babos
16.06.06,15:43
Vlani som predal byt. Dnes som siel nahodou okolo (je to 300 km od mojho terajsieho bydliska), tak som sa tam stavil, ci nemam najaku postu. Cakal ma tam list od BSP Lawyer Partn. - vlastnik pohladavok SRo, ze ako koncesionar mam nedoplatok 530 Sk a ziadaju odomna 1 770 000? Takmer 2 miliony kvoli 530 Sk? Nikdy predtym mi neprisla ziadna upomienka ze mam nejaky nedoplatok. Ked som predaval byt, siel som na Bytove druzstvo a vyplatil som vsetko co chceli. Teraz mi prisiel dokonca preplatok. Myslel som, ze som logicky vyplatil aj pripadne koncesionarske nedoplatky, kedze tie som platil v ramci inkasa bytovemu druzstvu. BSP ma dalej informuje, ze ak do 14 dni zaplatim 10 000 Sk, odpustia mi 1 770 000. Ale predsa preco im ja mam nieco platit? Ved nik predtym ma o ziadnom nedoplatku neinformoval. A kedze som mal vsetko vyplatene, ani ma nenapadlo ze za nejaky skur...y rozhlas, ktory ani nemam, mam nedoplatky. Nie je to chore? A preco takuto korenspodenciu neriesia doporucene do vlastnych ruk? Ved ak by som sa o tomto teraz nedozvedel, nevyplatim im pripadne tych 10 000, znamenalo by to, ze som povinny zaplatit takmer 2 miliony? Kvoli 500 korunam? Prosim vas poradte mi. Ja uz fakt nechapem, co vsetko je v tomto state mozne.
Chobot
19.06.06,06:54
Vlani som predal byt. Dnes som siel nahodou okolo (je to 300 km od mojho terajsieho bydliska), tak som sa tam stavil, ci nemam najaku postu. Cakal ma tam list od BSP Lawyer Partn. - vlastnik pohladavok SRo, ze ako koncesionar mam nedoplatok 530 Sk a ziadaju odomna 1 770 000? Takmer 2 miliony kvoli 530 Sk? Nikdy predtym mi neprisla ziadna upomienka ze mam nejaky nedoplatok. Ked som predaval byt, siel som na Bytove druzstvo a vyplatil som vsetko co chceli. Teraz mi prisiel dokonca preplatok. Myslel som, ze som logicky vyplatil aj pripadne koncesionarske nedoplatky, kedze tie som platil v ramci inkasa bytovemu druzstvu. BSP ma dalej informuje, ze ak do 14 dni zaplatim 10 000 Sk, odpustia mi 1 770 000. Ale predsa preco im ja mam nieco platit? Ved nik predtym ma o ziadnom nedoplatku neinformoval. A kedze som mal vsetko vyplatene, ani ma nenapadlo ze za nejaky skur...y rozhlas, ktory ani nemam, mam nedoplatky. Nie je to chore? A preco takuto korenspodenciu neriesia doporucene do vlastnych ruk? Ved ak by som sa o tomto teraz nedozvedel, nevyplatim im pripadne tych 10 000, znamenalo by to, ze som povinny zaplatit takmer 2 miliony? Kvoli 500 korunam? Prosim vas poradte mi. Ja uz fakt nechapem, co vsetko je v tomto state mozne.

Nechcem sa Ťa dotknúť, ale trochu si zaspal dobu. O tých koncesionárksych poplatkoch a nedoplatkoch bol najväčší humbuk tak pred dvomi-tromi mesiacmi. Keby si si vtedy skontroloval, či máš uhradené všetky nedoplatky (ten Tvoj musel byť staršieho dáta, než za minulý rok), tak by si to mohol doplatiť, keď bola 90 dňová amnestia na pokuty a zaplatil by si len 530 SKK.

Ale máš pravdu, že tie pokuty sú neprimerane vysoké. Už sa aj hovorilo, že bude tento zákon novelizovaný. Teraz je ťažko radiť. Podľa zákona Ťa fakt môžu dať na súd a vymáhať tie penále. Niektorí ľuďia aj zaplatili tých 10.000 SK (ešte pred amnestiou), ostatní vyčkávajú. Počkaj aj Ty, možno sa zmení zákon.

