Lada1500
24.04.16,13:49
Príjemný deň prajem.Chcem sa opýtať,ked susedove IS idú cez náš pozemok/má ich všetky v jednom výkope/,môžem nad ne uložiť vymývanú alebo zatrávňovaciu dlažbu,aby sme autom nechodili po blate?Máme ílovitú zeminu na dvore a ked je mokro,šmýka sa a kolesá sa zabárajú do blata.Taktiež,ked nám privezú drevo,spravia v mokrej zemi 15-20 cm ryhy kolesami a musíme,čo na kolesách vynesie auto z dvora,zametať miestnu komunikáciu-naposledy to bolo asi zo 60-80 metrov.
Ano.Máme zriadené vecné bremeno.A píše sa v ňom,že pozemok musí uviesť do pôvodného stavu.Na jednej časti som mu trasu IS prekryla skalkou,tak vravel,že keby musel kopať,tak sa namaká a že mi ju zničí.Tak som radšej tejto jari tú skalku skrátila.Ale ak by sa muselo kopať v zime a dlažbu mi zničí,tak mi ju,ak som pochopila dobre,musí nahradiť.Tá dlažba nie je stavba nad jeho sieťami s pevnými základmi.Lebo viem,že stavať nad jeho sieťami nemôžem nič.Musím aj ja akceptovať,že ich tam má a musím mu k nim umožniť prístup.
buchač
24.04.16,13:17
Keďže tie IS už existujú, tak na ne má sused asi aj povolenie a aj (možno) vecné bremeno, ktoré ale spočíva v niečom inom a nie v obmedzení ostatných vlastníckych práv.

Takže kľudne môžeš.
Dokonca v prípade nejakej poruchy na IS a následnej rozkopávky je sused povinný dať všetko do pôvodného stavu na vlastné náklady....alebo sa nejak dohodnúť na inom spôsobe refundácie.
misoft
24.04.16,16:49
A ja by som doplnil - práve tou zatrávňovacou dlažbou ešte viacej ochrániš tie IS v zemi - prípadne plošné zaťaženie na zeminu (podklad) sa rozloží na väčšiu plochu. Sused by mal byť ešte rád....
profesional
27.04.16,04:19
Nakoľko to čo tam chceš urobiť nie je stavba, môžeš celkom kľudne.