strakar
24.04.16,14:28
Dobrý deň,

Vykonával som u brata a otca prácu, za ktorú sme sa dohodli, že získam odmenu, ale bez zmluvy. Sľúbenú odmenu mi ale nevyplatili a to ani po opätovnom upozornení a žiadaní.
Chcel by som sa opýtať či išlo o nelegálnu prácu, lebo ak vykonávajú prácu príbuzní v prvom rade, alebo súrodenci, tak že sa už nejedná o nelegálnu prácu. Som dôchodkovo poistený - poistenec štátu cez 2 roky.
Vedeli by ste mi poradiť, ako by som mal postupovať, aby som dostal odmenu za vykovanú prácu? mám požiadať o pomoc IP ( inšpektorát práce ) ?
ivka70
24.04.16,12:31
Mas nejake ine dochodkove poistenie (si zamestnany, student, ...)
Tweety
24.04.16,12:36
Ak si v čase vykonávania prác nebol dôcbodkovo poistený, potom si prácu vykonával nelegálne. SHR ťa teda zamestnával nelegálne.
Upresni, kedže chýbajú podstatné údaje.
strakar
24.04.16,12:37
som dochodkovo poisteny - poistenec štátu ( opatrovateľ ) od marca 2014
strakar
24.04.16,12:43
bol som dôchodkovo poistený - poistenec štátu ( opatrovateľ ) od marca 2014 a stále to trvá , čiže niečo cez 2 roky
Tweety
24.04.16,12:46
Na to, aby si dostal odmenu, je potrebná zmuva, dohoda.... legálne sa dá len vypomáhať , teda bez odmeny.
veronikasad
24.04.16,12:47
Výkon práce za odmenu bez pracovno-právneho vzťahu, aj keď si dôchodkovo poistený, nie je možný. Skús sa s bratom a otcom dohodnúť, ak ich nahlásiš na IP, pokutu zaplatia nielen oni, ale aj ty, pretože pôjde o nelegálnu prácu. Samozrejme, že to bude len odmena "keš", bez možnosti uplatniť si zníženie základu dane v účtovníctve.
strakar
24.04.16,12:53
no boli sme dohodnutí, že to bude na ruku, aby nemuseli platiť odvody a daň. No, ale nestalo sa tak. No a prečo ma nevyplatili., tak to nebolo prvý raz, ale už cez 5 rokov sa to opakuje každý rok. Vždy niečo chcú spraviť, pomôcť , no ale keďže sa zachovali tak ako zachovali a majetky ktoré sme spoločne vybudovali, tak si ich sami rozdelili a mne nedali nič, aj keď sme ich spoločne budovali, tak preto trvám na odmene a aj nasľubovali, že mi ju vyplatia, no ale nevyplatili a potom sľubujú, že mi to vyplatia nasledujúci rok a takto sa to opakuje každý rok a už teraz som sa rozhodol, že končím s ich hrou a chcem mať všetko vyplatené.
Tweety
24.04.16,12:55
pracoval si nelegálne
ivka70
24.04.16,12:59
Kedze nemas ziadnu zmluvu ani ta pri praci IP neskontroloval, spatne nedokazes, ze si pracoval, nemas zmluvu, nic.
Pre IP to bude tovje slovo voci slovu brata ci otca.
Snazili ste sa obist dystem, aby ste usetrili na poisteni a daniach, prihlaseni zamestnanca atd. Toto je jedno z rizik prace bez zmluby, ak nejde o rodinnu vypomoc.
Nabuduce nepracuj skor, kym nebudes mat v ruke aspon podpisanu dohodou.

Rodinne vztahy cez Inspektorat prace nevyriesis.
strakar
24.04.16,13:12
Ako sa má s nimi dohodnúť, keď už sa to opakuje cez 5 rokov a vždy niečo potrebujú, že mám ísť pomôcť im na stavbu, alebo ku koseniu, sušeniu sena, dajú mi do maštale 4 kusy dobytka ( kravy ) o ktoré sa celý rok starám, no a oni zhrabnú cez 25 000 eur z dotácií od štátu a mne nedajú ani 3000 - 5000 eur keš. čo sa týka znižovania základu dane, tak s tým oni problém nemajú, ba ešte sú v mínuse, keďže sú platcami DPH, tak im ešte štát cca 2000 eur do roka vracia depehačko, keďže do účtovníctva zahrnú výdavky, ktoré nikdy nekúpili, ale len zohnali bločky, faktúry .
