iveta196
26.04.16,12:30
Dobrý deň poraďáci.
Potrebujem pomoc /konzultáciu/ ohľadom nesprávnej kategorizácie trestného činu (neviem či som to správne pomenovala-nie som právnik).

Trestný čin bol podľa mňa spáchaný podľa § 218 (neoprávnený zásah do práva k domu, alebo nebytového priestoru).

Predchádzalo mu:
Okresným súdom (OS, alebo súd) bolo vydané predbežné opatrenie (PO) na vstup a užívanie rodinného domu a nehnuteľností k nemu prináležiacich, ktorým uložil povinným v 1. - 3. rade povinnosť strpieť vstup a užívanie menovaných nehnuteľností, žalovanou. .....atď. Rozhodnutie OS potvrdil aj Krajský súd (KS) na ktorý sa povinní odvolali. Napriek tomu všetci 3 povinní rozhodnutia OS aj KS o nariadenom PO ignorovali a žalobkyni nedovolili dom ani nehnuteľnosti užívať, čim sa dopustili vyššie uvedeného trestného činu.

1. Žalobkyňa túto skutočnosť oznámila polícii. Začalo sa trestné stíhanie, ale nie podľa § 218, ale podľa § 208 T.z. (zločin týrania blízkej a zverenej osoby), ktoré bolo ako nedôvodné zastavené.

2. Žalobkyňa s rozhodnutím nesúhlasí z viacerých dôvodov. Už pred vypočutím požiadala vyšetrovateľa, aby zmenil kategorizáciu uvedeného § (208) pod ktorým začínal trestné stíhanie. Neurobil tak...

3. Žalobkyňa má právo podať sťažnosť voči uzneseniu vyšetrovateľa v ktorom chce mimo iného poukázať na nesprávnu kategorizáciu trestného činu a žiadať o pokračovanie šetrenia trestného činu pod správnym § 218, T.z. Môže o to požiadať?

Vopred ďakujem za odpoveď.
profesional
26.04.16,18:16
Nevolá sa to kategorizácia, ale právna kvalifikácia.

Správna kvalifikácia má byť marenie výkonu úradného rozhodnutia.

Trestné oznámenie môžeš podať koľko krát chceš.

Nie si žalobkyňa ale oznamovateľ.

Proti uzneseniu o zastavení trestného stíhania je sťažnosť prípustná.
Nemáš právo žiadať zmenu právnej kvalifikácie. Ale môžeš poukázať na nesprávnu právnu kvalifikáciu. Ak by sťažnosť prokurátor zamietol, ešte stále je tu možnỷ postup podľa § 363 Trestného poriadku.
iveta196
26.04.16,18:37
profesional: ďakujem pekne...