Bytové družstvo s koncesionárskymi poplatkami nemá nič spoločné. Tie idú cez inkasné stredisko a keď nie sú v niektorý mesiac zaplatené, treba ich uhradiť priamo STV alebo SRo. Takže bytové družstvo nedoplatok nezapríčinilo. Skontroluj si inkasné lístky a pohyby na účte za posledné 3-4 roky, kedy Ti nedoplatok vznikol. 530 SK - to vyzerá, že si neplatil skoro 2 roky. To sa nedá nevšimnúť si na platbách.
babos
19.06.06,07:26
Ja s tebou suhlasim. Ale tu ide o to, ze ten byt uz nevlastnim cca 1 rok. Nedoplatky su starsieha datumu (2003-2005) a pocas celu tu dobu mi neprisla ani jedna upomienka. Takze logicky som si myslel - ked nie je upomienka, nie je nedoplatok. Prave dnes som sa na www Sl. rozhlasu docital, ze posielali upomienky v 10/2005 a 02/2006. Lenze ja na tej adrese uz nebyvam rok. Je pravda, ze ked som predal byt, rozhlasu som to nenahlasil. Lenze nenahlasil som im nic, ani ked som byt kupoval.
V skratke: nedostal som do ruk ziadnu upomienku, upovedomie ze SRo predalo moju pohladavku atd. Az uplnou nahodou sa mi dostal teraz do ruk list (nedoporucene), kde ma BSP informuju, ze kupili moju pohladavku a mam zaplatit spominanu pokutu.
Aka je tvoja rada? Ved ja na tej adrese, kam mi to poslali, uz davno nebyvam. O tejto veci som sa nikdy nemusel dozvediet. Mam teda podla teba zaplatit tych 10 000? Pri predaji bytu a zmene adresy som povinny tuto skutocnost nahlasit SRo? Mozem sa stazovat na SRo ze mi v rokoch 2003 - 2005 neposlali ani jednu upomienku a ze ma ani neinformovali, ze predali moju pohladavku? Vdaka.
Zita5
19.06.06,07:28
Ja s tebou suhlasim. Ale tu ide o to, ze ten byt uz nevlastnim cca 1 rok. Nedoplatky su starsieha datumu (2003-2005) a pocas celu tu dobu mi neprisla ani jedna upomienka. Takze logicky som si myslel - ked nie je upomienka, nie je nedoplatok. Prave dnes som sa na www Sl. rozhlasu docital, ze posielali upomienky v 10/2005 a 02/2006. Lenze ja na tej adrese uz nebyvam rok. Je pravda, ze ked som predal byt, rozhlasu som to nenahlasil. Lenze nenahlasil som im nic, ani ked som byt kupoval.
V skratke: nedostal som do ruk ziadnu upomienku, upovedomie ze SRo predalo moju pohladavku atd. Az uplnou nahodou sa mi dostal teraz do ruk list (nedoporucene), kde ma BSP informuju, ze kupili moju pohladavku a mam zaplatit spominanu pokutu.
Aka je tvoja rada? Ved ja na tej adrese, kam mi to poslali, uz davno nebyvam. O tejto veci som sa nikdy nemusel dozvediet. Mam teda podla teba zaplatit tych 10 000? Pri predaji bytu a zmene adresy som povinny tuto skutocnost nahlasit SRo? Mozem sa stazovat na SRo ze mi v rokoch 2003 - 2005 neposlali ani jednu upomienku a ze ma ani neinformovali, ze predali moju pohladavku? Vdaka.

Pri predaji bytu si mal spraviť jednu dôležitú vec , požiadať poštu za nejakých 120 Sk na rok o doposielanie pošty . Boli by Ti predmetnú poštu doručili . Hmm....bola aj taká možnosť .
babos
19.06.06,07:37
Nevedel som o nej... Cize, co mi radite? Mam zaplatit tych 10 000? Alebo cakat na novelizaciu zakona? Co sa stane v pripade, ze teraz to zaplatim a pride novelizacia?
Chobot
19.06.06,08:00
Ja s tebou suhlasim. Ale tu ide o to, ze ten byt uz nevlastnim cca 1 rok. Nedoplatky su starsieha datumu (2003-2005) a pocas celu tu dobu mi neprisla ani jedna upomienka. Takze logicky som si myslel - ked nie je upomienka, nie je nedoplatok. Prave dnes som sa na www Sl. rozhlasu docital, ze posielali upomienky v 10/2005 a 02/2006. Lenze ja na tej adrese uz nebyvam rok. Je pravda, ze ked som predal byt, rozhlasu som to nenahlasil. Lenze nenahlasil som im nic, ani ked som byt kupoval.
V skratke: nedostal som do ruk ziadnu upomienku, upovedomie ze SRo predalo moju pohladavku atd. Az uplnou nahodou sa mi dostal teraz do ruk list (nedoporucene), kde ma BSP informuju, ze kupili moju pohladavku a mam zaplatit spominanu pokutu.
Aka je tvoja rada? Ved ja na tej adrese, kam mi to poslali, uz davno nebyvam. O tejto veci som sa nikdy nemusel dozvediet. Mam teda podla teba zaplatit tych 10 000? Pri predaji bytu a zmene adresy som povinny tuto skutocnost nahlasit SRo? Mozem sa stazovat na SRo ze mi v rokoch 2003 - 2005 neposlali ani jednu upomienku a ze ma ani neinformovali, ze predali moju pohladavku? Vdaka.

To je pravda, že SRo sa dlhé roky hral na mŕtveho chrobáka a neupozorňoval na nedoplatky. A teraz zrazu vyrukoval s tým odpredajom pohľadávok firme BSP Lawyers.

Čo musíš spraviť, je nahlásiť zmenu adresy inkasnému stredisku (na inkasnom lístku nájdeš kontakty). Je pravda, že je ťažké odsledovať, kam všade nahlásiť zmenu bydliska. Je to kopec inštitúcií, ktoré človeka ani len nanapadnú (všetky poisťovne, banky, úrady, voj. správa,...).

Či uhradiť 10.000 SKK - to je ťažké poradiť. Ak ich uhradíš, späť ich určite nedostaneš. Tak to spravili poniektorí pred tou amnestiou a potom hromžili, že načo to platili. Ak ich neuhradíš, vyhrážajú sa Ti súdom.

Ja by som možno počkal, ako sa situácia vyvinie. AK sa nezmení zákon a naozaj príde k súdu, navrhol by som im dohodu - a ponúkol tých 10.000. Ale až potom, keby to bolo neodvratné. Inak fakt si neviem v praxi predstaviť situáciu, že by súd prikázal uhradiť fyzickej osobe 1.700.000 SKK za 530 SK nedoplatok. Takto nezdiera ani daňový úrad za nedoplatky, ktorý je najväčším postrachom občanov a firiem.
babos
19.06.06,08:10
A mal by som podla teba oznamit BSP zmenu mojej adresy? A informovat ich, ze az do dnesneho dna som nevedel o ziadnom nedoplatku, o ziadnej pokute atd, kedze na tej adrese uz rok nebyvam? Alebo sa tiez mam hrat na "mrtveho chrobaka" a tvarit sa ze o nicom neviem a cakat kym si ma najdu na terajsej adrese?
Jozef I
19.06.06,08:20
Inak ak by to bolo možné nedalo by sa ti sem pripojiť ako prišli na sumu 1770000,- Sk. Mne osobne sa to zdá strašne veľa zo sumy 530,- Sk. Veď aj úžerníkov ktorí zdierajú tak vyšetrujú za neadekvátne úroky. Ten výpočet by som vážne chcel vidieť a hlavne to percento. :eek:
A čo sa týka nejakej rady. Pokiaľ si pamätám, tak sa platilo až na základe prihlášky rozhlasu na pošte. Až nejakou novelou sa zaviedlo, že sa bude platiť od bytu. Možno by nebolo zlé to zistiť od kedy to platí. Potom by si mohol argumentovať, že si tam rádio nemal. ;) Asi chabá možnosť, ale skús.
Chobot
19.06.06,08:22
A mal by som podla teba oznamit BSP zmenu mojej adresy? A informovat ich, ze az do dnesneho dna som nevedel o ziadnom nedoplatku, o ziadnej pokute atd, kedze na tej adrese uz rok nebyvam? Alebo sa tiez mam hrat na "mrtveho chrobaka" a tvarit sa ze o nicom neviem a cakat kym si ma najdu na terajsej adrese?

Im by som nič noeznamoval. Nech si ťa nájdu sami. Tvár sa, že o ničom nevieš. Alebo uhraď 530 SKK priamo na účet SRo (akoby v rámci tej amnestie) a tvár sa, že už dávno máš všetky záväzky voči SRo uhradené.

Adresu si prehlás len v inkasnom stredisku. A tiež si skontroluj, či máš uhradené koncesionárske poplatky od doby, kedy si sa presťahoval.
babos
19.06.06,08:25
Úroky nemajú. Pokutu vypočítali sposobom - za každy omeškaný mesiac 5000,-Sk. Napr.: udajne nemam vyplateny poplatok za 6/2003, co cinilo 30,-Sk. Pokutu za tento mesiac mam 180 000! Za mesiac 8/2003 mam pokutu 170 000. :-) Atd atd. Ja fakt neviem, ci sa mam smiat alebo plakat. A chce mi niekto povedat, ze toto maju podla zakona? Ze toto im odsuhlasili poslanci? A ze to budu len "asi" novelizovat?
Chobot
19.06.06,08:46
Inak ak by to bolo možné nedalo by sa ti sem pripojiť ako prišli na sumu 1770000,- Sk. Mne osobne sa to zdá strašne veľa zo sumy 530,- Sk. Veď aj úžerníkov ktorí zdierajú tak vyšetrujú za neadekvátne úroky. Ten výpočet by som vážne chcel vidieť a hlavne to percento. :eek:
A čo sa týka nejakej rady. Pokiaľ si pamätám, tak sa platilo až na základe prihlášky rozhlasu na pošte. Až nejakou novelou sa zaviedlo, že sa bude platiť od bytu. Možno by nebolo zlé to zistiť od kedy to platí. Potom by si mohol argumentovať, že si tam rádio nemal. ;) Asi chabá možnosť, ale skús.

Tak som to pozeral a zákon o konc. poplatkoch č. 212/1995 už bol novelizovaný zákonom č. 96/2006, kde tie nezmyselné sankcie boli zmenené nasledovne:

2) Výška úroku z omeškania podľa odseku 1 je dvojnásobok základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska platnej v prvý deň omeškania s platbou. Úrok z omeškania sa vyrubí za každý deň omeškania, začínajúc prvým dňom vzniku omeškania až do dňa platby vrátane. Úrok z omeškania sa vyrubí za každý prijímač, za ktorý je platiteľ poplatku (§ 3) v omeškaní s platbou.

Jozef I: podľa starého znenia zákona skutočne sankcie za omeškanie narastali neúmerne rýchlo. Vtedy bolo znenie nasledovné:

(1) Ak je platiteľ poplatku (§ 3) v omeškaní s platbou dlhšie ako dva mesiace a dodržal sa postup podľa § 8, Slovenská televízia alebo Slovenský rozhlas požiada platiteľa o zaplatenie poplatku z omeškania.

