Šemetka103
25.04.16,06:27
Dobrý, prosím Vás vedeli by ste mi poradiť v takejto veci:
živnostník chce uzavrieť zmluvu medzi ním a človekom, ktorý je nie ani živnostník, ani evidovaný, nič. Mám postupovať v zmysle obchodného zákonníka - zmluvou o spolupráci? A ešte jedna otázka: Je pravda, že keď má takýto človek niekoľko zmlúv do roka, a podáva daňové priznanie, tak mu nepatrí odpočitateľná položka? Niekde som to čítala, čo mi príde divné, veď aj živnostník ju má.
(Či sa to netýka zmluvy v zmysle občianskeho zákonníka).
Ďakujem
Jarka 1
25.04.16,05:15
Ak chceš, aby ti pomáhal a pracoval pre teba ako živnostníka, tak žiadna zmluva o spolupráci, ale ideš podľa zákonníka práce. Ak chceš riadnu odpoveď, tak dopíš, na čo konkrétne chceš uzatvoriť zmluvu o spolupráci.
kn-alka
25.04.16,05:18
Keďže si živnostník, na vykonanie prác máš uzavrieš pracovnú zmluvu alebo aspoň dohodu o vykonaní práce, alebo dohodu o pracovnej činnosti.

Čo sa týka mimoriadnych príjmov, tak áno, je to pravda, z nich sa nedá uplatniť nezd.časť - zdaňujú sa z celej sumy:


http://hnporadna.hnonline.sk/poradca/309018-prilezitostny-prijem-sa-viac-zdani
profesional
27.04.16,04:28
Toto smrdí obchádzaním zákona. Pekne krásne uzatvorte Pracovnú zmluvu.
Ak by šlo o zmluvu mimo režimu pracovného práva tvoja domnienka je nesprávna. Pôjde buď o príkaznú zmluvu podľa Občianskeho zákonníka, alebo o inominátny kontrakt podľa Občianskeho zákonníka.