vlado007
24.04.16,16:28
Dobrý deň,

kolega ma požiadal o radu ako sa má dostať z problémov, ktoré mu narobila za manželstva i nemanželstva už teraz jeho ex. Stále nad tým musím rozmýšľať aj keď si netrúfam mu bez daného vzdelania skúsiť radiť, aby som mu nepriťažil.
Aby som mu vedel čo najpresnejšie poradiť skúšam Vás požiadať o radu a obraciam sa na Vás s jeho životným príbehom.

Dlhodobo odmietajúca pracovať žena si popri manželovom úvere na nadstavbu rodinného domu, ktorý zdedil po svojich rodičoch a pôžičke zo stavebného vzala "svoju" spotrebnú pôžičku, kde bohužiaľ manžel figuruje ako spoludlžník alebo ručiteľ (už si presne nepamätá čo jej to presne v banke podpísal). Bolo to zrovna v období , kedy náhodou pracovala (asi len kvôli tomu na chvíľu pracovala). Manžel, aby dokázal platiť tieto úvery a živiť deti i dobrovoľne nezamestnanú manželku pracoval celý život v dvoch fyzicky náročných zamestnaniach súčasne. Aktuálne už len v jednom, pretože do opatery dostal po rozvode dve deti, dcéru 17 a syna 15 ročného študujúcich na stredných školách. O rozvod požiadal on, nakoľko aj po jeho naliehaní, že sám nebude môcť ťahať domácnosť donekonečna si žena zamestnanie nezačala hľadať a vyslovene povedala, že do roboty sa nechystá. Pri rozvode brala sudkyňa do úvahy príjem manželky čo bol vlastne žiaden a preto na deti dala len po 60€ na každé a sudkyňa to odôvodnila tým, aby jej bývalý manžel týmto pomohol nech si zvláda platiť jej spotrebný úver, ktorý bol zobraný v hodnote cca 10 000€. Na jeho úvery, ktoré sú 3,5x vo vyššej čiastke sa zo sudkynej strany ohľad nebral. Asi sa zabudlo. Nakoľko bola na tomto súde dohoda, že manželka si teda začne platiť svoj spotrebný úver sama, kolega na jej účet prestal posielať peniaze v danej hodnote, nakoľko by mu to už ani nevychádzalo finančne, pretože pracuje už len v jednej práci, aby mu sociálna pracovníčka nevzala deti. Ihneď po rozvode mu z tatrabanky (banka kde mala ex. spotrebný úver) prišli upomienky za neplatenie úveru. Snažil sa zistiť čo sa deje v banke nakoľko ex. tvrdila, že ona si všetko platí a asi mu to posielajú omylom. V banke sa bohužiaľ s nim nikto nechcel rozprávať, nakoľko úver je písaní na exmanželku a tak sa nedozvedel nič. Problém nastal takmer okamžite, nakoľko zo slovenskej sporiteľ ne mu prišiel koniec fixácie (banka kde má založenú nehnuteľnosť zdedenú po rodičoch) a on dostal na prvý pohľad o dosť vyššie navrhované splátky ako mal dovtedy. V Slovenskej sporiteľni mu odpovedali, že nemôžu s tým nič robiť aj keď si všetko podctivo platí a je dlhoročný klient. Bohužiaľ pre neho, že je to preto, že je v registri neplatičov čo ihneď nechápal a preto ho potom napadlo, že ho omylom tatrabanka vložila do daného registra. Bohužiaľ sa zistilo, že to nebol žiaden omyl, no stanovisko tatrabanky sa nezmenilo a nikto sa s nim baviť nezačal a nakoľko kolega nezačal posielať peniaze na účet exmanželky tatrabanka postúpila (predala) pohľadávku vymáhačskej spoločnosti, ktorá kolegovi zaslala list, kde žiada od neho zaplatiť jednorázovo platbu vo výške skoro 16 000€. Keď tam volal, žena na druhej strane česky rozprávajúca mu stroho odpovedala, že aby sa s nim vôbec bavila o nejakom splátkovom kalendári musí ihneď poslať platbu vo výške 600€. Nakoniec sa ale ešte dozvedel, že ak aj nejaký splátkový kalendár bude, nebola by suma nižšia ako 250€/mesiac, čo by bolo pre neho likvidačné, nakoľko vďaka horespomenutým problémom už teraz má splátky vo výške 480€/mesiac. Jeho celý aktuálny príjem len-tak-tak vykrýval náklady na vedenie domácnosti, deti a úvery. Štipendium deti dostávať nemôžu, lebo že nie sú v hmotnej núdzi. Vymáhačská spoločnosť postúpila platby exmanželky na neho nakoľko exmanželka nemá záujem platiť, a ak pošle tak len niekedy 20€ čo je ako keby ani neplatila. Ešte len teraz sa dozvedel, že na dcérin účet si necháva zasielať peniaze a dcéra jej ich vyberá z účtu a dáva do rúk vždy keď naň prídu. Dva krát sa už stalo, že zaplatila len 60€ na deti a nie 120€ ako nariadil súd. Nato povedala len toľko, že teraz viac nemá. Ďalej je problém v tom, že ešte nemajú rozdelené to čo komu má patriť a najväčší problém je v tom, že sa bojí, že príde o dom nakoľko ½ vrchného podlažia bude o necelých 2,5 roka exmanželky nakoľko ho zbudoval za ich manželstva. Ona má podľa neho množstvo pôžičiek z nebankoviek, ktoré sa tiež budú snažiť dostať sa k svojim peniazom a jediné čo bude mať je podiel na tomto rodinnom dome exmanžela.
Kde má začať a čím skončiť? Exmanželka mu tvrdí, že časť z domu nechce, lebo si úvery na ňu platí on, no čo nie je na papieri, ako keby pravda nebola. Nemáte niekto vzor takého tlačiva, aby táto časť bola postúpená na kolegu alebo jeho deti? Snáď by to pred notárom podpísala. Ďalej ako by bolo možné zabezpečiť, aby si tento spotrebný úver zaplatila sama? Je možné aby si vymáhačšká spoločnosť sťahovala peniaze z dcérinho účtu, alebo prečo peniaze nežiadajú od jej zamestnávateľa? Prečo hneď pýtajú peniaze od neho? Ako docieliť to, nech takéto nízke výživne zasiela v plnej výške? Ani nehovoriac o tom, že školopovinné deti vyžadujú o moc viac prostriedkov ako si asi sudkyňa predstavuje. Je možné nejako sa dostať z registra neplatičov v banke, aby dostal normálne úrokové sadzby? Je nejaká šanca mu vôbec pomôcť? Na koho sa má obrátiť? Psychicky už je značne nalomený a dosť sa musí snažiť, aby slzy udržal kde patria na 120kg vážiaceho robusného chlapa. Snaží sa ako môže on i jeho rodina, no nestačí to.
-
Ďakujem za každú radu, ktorá by pomohla
draik
24.04.16,15:32
Okamžite kontakovať právnika, preskúmať dohodu o vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov, úverové zmluvy a podobne. Je to príliš obsiahle na to, aby sa dalo odpovedať v pár riadkoch.
vlado007
24.04.16,15:49
presne toto isté som mu povedal aj ja. "Choď za právnikom, on ti jediný vie poradiť" Povedal, že štát platí právnikov, ktorých si ľudia nemôžu sami dovoliť. Problém je v tom, že tieto sedenia s nimi nie sú časté. Neviem ako to funguje. Vôbec som sa na toto nezameriaval.
misoft
24.04.16,16:12
No práve! Nechce k právnikovi. A práve ten právnik by preskúmal všetky okolnosti a možno by zistil, že jeho ex- si nabrala úvery už po rozvode, využívajúc to, že ešte sa (možno) delilo BSM.... A pokiaľ mi je známe - pokiaľ si niekto narobí dlhy po rozvode (i keď BSM ešte nebolo rozdelené) - sú to dlhy dlžníka a už nespadajú do BSM.
vlado007
24.04.16,16:52
Nepovedal som, že nechce alebo nebol u právnika, ale že využíval doteraz len rady právnikov z centra bezplatnej právnej pomoci či nejako tak to nazval. Tie využil lebo by mali byť bezplatné.
Volal som s nim teraz a vysvetlil som mu hrozby a pôjde právnikovi zajtra tvrdí mi.
BSM sa nedelilo ešte. Rozvedení sú pol roka a tlačivo o rozdelení nepodpisoval.
Tento úver si brala za manželstva na 100%, nakoľko o ňom vie. Sám jej na daný účet posielal do konca manželstva peniaze, aby bol platený, lebo ona nemala príjem, no potom ju zo sociálky donútili zamestnať sa aj keď sa tomu dosť bránila, že ona nebude robiť. Potom po rozvedení dal trvalý príkaz na jej účet zrušiť, lebo tak boli dohodnutí na súde, no že toto, o tom, že si bude ex platiť svoj úver sama a on svoje úvery sám nezapísali do zápisnice na pojednávaní. Ja to chápem tak, že jej úver je v podstate aj jeho. Tzn, že i kvázi opačne by to malo platiť. Rozdiel je v tom, že jej nič vziať už asi nemôžu. Jemu deti a dom.
Mala bezstarostný život, kde sa o všetko postaral muž, dve roboty a ona doma na riti.
Súd jej deti musel zobrať aj keď sudkyňa nebola moc na jeho strane. Bohužiaľ si nepomohla a výpovede detí a psychológa musela zohľadniť viac ako predsudky, že by sa mala žena starať o deti.
veronikasad
25.04.16,15:28
Vlado, na porade sa temy po vyrieseni nemazu