(2) Poplatok z omeškania podľa ods. 1 je 5 000 Sk u fyzických osôb a 15 000 Sk u právnických osôb za každý, aj len začatý mesiac omeškania, a to za každý prijímač, za ktorý je platiteľ v omeškaní s platbou.

A tých 5000 bolo za každú platbu, čiže ak si neuhradil 3 platby, tak mesačne rástli sankcie 15.000 SKK.

Čo ma však zaujalo, je ten odst. 1: "a dodržal sa postup podľa § 8". § 8 hovorí:

(1) Ak platiteľ poplatku nesplní povinnosť podľa § 3 ods. 3 a 8 alebo povinnosť podľa § 7 ods. 2 a 3, je v omeškaní so zaplatením poplatku.

(2) Ak je platiteľ poplatku v omeškaní so zaplatením poplatku dlhšie ako jeden mesiac odo dňa splatnosti poplatku (§ 3 ods. 3 a 6), vyberateľ poplatkov, Slovenská televízia alebo Slovenský rozhlas písomne vyzve platiteľa na splnenie povinnosti podľa tohto zákona.

(3) Ak platiteľ poplatku nesplní povinnosť označenú vo výzve, Slovenská televízia alebo Slovenský rozhlas po uplynutí určenej lehoty uplatní právo na úhradu nedoplatku na príslušnom súde.

Čiže podľa zákona mali vyzývať ľudí, že majú nedoplatok. Ak tak neurobili, tak si nemôžu vymáhať sankcie. Na druhej strane tam nie je napísané, že to musí byť doporučene. Ak budú tvrdiť, že poslali výzvu obyčajnou zásielkou, tak to bude tvrdenie proti tvrdeniu.

babos - Tebe ale zmena zákona aj tak priamo nepomôže, pretože všetky tie nedoplatky vznikli ešte pred zmenou zákona, čiže za starých podmienok. Preto by som postupoval tak, ako som uvádzal v mojom predošlom príspevku.
babos
19.06.06,10:45
Chobot,
prosim ta a ta novelizacia zakona nema ucinnost ani na tu pokutu 1 770 000? Pokial nezaplatim tych 10 000, ma BSP nadalej pravo tu milionovu pokutu odomna vymahat? Idem postupovat tak ako si mi poradil - zaplatim rozhlasu skutocny nedoplatok a tvarit sa, ze muzikant. Neviem ci to pomoze... Aj ked, BSP ani SRo nema v rukach ziadnu potvrdenku, ze ma informovali o nedoplatku. Urobil som chybu, ze som zmenu adresy nenahlasil SRo alebo aspon inkasnemu stredisku, ale to ma fakt ani nenapadlo. Dik
Zita5
19.06.06,10:52
Chobot,
prosim ta a ta novelizacia zakona nema ucinnost ani na tu pokutu 1 770 000? Pokial nezaplatim tych 10 000, ma BSP nadalej pravo tu milionovu pokutu odomna vymahat? Idem postupovat tak ako si mi poradil - zaplatim rozhlasu skutocny nedoplatok a tvarit sa, ze muzikant. Neviem ci to pomoze... Aj ked, BSP ani SRo nema v rukach ziadnu potvrdenku, ze ma informovali o nedoplatku. Urobil som chybu, ze som zmenu adresy nenahlasil SRo alebo aspon inkasnemu stredisku, ale to ma fakt ani nenapadlo. Dik


Ja len chcem uviesť , ak si predal byt a ak si platil v inkase rozhlas a televíziu tak na inkasnom stredisku si mal nahlásiť buď zrušenie alebo zmenu bydliska .

Ja som v jednej dobe tiež predala byt, zašla som na inkasné stredisko a na predchádzajúcej adrese som previedla odhlásenie a na novej adrese prihlásenie .A toto si mal spraviť aj Ty .;)
Viem , že v dobe sťahovania je chaos a možno Ti to uniklo a nevenoval si tomu pozornosť .
andreaS
19.06.06,10:59
http://koncesionari.stv.sk/?go=20488

- tu je uvedene, ze STV zastupuje ina kancelaria ako uvadzas...

tu si mozes overit, ci si dlzny:
http://koncesionari.stv.sk/
Zita5
19.06.06,11:06
Ale to sa jedná o rozhlas .
Dana K.
19.06.06,11:13
Inak nám do firmy tiež prišlo, že nemáme KP zaplatený,hoci v skutočnosti zaplatený bol. Takže najprv odporúčam skontrolovať,či ten nedoplatok naozaj existuje.
babos
19.06.06,11:43
Dana,
akym sposobom si viem zistit, ci mam v rozhlase nedoplatky? Inac, uz riesim aj STV, len tam nastastie este nerobia taketo drasticke kroky ako v rozhlase, tak dufam, ze to tam bude bez problemov. Oni mi tiez nikdy neposlali upomienku...
ezexyel
19.06.06,11:49
Tak som to pozeral a zákon o konc. poplatkoch č. 212/1995 už bol novelizovaný zákonom č. 96/2006, kde tie nezmyselné sankcie boli zmenené nasledovne:

2) Výška úroku z omeškania podľa odseku 1 je dvojnásobok základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska platnej v prvý deň omeškania s platbou. Úrok z omeškania sa vyrubí za každý deň omeškania, začínajúc prvým dňom vzniku omeškania až do dňa platby vrátane. Úrok z omeškania sa vyrubí za každý prijímač, za ktorý je platiteľ poplatku (§ 3) v omeškaní s platbou.

