Jampina
28.04.16,12:25
Dobrý deň
poprosila by som o radu. Ako je to z príjmom z predaja licencie medzi autorom fyzickou osobou (nepodnikateľom) a vyplácateľom fyzickou osobou (nepodnikateľom)?Ak je autorom FO(nepodnikateľom) a vyplácateľom (sro) to som pochopila tak, že bud zrážkovú dan zrazí sro (dan odvedie do 15 dňa po skončení mesiaca) alebo autor FO si príjem zdaní v rámci daňového priznania na konci roka. (sro poda oznámenie na DU, autor si zdaní príjem sám) Nikde som však nenašla ako je to medzi dvomi FO nepodnikateľmi, resp. medzi dvoma SRO. A tiež...ako by to bolo, keby autor FO resp. SRO a má zdaniť príjem z predaja licencie v rámci zmluvných štátov EU (FO-nepodnikateľ, SRO)

Vopred ďakujem za odpoved
elisabeth
30.04.16,13:26
Podľa mňa pri takomto obchode medzi 2 nepodnikateľmi je zbytočné zaťahovať do toho úrady. Ak chcú mať papier, môžu uzavrieť obchod na základe občianskeho zákonníka. Autor môže považovať takýto príjem za náhodilý, príležitostný príjem
a ten je do 500 euro nezdaňovaný. Pri vyššej sume sa zdaňuje iba, to čo je nad 500 euro. Čo sa týka autorských honorárov, od začiatku roka je zmena. Nepamätám sa presne, o čo ide, ale mám pocit, že sa zdaňujú zrážkovou daňou a keď si ich chce zdaňovať autor sám v rámci daň.priznania, musí to na začiatku roka oznámiť DÚ. Autorskými vecami sa zapodieva vo svojom blogu ludskourecou.sk
Peter Furmaník. Skúste sa tam pozrieť.
Jampina
03.05.16,10:41
Ďakujem za odpoveď