Tina162
26.04.16,11:40
Ahojte, vopred sa ospravedlňujem na milión otázok, ale už si neviem rady. Začala som živnosť v oblasti výroby (čo znamená, že nakúpim materiál a z toho následne vyrábam výrobky, kt. buď predám na trhoch alebo sú robené na objednávku). Bolo mi od známej povedané, kt. robí účtovníctvo, že stačí, ak jej raz za rok/pólrok donesiem bločky o nákupoch a z predaja z ERP a ona mi to hodí do systému. Je to pravda, že to stačí? Lebo všade čítam o skladových zásobách, vedenie poklad.knihy pri nákupe v hotovosti (peňaž.denník), kontrole podnikateľ.účtu pri platbách kartou, vedenie zásob a pod. Viete mi niekto poradiť ako by som mala postupovať a či si tieto knihy zakúpiť, prípadne ich viesť doma ručne a zakladať do fasciklov? Taktiež mi bolo povedané, že ak sa chcem zatiaľ vyhnúť plateniu sociálnych odvodov, kým to poriadne rozbehnem, tak nemám prekročiť sumu 5148,-eur ročného obratu. Ako začínajúci podnikateľ som si vybavila príspevok aj z úradu práce, čo je niečo cez 2000,- tento rok, čiže aj to spáda do obratu. Chcem sa spýtať, mám v pláne si vložiť na podnikateľský účet vlastný vklad vo výške 1500,-, aby som mohla nakupovať materiál. Bude sa mi aj táto suma rátať do sumy, ak by som sa chcela vyhnúť platenia sociálneho aj budúci rok. Vopred sa ospravelňujem za množstvo otázok, ale na úradoch nie je zrovna ochota poradiť. V
Nokerla
27.04.16,19:32
Evidentne nedoverujes svojej znamej uctovnicke :-), Vklad sa nepovazuje za obrat. Hruby zisk sa povazuje za obrat. Tebe by mala stacit aj danova evidencia.