Jozef I: podľa starého znenia zákona skutočne sankcie za omeškanie narastali neúmerne rýchlo. Vtedy bolo znenie nasledovné:

(1) Ak je platiteľ poplatku (§ 3) v omeškaní s platbou dlhšie ako dva mesiace a dodržal sa postup podľa § 8, Slovenská televízia alebo Slovenský rozhlas požiada platiteľa o zaplatenie poplatku z omeškania.

(2) Poplatok z omeškania podľa ods. 1 je 5 000 Sk u fyzických osôb a 15 000 Sk u právnických osôb za každý, aj len začatý mesiac omeškania, a to za každý prijímač, za ktorý je platiteľ v omeškaní s platbou.

A tých 5000 bolo za každú platbu, čiže ak si neuhradil 3 platby, tak mesačne rástli sankcie 15.000 SKK.

Čo ma však zaujalo, je ten odst. 1: "a dodržal sa postup podľa § 8". § 8 hovorí:

(1) Ak platiteľ poplatku nesplní povinnosť podľa § 3 ods. 3 a 8 alebo povinnosť podľa § 7 ods. 2 a 3, je v omeškaní so zaplatením poplatku.

(2) Ak je platiteľ poplatku v omeškaní so zaplatením poplatku dlhšie ako jeden mesiac odo dňa splatnosti poplatku (§ 3 ods. 3 a 6), vyberateľ poplatkov, Slovenská televízia alebo Slovenský rozhlas písomne vyzve platiteľa na splnenie povinnosti podľa tohto zákona.

(3) Ak platiteľ poplatku nesplní povinnosť označenú vo výzve, Slovenská televízia alebo Slovenský rozhlas po uplynutí určenej lehoty uplatní právo na úhradu nedoplatku na príslušnom súde.

Čiže podľa zákona mali vyzývať ľudí, že majú nedoplatok. Ak tak neurobili, tak si nemôžu vymáhať sankcie. Na druhej strane tam nie je napísané, že to musí byť doporučene. Ak budú tvrdiť, že poslali výzvu obyčajnou zásielkou, tak to bude tvrdenie proti tvrdeniu.

babos - Tebe ale zmena zákona aj tak priamo nepomôže, pretože všetky tie nedoplatky vznikli ešte pred zmenou zákona, čiže za starých podmienok. Preto by som postupoval tak, ako som uvádzal v mojom predošlom príspevku.

nesuhlasim s tebou, ze to nemusi byt pisomna vyzva zaslana doporucene. akonahle maju povinnost vyzvat platitela pisomne, v pripade sudneho sporu musia byt schopni preukazat, ze si tuto povinnost splnili a to je mozne len na zaklade dorucenky. nebolo by to teda tvrdenie proti tvrdeniu, ale neunesenie dokazneho bremena :D
ezexyel
19.06.06,11:51
ospravedlnujem sa za spamovanie, blbne mi net aj comp :-((
ezexyel
19.06.06,11:55
ospravedlnujem sa za spam, mam problemy s compom :-(
babos
19.06.06,11:57
Ezexyel,
cize mam poslat na ucet rozhlasu dlznu sumu a BSP si nevsimat? Neviem ci si cital vsetko v tejto teme, ale v skratke: Pred rokom som predal byt a zmenu adresy som nenahlasil SRo. Nikdy predtym mi SRo neposlal upomienku, ze mam nejaky nedoplatok (udajne od r.2003). Moju pohladavku predali BSP - to som sa dozvedel len v piatok. Na staru adresu som od nich dostal nedoporucene list, v ktorom mi oznamuju vysku pokuty. Tu som sa prvykrat dozvedel, ze mam nedoplatok adt.
ezexyel
19.06.06,12:01
Ezexyel,
cize mam poslat na ucet rozhlasu dlznu sumu a BSP si nevsimat? Neviem ci si cital vsetko v tejto teme, ale v skratke: Pred rokom som predal byt a zmenu adresy som nenahlasil SRo. Nikdy predtym mi SRo neposlal upomienku, ze mam nejaky nedoplatok (udajne od r.2003). Moju pohladavku predali BSP - to som sa dozvedel len v piatok. Na staru adresu som od nich dostal nedoporucene list, v ktorom mi oznamuju vysku pokuty. Tu som sa prvykrat dozvedel, ze mam nedoplatok adt.

ja by som to tak spravil. ale riskujes, ze ti bude udelena sankcia v celom rozsahu. a je mozne, ze ti ten list bol na staru adresu zaslany... len kedze si tam uz nebyval, zasielka sa vratila ako nedorucena.
babos
19.06.06,12:07
SRo na svojej webke pise, ze posielali doporucene upomienky v v 10/2005 a 02/2006. Lenze tieto zasielky som neprebral, kedze som tam nebyval. Takze, posledna rada?
ezexyel
19.06.06,12:28
pokial si tam nebyval, nemohli ti byt dorucene a na tento pripad sa nevztahuje ani predpoklad dorucenia, kedze samotne dorucovanie bolo vykonavane na nespravnu adresu. cize, plati to, co som pisal vyssie :-)))
Chobot
19.06.06,14:20
pokial si tam nebyval, nemohli ti byt dorucene a na tento pripad sa nevztahuje ani predpoklad dorucenia, kedze samotne dorucovanie bolo vykonavane na nespravnu adresu. cize, plati to, co som pisal vyssie :-)))

V tomto s Tebou nesúhlasím. V prípade, ak adresát nepreberie doporučený list, považuje sa za doručený. Je jedno, z akého dôvodu ho nepreberie - či už zámerne alebo že je adresát neznámy. Odosielateľa pošta obonámi s dôvodom nedoručenia. Ak je adresát neznámy, tak aj tak nastali účinky doručenia, pokiaľ adresát nepreukáže, že odosielateľa informoval písomne o zmene adresy a ten aj napriek tomu zaslal zásielku na starú adresu. Ak ho neinformoval o zmene adresy, platí ako korešpondenčná adresa posledná, ktorú má odosielateľ k dispozícii.

Ani s tou upomienkou to nie je úplne tak. My tiež zaiselame upomienky bežnou poštou (prečo by sme mali mať zvýšené náklady za doporučené listy kvôli lajdákom, ktorí si neplnia sovje povinnosti). A vieme to preukázať - každá firma by si mala viesť poštový denník, kde si zapisuje odoslanú a prijatú poštu. Ak to tam je zapísané a má to pridelené nejaké poradové číslo, tak je zaslanie preukázané.
babos
20.06.06,06:57
Chobot,
nesuhlasim s tebou. Poviem ti moju skusenost: Ked som sa v r. 2004 sudil s dlznikom, sud ho 3x neuspesne vyzval na dostavenie sa na pojednavanie. Dlznik 3x neprebral predvolanie, ktore mu bolo posielane doporucene. Az som nakoniec zistil, ze dlznik byva ne inej adrese, kde nema nahlaseny ziadny pobyt. Tu adresu som oznamil sudu a ten v spolupraci s mestskou policiou predvolanie dlznikovi dorucil. Cize, dlznik nemal ziadny postih, ziadne snakcie za to, ze mu sud 3x posielal predvolanie na adresu jeho trvaleho pobytu, no pritom tam dlznik nebyval. Takze fakt nechapem, preco by som ja mal trpiet za to, ze mi niekto posielal postu na adresu, kde uz rok nemam trvaly pobyt. Pokial som postu nepreberal, myslim, ze odosielatel si mal na mestskom urade overit, ci tam este byvam resp. mohol tiez poziadat o spolupracu mestsku policiu. Ved tu sa nejedna o nejakych pos...ch par korun, ale takmer o 2 miliony resp. o 10 000. Uznavam, ze som im mal oznamit zmenu adresy, ale myslel som, ze to urobi bytova sprava.

Dnes som volal do STV, ci tam tiez nemam nejaky nedoplatok na stary byt. Na dlznikov STV sa taktiez vztahoval generalny pardon, taktiez pre nich plati pravo vymahat od dlznika tie nezmyselne vysoke pokuty. Na rozdiel od SRo sa vsak STV zachovala voci mne seriozne - povedal som im, co je vo veci, ze som im zabudol nahlasit zmenu adresy, oni mi oznamili vysku dlhu, ktory vyrovnam bez pokut atd.
babos
20.06.06,06:57
Chobot,
nesuhlasim s tebou. Poviem ti moju skusenost: Ked som sa v r. 2004 sudil s dlznikom, sud ho 3x neuspesne vyzval na dostavenie sa na pojednavanie. Dlznik 3x neprebral predvolanie, ktore mu bolo posielane doporucene. Az som nakoniec zistil, ze dlznik byva ne inej adrese, kde nema nahlaseny ziadny pobyt. Tu adresu som oznamil sudu a ten v spolupraci s mestskou policiou predvolanie dlznikovi dorucil. Cize, dlznik nemal ziadny postih, ziadne snakcie za to, ze mu sud 3x posielal predvolanie na adresu jeho trvaleho pobytu, no pritom tam dlznik nebyval. Takze fakt nechapem, preco by som ja mal trpiet za to, ze mi niekto posielal postu na adresu, kde uz rok nemam trvaly pobyt. Pokial som postu nepreberal, myslim, ze odosielatel si mal na mestskom urade overit, ci tam este byvam resp. mohol tiez poziadat o spolupracu mestsku policiu. Ved tu sa nejedna o nejakych pos...ch par korun, ale takmer o 2 miliony resp. o 10 000. Uznavam, ze som im mal oznamit zmenu adresy, ale myslel som, ze to urobi bytova sprava.

