samuel don
27.04.16,16:20
Ake mate skusenosti s vykurovanim gamatkami? aka by bola priblizna spotreba plynu -2 gamatky-2izby o velkosti spolu 50m2 ? podla mna gamatky spalia menej plynu ako plyn.kotol ktory musi najprv zohriat vodu v systeme..
buchač
27.04.16,15:19
Mýliš sa...gamatky majú vyššiu spotrebu.
jslancik
27.04.16,17:26
ako píše buchač, gamatky majú násobne vyššiu spotrebu ako kotol. Veľa energie púšťajú "hore komínom".
buchač
27.04.16,17:47
Mám 2 gamatky na chalupe. Ešte som ich nikdy nespustil...ja radšej drevo do krbu alebo do kachlí. ;)

Vedľa mňa kúria gamatkami, vývody sú smerom na moje územie. Keď idem občas okolo tých vývodov, tak odtiaľ ide solídne teplo.
Čo som pozeral na net, tak gamatky majú tie straty cez komínčok cca 30-40 %...a to je príliš veľa.

Je síce pravda, že do prvotných investícií ohľadom kotla a celého systému je potrebné aj niečo vraziť, no návratnosť bude určite za nejaké obdobie. Potom to bude už len o úspore.
Je síce ale tiež pravda, že v prípade kotla je potrebné počítať aj s elektrinou na pohon obehového čerpadla...
No na druhej strane budeš mať komplet teplo v celom byte (dome) a aj prístup k teplej vode...teda ovšem, ak už to nemáš vyriešené inak.

Mimochodom...spotreba sa nedá určiť veľmi presne. Niekomu stačí 18°C v baráku a iný potrebuje oveľa viac.
---------------------------------------
Prelúskaj názory
http://www.efilip.sk/diskusie#!forum/dbb049a3-62c0-4d43-b528-93bfb76b57a6/otazka/5dfdb499-2774-4ce0-8402-d5f65b369250/odpovede


Poznámka :
Neviem, kto a ako...ale ja mám (kuwa) veľký rešpekt pred tými gamatkami...nejak by som nevedel pri nich kľudne spať. :rolleyes: