rapo_h
28.04.16,10:04
Je doveryhodnejsie kupovat auto od sukromnika alebo z autobazaru? Na co si dat pozor, ked kupujem od sukrominka, mam sancu nieco reklamovat, ked sa tomu pokazi motor, prevodovka? Alebo je doveryhodnejsie zobrat auto z bazaru (lebo na nove nemam) .

Dakujem
Lenka298
28.04.16,08:16
Myslím si, že 100% istota nieje ani u sukromníka ani v bazari. Ja keď som predavala auto cca 3 ročné, tak sme uzavreli zmluvu pri notárke s tým, že sa uviedli všetky závady. A pani mala lehotu 14 dní na vrátenie auta v prípade, že by odhalila nieakú vážnu zamlčanú závadu. Samozrejme takúto zmluvu som uzavrela lebo som si bola istá, že to auto je v podstate nove. Ďalšie auto sme kupovali v bazári s tým, že sme si ho dali doviezť z Talianska, a pri skúšobnej jazde sme šli k známemu mechanikovi, ktorý nám auto pozrel, napojil na diagnostiku, zmeral lak,... auto bolo riadne servisované a v poriadku. Ale určite by som šla auto pozerať s niekym kto sa do toho aspoň kúsok vyzná, aj keď si myslím, že do motora nikto nevidí a nikto Vám nedá záruku.
rapo_h
28.04.16,08:23
Auto z talianska som mal iba raz. Fajn bolo, ale s***lo se po 2 mesiacoch snad vsetko. To som kupoval z maleho bazariku v CR kusok za hranicami. Neviem ci je dobre kupit u sukromnika, lebo mam pocit, ze ked budem potrebovat nieco reklamovat, je to tazsie ako s firmou / bazarom.
Chobot
28.04.16,08:24
Aj jedno aj druhé je riziko pri starom aute. Zvyčajne autá od prvého majiteľa sú menším rizikom. Ak ešte má aj servisnú knižku, tak ešte lepšie.

Čo chceš pri starom aute reklamovať? Na staré auto ti nikto nedá záruku. U starého auta sa aj kilometer od brány bazáru môže niečo pokaziť a nikto za to nebude zdopovedný. Ani kúpa od známeho ti nedáva záruku bezchybnosti. My sme raz kúpili od známej 4 ročné auto. Pri prvej prehliadke sa zistilo, že má veľmi opotrebované predné brzdové kotúče. Nevedela to ani tá známa - jednoducho to bol štýl jej jazdy: plyn - brzda a za 4 roky ich obrúsila. Nevyčítali sme jej to, jednoducho sme ich vymenili a auto jazdí.

Vyber si nejaké, ktoré sa ti páči, urob si skúšobnú jazdu, prípadne s ním choď aj s predávajúcim niekde do servisu, nech ho pozrú aj zdola (možno zaplatíš nejakých pár euro za prehliadku) a ak bude ako tak v poriadku, tak si ho kúp. A rovno si priprav peniaze na najbližšiu opravu, aspoň 200-400 EUR. Neviem, či už si mal auto alebo nie, ale do staršieho auta ročne dáš od 100 do 500 EUR. RAz vymeníš filtre, potom nový olej, sem tam brzdové platničky, potom ti odíde spojka, cena za pravidelný servis a pod. Takže predstava, že kúpim od niekoho auto a jazdím len za cenu benzínu do aleluja je riadne skreslená.

A aké staré auto plánuješ kúpiť?
arizona
28.04.16,08:26
Nechapem tvoju otazku,ved inde radis co a ako..http://www.porada.sk/t146383-p3-autobazar-aaa-auto.html#post2851338
Žabinka
28.04.16,08:27
veď keď ideš kupovať s mechanikom,ako píšeš v inej téme, tak je jedno, či kupuješ od občana alebo bazáru.. hádam preto ideš s mechanikom, aby stav auta posúdil, nie? a závisí ako je postavená kúpna zmluva, čo je v nej uvedené..
Žabinka
28.04.16,08:28
neviem síce ako si na toto prišiel, bazár má určite vypracovanú zmluvu, ktorou sa chráni..
rapo_h
28.04.16,08:34
ked nemas radu alebo vecny nazor,na co hejtujes. Lebo toto mi moc nepomoze to co si napisal ty chytrak
lujza.j
28.04.16,08:36
Dovoz z talianska?!:eek: moze iba blaaaazon:D
lujza.j
28.04.16,08:38
Som chytrak pravdu máš:---:D....presne viem ako kupovat auto....
Lenka298
28.04.16,08:46
My máme auto dovezene z Talianska a jazdí bez problémov už 4 roky. Ono nikdy človek nemá istotu s ničím. A tiež si myslím, že bazar ma zmluvu postavenú tak, aby bol chránený. Ako by to vyzeralo, keby každý chodil reklamovať keď sa mu niečo pokazí po 2-3 mesiacoch...
lujza.j
28.04.16,09:03
Istota nie je nikdy ani na nove z obchodu:( zaruka pre mna nie je ziadna "zaruka"....ale to je moj problem...:)
choppie
28.04.16,09:09
z mechanikom by som asi neváhala.... Z vlastnej skúsenosti vždy používam radu mechanikov
rapo_h
28.04.16,09:49
no to mas pravdu, ze zaruka nieje ani na nove. O to viac to cloveka na***** ked si kupi nove auto a jazdi s nim do servisu ako na klavir
Oliwa
28.04.16,09:52
keby len chytrak... ešte k tomu aj žena...:D
rapo_h
28.04.16,10:17
Viem, ze riziko tam je.
Prve auto som mal od otca, to sa chape, ze som nic nevybaboval. Proste bolo. Druhé auto mi vybavil kámoš cez kámoša a to bol Nissan Primera P11 2,0 I. Paradny japonec, vydrzal vsetko, ale tiez to bolo ze cez znamost a od kamosovej mamy. A tam som nikde nepotreboval servisnu knizku, sak na co. Ale teraz ked si chcem kupit nieco co sam zozenem, tak by som asi aj potreboval servisnu knizku :D
Reklamovat uplne nie, mozno som to zle napisal. Mal som na mysli napriklad stocene kilometre co sa teraz kvoli novemu zakonu neustale riesi. Ze keby som zistil ze su stocene, co potom.
Bezne opotrebovanie chapem a neberiem ho ako nieco, co by som mal reklamovat. Uz mesiac citam clanky a blogy typu: ,,Ojazdené auto je tovar ako každý iný. Mozete reklamovat skryte vady" atd.
Hej, pocital som 300-500eur na rocne opravy, lebo jazdim po Bratislave a D1 a co rok menim brzdy. Aj som sa snazil zistit, ake auta maju levne nahradne diely. No levne ma skodovka, ale ta zasa je najvac kradnuta.
Chcem si kupit BMW 330d (e90) lebo to je srdcovka. No ale servis a nahradne diely su tiez drahe ako svina. To je druha vec co riesim, ze kupit najpredavanejsie auto, alebo nie a cakat, kedy sa co rozsype.
rapo_h
28.04.16,10:20
A ked si najdem auto v autobazaru, tam nebudu mat problem s tym, ze ho chcem nechat skontrolovat inym mechanikom, ako je ich? Keby to bol sukromnik, tam asi nieje problem, ale ci bazary nieco take mozu urobit
lujza.j
28.04.16,10:52
Toto uz je ,ale priveľa:D....a soferujem aj v lavom pruhu:eek::D...dokonca svoje vlastne auto..nie chlapovu "modlu":---
Žabinka
28.04.16,10:53
veď už si veľké dievča..;):--- môžeš si to dovoliť..:D
lujza.j
28.04.16,11:09
Vidíš do keľu...mas pravdu:)
Ferdosondo
28.04.16,11:14
Servisná knižka a kilometre nič nehovoria. To sú len oblbováky. Zober si niekoho kto sa do toho skutočne vyzná. Možno mu dáš pár drobných, ale takisto ti môže pár drobných ušetriť tým že nekúpiš kravinu a keď trochu pošomre, tak aj predávajúci môže zľaviť. Nečakaj však, že príde na všetky závady. To proste nejde.
misoft
28.04.16,13:10
Každý zákazník, ak kupuje nejakú vec, má právo si ju prehliadnuť, predávajúci ju musí predviesť. Takže ak sa tam bude vŕtať (šmírovať) tvoj mechanik - musia to strpieť.
patrishaT
28.04.16,13:35
v bazaroch je taky pohyb ludi kazdy den ze jeden mechanik hore dole.. ja keby kupujem auto v bazari teraz tak si ho asi vzemem tiez. doveruj ale preveruj
lujza.j
28.04.16,14:16
Ak ma bazar problem,ze ja kupujem a ja si chcem dat kuk na auto v servise,ktory si to dohodnem...tak cau bazar....
patrishaT
29.04.16,07:10
no presne. ked je dobry mechanik tak ti vie v bazroch vybrat to najlepsie podla tvojich predstav
rapo_h
29.04.16,08:17
vdaka Žabinka, dam na tvoju radu. A tam som bol nahnevany, mal som vtedy svalnatu klavesnicu. S mechanikom jasne, ale tak to ked ides s kamosom za kamosom, je to ine ako ked ides s mechanikom za inym mechanikom. To je ako keby si dala auto do servisu a daval na pracu pozor tvoj servisak, vies ako to myslim?
rapo_h
29.04.16,08:17
okey, vdaka za radu :) No akoze dufam ze kamos je dobry mechanik, ale ked nevies co kde ma byt, dufas ze to vie aspon ten mechanik :D A zo skusenosti, kde je lepsie teda kupit? lebo ako som pisal, mal som auta od kamosov, otca ale nik takto ze som si sam vyberal niekde z predajne. Teda raz ano, ale to kupoval otyc v CR nove a to je tiez ine..
spajder
29.04.16,10:32
Ja som teraz vo faze ze by som chcel zmenu auta a tiez sa zamyslam nad touto otazkou ze co ako. Jasne, ze chces pre seba to najlepsie tak si davas bacha. Ludom neverim a chcem sa rozhodnut sam bez natlaku. Iste je ze ak budes dlho spekulovat tak sa popalis, takze moc nerozmyslaj a riad sa tym co citis. vyber na trhu je dostatocny a ked sa ti nieco zapaci tak si to mas kde ist pozriet. Potom je to uz len otazka pocitov a rozumu. Inak co vlastne ides kupovat? Len tak pre zaujimavost nech sa inspirujem aj ja :)
rapo_h
29.04.16,10:52
vyzeras ze vies, o com hovoris. Povezd mi, ked kupim jazdene BMW, je lepsie ist do autorizovaneho servisu alebo je to jedno kam idem? ked som auto po kamosovej mame servisoval a kamosa, bolo to v pohode, ale neviem ci u takehoto auta je to dobre.
rapo_h
29.04.16,11:22
Pisal som vyssie, chcel by som 330d. Aj som rozmyslal ze nieco mensie, mozno jednotku , ale tam zasa keby som chcel ostat u diesloveho motora, tak neviem ci 118d je ok. Akoze BMW je pre mna naozaj nieco, co by som chcel mat, ale neviem ci budem mat na opravy. To je to co som aj pisal, ze standardny servis do 500eur za rok je pre mna celkom ok, no neviem co ma bude stat, ked sa mi potkaji ventily s valcom :D
rapo_h
05.05.16,07:07
ked kilometre nic nehovori, tak preco sa teda vsade pise, ze v ackach alebo kdekolvek inde su stocene kilometre a proto tam nemam (ludia) kupovat? Aj ja som toho nazoru, ze ked sa o auto dobre staras, je jedno ci ma najazdenych 100 alebo 250k km. Btw. nasiel som super trojku od typka z Bratislavy za skvelu cenu, bal som sa, i nieje burana, ale ked som mu povedal, ze dojdem s mechanikom, zrazu nemal cas a o tyzden vraj auto predal :(
kyjko
06.05.16,11:00
Inak najnovsie statistiky dokazuju, ze viac ludi zacalo kupovat auta v bazaroch...bazare si to vyhodnocuju podla predajov..cisla z individualneho predaja sa asi nedaju vytiahnut...ale aj tak je to zaujimave porovnanie
rapo_h
09.05.16,12:58
naozaj? to som nevedel, vies mi poslat ten clanok alebo statistiku pls? Dakujem :)
patrishaT
13.05.16,06:51
statistikam moc neverim lebo kaazdy mesiac ukazuju nieco ine ale tejto by som uverila lebo aj ja co pocuvam kolegov a kamosov tak vsetci len jazdene beru. je taka doba asi
rapo_h
25.05.16,09:57
akej tejto, vsak nevies co je to za statistiku.. Ale hej, je taka doba, lebo nemame tolko penazi na nove. No co uz, kupil som jazdenu v ackach. viem, ze vsetci na ne kydaju, ale zatila vsetko ide ako ma.