zdr. poistovni by ste mali za nu odvádzať poistné z minima (aspon v r.2010 to tak bolo, po novom zákon neovládam)

tj. bud má dieťa s dlh. nepr. zdr. stavom, čo by ale mala dokladovať a čerpá rd, alebo čerpá neplatené volno.
brčko
22.06.11,18:00
Môžem sa opýtať, súvisí to práve s problémom, ktorý riešite...

8.7.2011 mi končí rodičovská dovolenka, potrebujem však ostať doma s dieťaťom na predĺženej rodič. dovolenke do 6 rokov, nie však kvôli zdravotnému znevýhodneniu, ale z iných dôvodov (do škôlky mi ju nezoberú a ona ešte nie je na škôlku pripravená, pretože je narodená 2 mesiace predčasne)

Do zamestnania sa teda momentálne neplánujem vrátiť, ako mám postupovať?

Mám podať žiadosť o predĺženie rodičovskej dovolenky, aj keď to nie je kvôli zdravotnému znevýhodneniu?
Alebo mám požiadať o výpoveď dohodou, pretože ostávam na RD?

ďalší problém:
mám min. 28 dní nevyčerpanej dovolenky, ktorú mi zamestnávateľ odmietol vyplatiť pred nástupom na materskú a aj pred nástupom na rodičovskú dovolenku.

čo s tým, na čo mám právo?
Môže mi ju zamestnávateľ odmietnuť vyplatiť, aj keď do práce nenastúpim z dôvodu, že ostávam na neplatenej rodičovskej dovolenke?
Môže mi ju prikázať vyčerpať?

ďakujem krásne za pomoc.

netreba miešať veci, ale treba riešiť:
1. zamestnanie,
- čerpanie rodič.dovolenky (RD), nárok máš do dosiahnutie 3rokov, tj. do 8.7.2011, ani o den dlhšie, ak nemáš dieťa s dlhod.nepriazn. zdr. stavom
- čerpanie resp. preplatenie riadnej dovolenky (aj doba čerpania materskej dovol. sa považuje za odpracovanú, tj. treba si možno skontrolovať nárok na dovolenku) a zamestnávatel ti nemôže dovolenku PREPLATIť ani pred md, ani pred rd, môže ti ju len umožniť VYčERPAť a to je rozdiel!!, tak je dôležité sa rozhodnúť, či chceš dovolenku čerpať,či preplatiť a ukončiť pp posledným dnom rd.
- asi záujem o neplatené volno v práci nemáš? nie su ti však povinní ho poskytnúť.

2. nárok na rodič.príspevok ti z upsvar odoberú od 1.8.2011, tj. za júl dostaneš plný rodič.príspevok a si považovaná do 31.7.2011 za poberatela rodič.príspevku

3. dôch.poistenie štátom - predpoklám, podávala si si na sociálnej poistnovi (nie na upsvar) prihlášku sama po pôrode aby si bola dôch.poistená štátom, toto treba potom doriešiť v prípade, že dovolenku budeš čerpať. Treba snád zistiť na sp, či treba odhlášku (do 8dní po ukonč. rd) a potom novú prihlášku najneskôr den po ukonční pp a čerpania riadnej dovolenky.
Ak by si končila pp posledným dnom rd, tak ti pokračuje prihláška, ktorú si dávala po pôrode nadalej.

4. zdr. poistenie štátom to po ukončení pp treba vybaviť a zdokladovať.
nikulik
22.06.11,19:41
Ahojte, poprosim vas o radu, mame pracovnicku, ktora je od maja 2006 s dietatom na materskej a potom presla na rodicovsku dovolenku. Buduci tyzden sa vracia do prace, s tym, ze nechce u nas robit ani my ju nepotrebujeme. Pracovny pomer by sa skoncil dohodou. Treba jej nieco vyplacat? myslim napr. odstupne?

