gabco33
26.04.16,19:34
Dobrý večer, chcem sa spýtať ,ako je to ked nájomník neplatí nájomné? Mešká s platbou dva mesiace, a síce odišiel z bytu,ale bez toho, aby zaplatil nájom ako má v zmluve.Je tam podmienka, že ak sa rozhodne odísť ešte pred skončením nájomnej zmluvy,dá výpoved z bytu a od 1.dňa nasledujuceho mesiaca plynie tá výpovedná dvojmesačná lehota. Tu nedali ani vedieť a ešte chcú späť aj zálohu ktorú platili na začiatku pri podpise zmluvy, je to platba na jeden mesiac. Dá sa to nejako vymôcť? Dakujem za radu
profesional
26.04.16,18:20
Ak nájomná zmluva trvá, máš nárok na nájomné, bez ohľadu na to, či je byt využívaný. Na depozit pravdepodobne nárok nemajú. Uplatnil by som na neho zápočet, alternatívne pri zájdení do ad absurdum zadržanie, ak by zápoćet nebol možnỷ.
gabco33
26.04.16,18:42
Dakujem. Zmluva stále trvá tá je do 30.6. A ešte ma zaujíma, treba platiť daň za prenájom bytu,ked je pani dôchodkyňa? A ak áno podľa čoho sa vyrátava ?
profesional
27.04.16,03:42
Keď prenajímaš byt, je to zdaniteľný príjem. Bez ohľadu na to či si dôchodca alebo nie. Normálne podávaš daňové priznanie ako každá osoba so zdaniteľnými príjmami. Vyrátava sa klasicky. Výnosy mínus náklady a následne vynásobíš sadzbou dane.
hanusvas
27.04.16,13:00
a este by som Ta chcel upozornit, ze takyto druh prijmu ak nie si OSVC mozes vykonavat iba ak mas pridelene DICO. A ty Ti mali pridelit na zaklade hlasenia o zacati takehoto druhu vynosov, ktore si mal podat do 30 dni od zaciatku najimania. Cize, bacha na to ak podas priznanie bez prideleneho DICA, muoze sa stat, ze Ti este naparia nejaku pokutu. Ale, mozno nenaparia, mozno budu ochotni Ti DICO pridelit dodatocne, neviem, neskusal som tuto variantu...Skor, nez podas priznanie, zisti si ako sa czachovaju...neoficialne.Paaaa
gabco33
27.04.16,16:38
Aha,tak pozisťujem čo a ako,dakujem :)
gabco33
27.04.16,16:40
Dakujem :)