enida
27.04.16,21:24
Mala som nezavinenu nehodu, vinnik do mna narazil zozadu. Odniesol si to moj naraznik, je roztrhnuty. Spisali sme zapisnicu kde uznal plnu vinu. Bude pre mna lepsie uplatnit si skodu z havarijky alebo z vinnikovej pzp? Mam 5% spoluucast min 150 eur. Hacik je aj v tom ze vinnik je poisteny v cechach...
bubkoch
27.04.16,19:34
ak mas havarijnu, jednoznacne najlepsie je uplatnit si nahradu skody z havarijnej poistky
expeeert
28.04.16,04:33
Z havarijky, zaplať aj spoluúčasť, tá by ti mala neskôr prísť z jeho PZP.
mexico
28.04.16,05:44
V principe by ti slusna poistovna v ramci uplatnenia z havarijky mala priamo ponuknut aj preplatenie spoluucasti (ja som tak mal tiez buchnuty naraznik a neplatil som ani spoluucast, dotycny likvidator poistky mi povedal ze v pripade bez mojho zavinenia to poistovna sama vybavi..ale to uz zalezi od poistovne)

druha vec z pripade uplatnenia z PZP niektore poistovne nepreplatia plnu cenu ale beru do uvahy aj amortizaciu vozidla - tam mas naslednu skodu, ktoru su potom musis od dotycneho vymahat osobne/sudne
Martuk
28.04.16,05:47
jednoznačne si uplatni škodu z tvojej HAV, následne nakluš do poisťovne, kde má vinník PZP a spíš žiadosť o preplatenie spoluúčasti. Potom treba už len čakať a keď budeš mať spoluúčasť preplatenú, s najväčšou pravdepodobnosťou zníženú o amortizáciu, tak môžeš zavolať vinníkovi, či bude ochotný ti doplatiť zvyšok. Pokiaľ hej, tak nebudeš stratový a pokiaľ nie, tak bohužial.
expeeert
29.04.16,05:01
Áno, ja som mal udalosť, kde mi z havarijky preplatili všetko okrem spoluúčasti, tú som musel uhradiť v servise zo svojich a následne mi prišla (bez môjho vyžiadania) spoluúčasť z PZP vinníka.
To druhé - od dotyčného nevymôžeš nič, ak má trochu rozum, tak ťa odkáže na poisťovňu
roman34
29.04.16,07:46
tak vymôžeš od poisťovne ... zaťahovať škodcu do takéhoto sporu je len strata času treba amortizáciu pýtať vždy priamo od poisťovne
roman34
29.04.16,07:53
v tvojom prípade to pravdepodobne nebude aktuálne ... ale ... pri rozhodovaní o tom, či škodu uplatniť z havarijného poistenia alebo PZP škodcu treba vždy dať pozor aj na to, že podľa havarijného poistenia (závisí od konkrétnej poisťovne resp. zmluvy) je hranica totálnej škody vždy nižšia ako pri náhrade škody z PZP (z havarijného poistenia to môže byť napr. 70 %, 80 % atď. zo všeobecnej hodnoty vozidla, pri PZP je to vždy viac ako 100 %) ... takže treba dať pozor, aby pri voľbe riešenia z havarijného poistenia nedošlo ku klasifikovaní škody ako totálna aj napriek tomu, že pri PZP by to totálka nebola ... rozhodnutie o totálnej škode má potom zásadný vplyv na spôsob likvidácie a výšku poistného plnenia ...
roman34
29.04.16,07:57
pokiaľ nie tak VĎAKABOHU už tvoje "bohužiaľ" neplatí ... treba žiadať od poisťovne náhradu celých nákladov na opravu ... súdna prax už dávnejšie dospela k záveru, že odpočet amortizácie je v rozpore so zákonom a poškodení sú v takýchto sporoch úspešní
jelalim
29.04.16,09:19
roman34, co si myslis, ze ake ma enida auto, ked odporucas dat pozor, aby to nevyhodnotili ako totalnu skodu, ked tvrdi, ze ma na vymenu akurat zadny naraznik?
roman34
29.04.16,09:23
jelalim, uplne staci aby to auto bolo starsie a hned moze dojst k popisanej situacii ... ale v uvode som napisal ze pravdepodobne to v jej pripade nebude aktualne ... :)
preboha
25.05.16,17:30
všimnite si, že vinník je zahraničný - a to je komplikácia na pár mesiacov
preboha
25.05.16,17:31
spomínať totálnu škodu pri poškodenom nárazníku - no dobre
Martuk
25.05.16,18:23
ďakujem tomu debilovi, čo mi dal neužitočné, toto má človek za to, že chce iným pomôcť. Nech sa ten zmrd ohlási, rýchlo si to s ním vybavím!!!
Martuk
26.05.16,05:45
a ďakujem aj tomu druhému!!!
Martuk
26.05.16,05:46
a ďakujem aj tomu druhému!!!!