UZ SOM SI TO NASLA, dakujem :D :D :D
dobrava
23.06.11,12:13
Takže už to nie je tak, že ak sa vráti do 6-tich mesiacov má nárok na pôvodné miesto a ak sa vráti neskôr - už nárok na pôvodné miesto nemá, má nárok na funkčne a platovo rovnaké ako pred MD? Ak voľné miesto pre ňu nemá, môže jej ponúknuť výpoveď dohodou s odstupným?
Je to tak, že firma je povinná držať pôvodné miesto, aj keď sa vráti po 5-tich rokoch? Mám medzery, musím si to naštudovať.
Prosím, môže ma niekto vyviesť z omylu, keď si myslím, že nárok na pôvodné miesto v zamestnaní nemá matka, ktorá sa vracia po 3 rokoch???
dankabo
30.06.11,08:19
ahoj dobrava
riesim podobny problem,mam sa vratit do zamestnania po RD po 5 rokoch,poje povodne miesto bolo zrusene,ale mi ponukli nieco podobne na inom oddeleni ,ale ta praca by nebola celkom taka ista.
vcera som bola dokonca na internom vyberovom konani,mam v tom tiez trocha zmatok.A vecer som si nasla zakon č.48/2011,par.157 ods.2
6. § 157 znie:
㤠157
(1) Ak sa zamestnankyňa vráti do práce po skončení
materskej dovolenky alebo ak sa zamestnanec vráti do
práce po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166
ods. 1, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na pôvodnú
prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu
a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť
ich na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve.
Zamestnávateľ je povinný zaradiť zamestnankyňu
a zamestnanca za podmienok, ktoré pre nich nebudú
menej priaznivé ako podmienky, ktoré mali v čase, keď
nastúpili na materskú dovolenku alebo rodičovskú dovolenku
podľa § 166 ods. 1, a zamestnankyňa a zamestnanec
majú právo na prospech z každého zlepšenia
pracovných podmienok, na ktoré by mali právo, ak
by nenastúpili na materskú dovolenku alebo rodičovskú
dovolenku podľa § 166 ods. 1.
(2) Ak sa zamestnankyňa alebo zamestnanec vráti do
práce po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166
ods. 2, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na pôvodnú
prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu
a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť
ich na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve.
Zamestnankyňa a zamestnanec majú právo po
skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2 na
zachovanie všetkých práv, ktoré mali alebo ktoré im
vznikali v čase nástupu na túto rodičovskú dovolenku
v pôvodnom rozsahu; tieto práva sa uplatnia vrátane
zmien, ktoré vyplývajú z právnych predpisov, kolektívnej ...
tak mna sa asi tyka ods.2.
Totizto ja by som chcela radsej odstupne ,ale akosi sa im do toho nechce,tak teraz neviem ci mam na to narok.
Zakon je ucinny od 1.4.2011
renatka77
02.09.11,13:35
Dobrý deň, prosím o radu. Nahlásila som zamestnávateľovi že chcem nastúpiť do prace aj keď mi ešte rodičovský príspevok trvá. Na ich pokyn som napísala oznámenie o nástupe po RD. Keď som prišla do práce tak mi oznámili že legislatívne tam nemám byť a že mám ísť domov, že to musia dať do poriadku. Prosím Vás aké povinnosti a práva má zamestnávateľ ? Aké povinnosti mám ja? Na moje miesto prijali inú silu na dobu neurčitú, môžu mi vrámci firmy ponúknuť miesto v inom meste? Mám narok potom na preplatenie cestovného a času ktorý strávim cestovaním?

Ďakujem vľmi pekne za každú odpoveď.
veronikasad
02.09.11,13:55
Dobrý deň, prosím o radu. Nahlásila som zamestnávateľovi že chcem nastúpiť do prace aj keď mi ešte rodičovský príspevok trvá. Na ich pokyn som napísala oznámenie o nástupe po RD. Keď som prišla do práce tak mi oznámili že legislatívne tam nemám byť a že mám ísť domov, že to musia dať do poriadku. Prosím Vás aké povinnosti a práva má zamestnávateľ ? Aké povinnosti mám ja? Na moje miesto prijali inú silu na dobu neurčitú, môžu mi vrámci firmy ponúknuť miesto v inom meste? Mám narok potom na preplatenie cestovného a času ktorý strávim cestovaním?

Ďakujem vľmi pekne za každú odpoveď.
Žiadala si písomne o rodičovskú dovolenku po skončení materskej - ak ano, dokedy ?

Ake miesto výkonu práce máš v pracovnej zmluve ?

Aj keď ešte stále poberaš rodičovský príspevok, ukončením rodičovskej dovolenky sa už na teba nevzťahuje zákaz výpovede zo strany zamestnávatela.
renatka77
02.09.11,15:26
Žiadala si písomne o rodičovskú dovolenku po skončení materskej - ak ano, dokedy ?

Ake miesto výkonu práce máš v pracovnej zmluve ?

Aj keď ešte stále poberaš rodičovský príspevok, ukončením rodičovskej dovolenky sa už na teba nevzťahuje zákaz výpovede zo strany zamestnávatela.

O rodičovskú dovolenku som nežiadala písomne, v zmluve mám miesto výkonu Košice s tým že suhlasim s vysielanim na služobne cesty.
Teda ak mi ponúknu miesto inde a ja to neprijmem môžu mi dať vypoveď?
nikulik
15.01.12,13:31
Prosim vas kde by som nasla v zakone § kde sa pise o nastupe do prace zamestnankyne po materskej/rodičovskej dovolenky. Hlavne to aku mzdu by mala mat. §157 Zákonn.prace hovori len o tom, ze je ZĽ povinny ju zaradit na tu pracu ako robila predtym,ale ohladom platu to kde najdem?