1zuzana
26.04.16,09:39
Dobrý deň,

8 rokov sa ako záľube venujem drotárstvu - výrobe drôtených šperkov. Každý môj výrobok je originál, vypletám ho hodiny. Preto je mi ľúto používať pri výrobe obyčajné bižutérne drôty (napr. meď) a kupujem si drôty zo striebra 925. Toto svoje hobby by som rada povýšila na živnosť a predávala svoje výrobky. Avšak hlavou sa mi preháňa množstvo otázok, na ktoré hľadám odpovede, napr.: 1) Môžem ja ako drotár (= nezlatník) oficiálne pracovať s drahým kovom, keďže ho nebudem taviť ani nijako chemicky spracúvať? Ide iba o mechanické zmeny tvaru drôtu (ohýbanie, obtáčanie, háčkovanie...). 2) Ako je to s puncovaním? 3) Existujú nejaké špecifické zákony, na ktoré by som si pri tomto druhu živnosti mala dať pozor? Ďakujem vopred za dobré rady.

Zuzana
Xanti
26.04.16,07:42
Wau, pekné. Si šikovná a kreatívna.
1zuzana
26.04.16,07:48
Ďakujem za ocenenie, Xanti. :) Niečo také vždy poteší. :)
Tweety
26.04.16,08:00
Neporadím ale za to tiež pochválim, pekné, vkusné šperky, šikovné.
kopretinka
26.04.16,09:59
a čo keby si sa tak opýtala priamo pri zdroji??
http://www.puncovyurad.sk/
mareko
26.04.16,12:18
Peknéééé :) veľmi pekné
Žabinka
26.04.16,12:24
ja som síce zlatová, nie strieborná, ale chválim, naozaj peknučké..:)
buchač
26.04.16,13:03
1. Môžeš
2. Puncuje len oprávnená firma
3. Samozrejme, že áno

Remeselné živnosti - Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky
Skupina 111
http://www.google.sk/url?url=http://www.minv.sk/%3Fzivnostenske-podnikanie%26subor%3D39260&rct=j&q=&esrc=s&sa=U&ved=0ahUKEwi3v76_u6zMAhWCXhQKHR0hCm0QFgg2MAY&usg=AFQjCNGUc56S6V40x7OMbsrFd0DJTWB_TQ
Xanti
26.04.16,20:01
Buchy, to si dal link na remeselnú živnosť, a tú aby dostala tak na to potrebuje oprávnenie, tj. skončenú školu alebo certifikáty . Túto živnosť si nemôže bez vzdelania otvoriť len tak mirnix dirnix... čiže jediné riešenie je očividne len sa vrátiť do školy a urobiť si výučný list alebo maturitu v tomto obore. Treba hľadať školy kde sa to tak dá.
buchač
26.04.16,20:51
Existujú kurzy....na nete plná prdel.;)
Xanti
27.04.16,06:15
Buchy, známa len bufet s varením jedál teda z polotovarov otvoriť chcela a musela chodiť do školy aby si spravila výučný list kuchár ... to neni také, kurzov plná prdel .. toto je o remesle, i o vzdelaní... to len na škole zrejme sa bude dalo urobiť. Ale zadávateľka má dalšie info čo by trebalo asi robiť ... :)
1zuzana
29.04.16,11:23
Ďakujem vám obidvom za užitočné rady, avšak tiež si myslím, že na remeselnú živnosť mi len tak hocijaký kurz stačiť nebude. Musí byť oficiálne vyštudovaná škola. Principiálne však ide o to, že na to, aby som sa venovala drotárine s drôtmi z bežných kovov, mi zlatnícku školu študovať netreba. Môžem z toho vyrábať a predávať, čo chcem. Akurát neviem, ako to je, keď ohýbam strieborné drôty. Som z toho fakt jeleň... Ešte sa skúsim opýtať v ÚĽUVe, na živnostenskom a na puncovom úrade. Každopádne vám ďakujem za ochotu. :)
Žabinka
29.04.16,11:25
na živnostenskom úrade ti určite poradia, čo všetko potrebuješ doložiť, aby si mohla prevádzkovať príslušnú živnosť..