megos77
25.04.16,21:24
zivotne poistenie som si zalozil ked sme sa vzali ze ak by si mi nedajboze nieco stalo aby rodina mala kde byvat kedze to bolo spravene koli tomu ze mame uver tak som si zalozil aj tu zivotnu poistku aby neprisli o strechu nad hlavou a teraz sme sa rozviedli tak sa chcem opytat ci ma manzelka pravo na polovicu z toho co dostanem kedze sme uz rozvedeny od decembra a v juni mi konci ta zivotna poistka a dostanem vyplatene co som si tam 10 rokov platil ci ma narok na polovicu.? a ak ano tak keby som napisal polovicu na deti ze ak dovrsia 18 rokov tak budu mat na ucte polovicu zivotnej co som platil a polovicu si necham ja ci sa to aj tak moze spravit aby nemala narok na polovicu exka kedze neplatila tam nic ale vsetko ja a aby som dal polku toho co dotanem na deti a polku si nechal ja ! da sa to aj tak dat ci nie a ma vzdy narok na polovicu penazi aj ona dakujem
veronikasad
25.04.16,19:34
Mate uz vysporiadane BSM?
Chobot
25.04.16,19:43
Nie, nemá nárok.

Pri živ. poistení môžu nastať 2 situácie:
1. poistený sa dožije konca poistného obdobia. V tom prípade hovoríme o dožití sa konca poistenia a na poistné plnenie má nárok poistník alebo poistený - záleží od toho, ako je to v poistnej zmluve uvedené. Väčšinou je poistník a poistený tá istá osoba, takže poistné plnenie patrí tebe. Poisťovňa vyplatí poistné plnenie iba tebe, resp. na tebou určený účet. Nikto iný na to nárok nemá. Čo urobíš s peniazmi potom, je už len na tebe.
2. poistený sa nedožije konca poistnej doby. V tom prípade majú nárok na poistné plnenie oprávnené osoby uvedené v poistnej zmluve. Táto varianta pravdepodobne už nenastane, ale aj tak pre istotu by som na tvojom mieste zmenil oprávnené osoby aj na tie 2 mesiace. Stačí zájsť do poisťovne a nahlásiť, že v prípade smrti chceš, aby poistné plnenie dostali deti. (pokiaľ tam máš teraz uvedenú manželku - ak nie, tak nemusíš nič robiť.)

Manželka by však mohla žiadať polovicu z toho, čo si na živ. poistenie platil počas manželstva. Ale je to na dlho a ak už máte rozdelené BSM, tak neverím, že to bude znovu otvárať.
buchač
25.04.16,19:46
Prečítal som len asi tri riadky...potom nie iba oči, ale aj okuliare začali slziť z tej jednoliatej omáčky...
Kuwa, to sa ani čítať nedá.

Ale možno nie sú k dispozícii interpunkčné znamienka.
Katy a R
25.04.16,19:59
Ak je oprávnenou osobou ex-manželka, môžeš to ešte pre istotu zmeniť - na koho ty chceš (aj keď už je len krátka doba trvania poistky).
Pre prípad - aj keď hádam sa už do júna nič zlé nenastane.
Ak si ty poistník, aj poistený - že čo nastane v prípade, že ti vyplatia plnenie pre prípad dožitia? ... tam by veru už bolo dobré mať vysporiadané BSM.
tuto nájdeš užitočné info. https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwissOuM1arMAhWFIJoKHSK5CEgQFggbMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.rozvod-rozchod.sk%2Fco-patri-a-co-nepatri-do-bsm%2Fd-1007&usg=AFQjCNHa8l7DvCm8gdlaG0nU83x0gwcDXg
cit: Hlavným zdrojom BSM sú predovšetkým príjmy a úspory z pracovného alebo iného obdobného pomeru, z podnikania, príjmy zo sociálneho poistenia, výhry z lotérií, výherných vkladných knižiek, plnenia z poistnej zmluvy, plnenia vyplatené z titulu náhrady škody a pod. Pri všetkých príjmoch manželov platí zásada, že príjem sa stane predmetom BSM, až keď ho oprávnený manžel prevzal (nárok na vyplatenie príjmu nepatrí do BSM).
megos77
25.04.16,20:25
nie nemame vysporiadane bsm este to ideme len za jej pravnicku sa este len akoze mimosudne dohodnut
megos77
25.04.16,20:29
prepacte ja tuna interpunkcne znamienka nedavam prepacte mi prosim
expeeert
26.04.16,04:08
Takže ak vyhrám v loto milióny, a chcel by som sa rozviesť, tak musím stihnúť sa rozviesť skôr, ako si ich prevezmem? :)
Katy a R
26.04.16,07:32
Chobot
26.04.16,09:00
Tak ich dávaj. To sa nedá čítať. Od nás chceš presnú radu a ty nie si ochotný komunikovať zrozumiteľne.
profesional
27.04.16,04:00
Právne rozhodujúca udalosť - dožitie - pre vyplatenie sumy nastane až po rozvode manželstva. Takže akýkoľvek nárok z toho manželke neplynie.

Dožitie je právnou udalosťou, ktorá je ako každá iná. Poistenie k tomu dátumu zanikne a oprávnenej osobe sa vyplatí príslušná suma.

Nechaj si to vyplatiť sebe, Nie deťom. Ak to dáš vyplatiť sebe, nebudeš z toho platiť žiadne dane. Ak to dáš ako oprávneným osobám vyplatiť deťom, tak to budú musieť zdaniť.