Dnes som volal do STV, ci tam tiez nemam nejaky nedoplatok na stary byt. Na dlznikov STV sa taktiez vztahoval generalny pardon, taktiez pre nich plati pravo vymahat od dlznika tie nezmyselne vysoke pokuty. Na rozdiel od SRo sa vsak STV zachovala voci mne seriozne - povedal som im, co je vo veci, ze som im zabudol nahlasit zmenu adresy, oni mi oznamili vysku dlhu, ktory vyrovnam bez pokut atd.
Chobot
20.06.06,07:19
Chobot,
nesuhlasim s tebou. Poviem ti moju skusenost: Ked som sa v r. 2004 sudil s dlznikom, sud ho 3x neuspesne vyzval na dostavenie sa na pojednavanie. Dlznik 3x neprebral predvolanie, ktore mu bolo posielane doporucene. Az som nakoniec zistil, ze dlznik byva ne inej adrese, kde nema nahlaseny ziadny pobyt. Tu adresu som oznamil sudu a ten v spolupraci s mestskou policiou predvolanie dlznikovi dorucil. Cize, dlznik nemal ziadny postih, ziadne snakcie za to, ze mu sud 3x posielal predvolanie na adresu jeho trvaleho pobytu, no pritom tam dlznik nebyval. Takze fakt nechapem, preco by som ja mal trpiet za to, ze mi niekto posielal postu na adresu, kde uz rok nemam trvaly pobyt. Pokial som postu nepreberal, myslim, ze odosielatel si mal na mestskom urade overit, ci tam este byvam resp. mohol tiez poziadat o spolupracu mestsku policiu. Ved tu sa nejedna o nejakych pos...ch par korun, ale takmer o 2 miliony resp. o 10 000. Uznavam, ze som im mal oznamit zmenu adresy, ale myslel som, ze to urobi bytova sprava.

Dnes som volal do STV, ci tam tiez nemam nejaky nedoplatok na stary byt. Na dlznikov STV sa taktiez vztahoval generalny pardon, taktiez pre nich plati pravo vymahat od dlznika tie nezmyselne vysoke pokuty. Na rozdiel od SRo sa vsak STV zachovala voci mne seriozne - povedal som im, co je vo veci, ze som im zabudol nahlasit zmenu adresy, oni mi oznamili vysku dlhu, ktory vyrovnam bez pokut atd.

Súdne predvolanie je niečo iné ako upomienka za neplatenie. To nemôžeš takto porovnávať.
ezexyel
20.06.06,07:47
V tomto s Tebou nesúhlasím. V prípade, ak adresát nepreberie doporučený list, považuje sa za doručený. Je jedno, z akého dôvodu ho nepreberie - či už zámerne alebo že je adresát neznámy. Odosielateľa pošta obonámi s dôvodom nedoručenia. Ak je adresát neznámy, tak aj tak nastali účinky doručenia, pokiaľ adresát nepreukáže, že odosielateľa informoval písomne o zmene adresy a ten aj napriek tomu zaslal zásielku na starú adresu. Ak ho neinformoval o zmene adresy, platí ako korešpondenčná adresa posledná, ktorú má odosielateľ k dispozícii.

Ani s tou upomienkou to nie je úplne tak. My tiež zaiselame upomienky bežnou poštou (prečo by sme mali mať zvýšené náklady za doporučené listy kvôli lajdákom, ktorí si neplnia sovje povinnosti). A vieme to preukázať - každá firma by si mala viesť poštový denník, kde si zapisuje odoslanú a prijatú poštu. Ak to tam je zapísané a má to pridelené nejaké poradové číslo, tak je zaslanie preukázané.

jasne, pokojne si vedte postovy dennik, ale pred sudom bude mat malu dokaznu hodnotu... stacilo by mi tvrdit, ze mi nikdy nebolo nic dorucene a nepohli by ste s tym... to, ze ste si list zapisali di postoveho dennika ma zaujimat nemusi, lebo nie je dokaz, ze list ku mne aj prisiel.... a okrem toho, predpokladam, vam zakon neuklada povinnost pisomne vyzvat dlznika....v tomto pripade to tak bolo a stv musi hodnoverne preukazat, ze to splnila.

mimochodom, vcera som nahodou videl jeden taky list - s vyzvou na novaciu dlhu. nikde tam nie je uvedene, ze ta spolocnost, ktora to vymaha je v tejto veci opravnena konanat - ziadne plnomocenstvo, ziaden doklad o postupeni pohladavky....
ezexyel
20.06.06,07:51
V tomto s Tebou nesúhlasím. V prípade, ak adresát nepreberie doporučený list, považuje sa za doručený. Je jedno, z akého dôvodu ho nepreberie - či už zámerne alebo že je adresát neznámy. Odosielateľa pošta obonámi s dôvodom nedoručenia. Ak je adresát neznámy, tak aj tak nastali účinky doručenia, pokiaľ adresát nepreukáže, že odosielateľa informoval písomne o zmene adresy a ten aj napriek tomu zaslal zásielku na starú adresu. Ak ho neinformoval o zmene adresy, platí ako korešpondenčná adresa posledná, ktorú má odosielateľ k dispozícii.