Takže áno, ja tiež by som chcel, aby sme sa dohodli, lebo aj tak sme boli dohodnutí minulý rok, že ma vyplatia, lebo dotácie chodia raz za rok., no ale nestalo sa tak, a namiesto toho len sľubujú, že mi to dajú nasledujúci rok, no ale už takto cez 5 rokov sa naťahujeme a len vždy sľúbia, no ale potom to nedodržia a len všetko preťahujú a posúvajú ďalej ( proste naťahovali čas , aby som čím viacej ešte u nich pracoval ZADARMO ), Aspoň teraz som to tak pochopil, keď už som sa aj rozhodol, že im už vôbec nepôjdem pracovať, no ale na odmene trvám, keďže ju od nich v niečom inom neuvidím, lebo sa nechcú podeliť ani s majetkami, nehnuteľnosťami, ako aj otec vykrikuje, že my vydedli, takže nie len za života, ale ani po smrti nič od nich nedostanem. No a teraz som sa rozhodol, že ak nedostanem ja, tak ani oni, lebo si spokojne podnikajú ďalej akoby sa nič nestalo, pôdu si tiež požiadajú celú na príspevok dotácií od štátu a pritom chcem si sám zobrať pôdu a sám si požiadať o dotácie, keďže s nimi je problém, no ale ani to nechcú dať, lebo že nemám vlastníctvo a nájomné zmluvy atď...
strakar
24.04.16,13:18
namiesto mňa si zabezpečili z dediny ďalších dvoch čo im chodia robiť, no ale im už platia , a aj v minulosti ak niekto cudzí prišiel pracovať tak ho vyplatili aj pred 10 rokmi, no ale mne sa stále nedostalo odmeny.
Tweety
24.04.16,13:23
Nemal si ísť pomáhať, ked si dobre vedel, že nezaplatia...,
strakar
24.04.16,13:29
Takže IP im neudelí pokutu, aj keď riskujem, že aj ja môžem byť pokutovaný, no ale ak budem informátor, tak možno ma to obíde, no ale možno nedostanem to na čom sme boli dohodnutí. mne už ani možno nejde o to aby som niečo dostal, ale oni podnikajú ďalej akoby nič sa nestalo a pritom tým je celá rodina rozhádaná a vznikli dve skupiny, kde niekto mňa podporuje, no ale väčšina asi podporuje otca, brata, resp. je nestranná a necháva to tak... Ak už ich nedostanem na mojej práci, tak teraz si namiesto mňa zaistili ďalších dvoch z dediny, takže na tom ich dostanem, alebo že brat má zamestnanie v čechách 120 km vzdialené, aby neplatil odvody tu z podnikania, no a celý týždeň mu chodí kŕmiť dobytok otec.., no ale on bude zas tvrdiť že je dôchodca ( má dôchodok ) a nič mu neplatí, aj keď sa delia tajne, resp. mu aj posiela cca za štvrt rok dphčko cca 500 eur na jeho účet.., lebo otec robí bratovi účtovníctvo a otec to vykrije do mínusu, aby im ešte štát platil DPH z nákupov ( bločkov ), ktoré zohnali od ľudí... Alebo sa dohodnem s inšpektorátom práce , že pôjdem im niekedy naschvál tam niečo spraviť a práve vtedy tam príde kontrola a nech ma tam nájdu ... Predsa nejaké možnosti musia existovať a zatiaľ sa nechceme zabíjať a ani hádzať po sebe kamene, len sa slovami preťahujem..
ivka70
24.04.16,13:34
IP ti ziadnu odmenu za pracu nevyjedna, na to zabudni. IP nanajvys rozda pokuty, ak sa preukaze podozrenie.Prepac, ale agent-provokater na IP, to si videl vo filme? :)
Ries si rodinne vztahy naozaj inak, nie takto.
Pohoris na tom len ty a oni preukazu, ze maju ucotvne vsetko v poriadku.
Otec predsa moze vypomahat synovi, ak je aj sam SHR, ma dochodkove poistenie ,nejde o pracu nacierno.