Ani s tou upomienkou to nie je úplne tak. My tiež zaiselame upomienky bežnou poštou (prečo by sme mali mať zvýšené náklady za doporučené listy kvôli lajdákom, ktorí si neplnia sovje povinnosti). A vieme to preukázať - každá firma by si mala viesť poštový denník, kde si zapisuje odoslanú a prijatú poštu. Ak to tam je zapísané a má to pridelené nejaké poradové číslo, tak je zaslanie preukázané.

jo a este som zabudol.. ak je to doporucene a ty to nepreberies, plati domienka dorucenia. ale je to vyvratitelna domienka a myslim, ze bydlisko 300 km daleko je dost dobry dovod na jej vyvratenie :D
babos
20.06.06,08:33
Prave idem postovou poukazkou vyplatit dlh SRo. Mam na poukazku udat moju terajsiu adresu alebo adresu, na ktoru sa vztahuje nedoplatok (aj variabilny symbol)? Neviem, ale nemam chut im davat moju novu adresu... Taktiez im posielam odhlasenie (cestne vyhlasenie o nevlastneni prijimaca). V STV som si este zistoval (kedze som sa po predaji bytu u nich neodhlasil) ci ma stale vedu ako koncesionara. Odpoved bola nie - automaticky tam prepisali noveho majitela bytu. Tym chcem povedat len to, ze SRo pravdepodobne urobil to iste, cize im muselo byt jasne, ze ja na tej adrese uz nebyvam.
Jara
20.06.06,09:25
Po prečítaní celej tejto diskusie si myslím, že ja by som uhradila tých 530,- sk pretože je to skutočne dlh a napísala by som list s ospravedlním, že to uniklo mojej pozornosti a keďže bydlisko je 300 km vzdialené, doteraz som o dlhu nevedela a poprosila by som ich o akceptovanie úhrady dlhu a odpustenie akýchkoľvek pokút penálov a tak. S prosbou asi človek ďalej zájde ako s hádaním.
willma
20.06.06,09:38
Po prečítaní celej tejto diskusie si myslím, že ja by som uhradila tých 530,- sk pretože je to skutočne dlh a napísala by som list s ospravedlním, že to uniklo mojej pozornosti a keďže bydlisko je 300 km vzdialené, doteraz som o dlhu nevedela a poprosila by som ich o akceptovanie úhrady dlhu a odpustenie akýchkoľvek pokút penálov a tak. S prosbou asi človek ďalej zájde ako s hádaním.
Bohužiaľ u firmy, ktorá mala zmluvu na vymáhanie pohľadávok so slušnosťou asi neuspeje. A tých 10000,- ktoré požadujú sú údajne náhrady výdavkov spojených s vymáhaním dlhu- 2x list á cca 30,- , podanie žaloby na súd vrátane príslušných poplatkov cca 1000,- a to asi preháňam, a nech dám stratu času spojenú s napísaním adresy a vytlačením listu, náklad na energiu a toner a papier suma sumárum 500,- , čistý zisk pre firmu cca 8000,-. Nech mi nikto nehovorí, že vidina tejto sumy je pre nich podklad na slušné jednanie.
jojom
20.06.06,15:44
Na začiatku píšeš že si nevlastnil rozhlas takže si zrejme ani neplatil koncesionársky poplatok. Takže dobre nechápem prečo si im to zaplatil (síce asi len tých 530 Sk ) . Ja by som im poslal len to čestné prehlásenie že som rozhlas nevlastnil a nevlastním, a považoval by som to za zabudnuté. Ak teda naozaj nevlastníš žiadne rádio .
Chobot
27.06.06,06:38
Neviem, či túto tému ešte sleduje babos, ale aj pre ostatných dávam do pozornosti dnešný článok v HN:

http://hnonline.sk/1-10022240-18771420-k01A00_detail-8f
Elena Navrátilová
27.06.06,07:05
Myslím, že aj vo včerajšej pravde bolo niečo obdobné.
babos
28.06.06,08:00
Chobot,
vcera na TA3 bola reportaz presne k tejto veci. Bolo to zaujimave. Vystupil tam zastupca BSP, riaditelka rozhlasu, poskodeni a nazor povedal aj Milan Galanda. Mozno to bude v archive na webke TA3, pozrite si ak je ta moznost. Este Galbavy sa tam vyjadril - obhajoval tych, co su napr. dlhodobo v zahranici a tiez im prislo zaplatit tieto "pokuty" a este, ze SRo roky neposielal koncesionarom upomienky, cize vela koncesionarov si svoj dlh neuvedomila, dalej kritizoval SRo, ze pohladavky predal sukromnej firme atd. SRo sa vyjadril, ze ich chce odkupit spat, aby dal veci doporiadku, ale BSP pyta vela.. Atd. Ale myslim, ze mam vyhodu, ze som neprebral ziadnu korenspodenciu od SRo a tiez od BSP (nakolko na tej adrese uz rok nebyvam). Je to vlastne nieco podobne, ako keby som bol dlhodobo v zahranici. A este som spravil dobre, ze som vyplatil SRo realny dlh. To radil v tej reportazi aj Galanda.
Idem si precitat clanok v HN.
babos
25.07.06,07:54
Prosim vas, ma niekto nove informacie ohladom predaja pohladavok SRo firme BSP? Co je podla vas najvyhodnejsie? Zaplatit ciastku 10 000,-Sk firme BSP alebo cakat na sud (resp. na sudne rozhodnutie, pretoze sud udajne prebieha bez pritomnosti koncesionarov)?

Pripominam, ze dlh SRo som vyplatil cca pred mesiacom (na zaklade rozpisu obdobia, za ktore som mal dlh v STV). Kedze uz vyse roka byvam na inej adrese, do dnesneho dna som nedostal ziadny list, ktory by ma upozornoval na nedoplatok, na predaj pohladavky firme BSP a na milionovu pokutu, ktoru BSP odomna ziada.