EvkaKovacova
28.04.16,13:28
Mam takýto problém: býv.účtovník neposielal v r.2015 mesačný prehľad zo záv.činnosti za zamestnancov... bolo to do roka len nejakých cca 140,- hrubá mzda, ale ani raz ho nepodal lebo tvrdil že mu na DU povedali že sa nulové nepodáva...(čo je blbosť ale nevadí), nejde o to, ide o to, že ja mu robím od 1/2016 účto a teraz stojí otázka čo s ročným hlásením za 2015? mám ho ja poslať za r.2015 a ručne vyplniť (lebo menám údaje, alebo sa mám na to vykašľať, pretože aj tak neboli podávané za r2015 mesačné prehľady. ??Poradte čo by ste robili vy.
Lenka298
28.04.16,11:43
Ja som to tiež riešila minulý rok, keďže účtovníčka predomnou ich tiež neposielala. Naposlednu chvíľu som sa rozhodla a ročné hlásenie som poslala. Potom mi volala pani s DÚ že teda tam nemajú mesačné prehľady, tak aby som ich (aj keď nulové) doplnila. Tak som jej vysvetlila, že "som o tom nevedela" tak povedala že je tam pokuta tuším 25 € za každý mesiac, ale že tým že som poslala ročné hlásenie, že som zamestnávateľovi ušetrila viacej, pretože tam sa platí dvojnásobok. Keď teraz nad tým rozmýšľam, neprišla nám ešte žiadná pokuta a je tomu presne rok :)
Sarlotka
28.04.16,11:45
za mesacny prehlad oneskorene podany ak nevznikla povinnost odvodu preddavkovej dane nie je pokuta... plati to tusim od 1.1.2014 (idem pozriet)
Lenka298
28.04.16,11:51
to som nevedela, možno ma pani na DU len chcela vystrašiť, alebo nato pozabudla. Ja som čakala, že aká pokuta príde a nič :) . Ja som to brala tak, že rok 2014 som ja nerobila, takže tá pokuta by nebola kvôli mne, ale keby som nepodala ročné hlásenie, to už by bolo na moje triko. Tak som to vysvetlila aj šéfovi :)
Sarlotka
28.04.16,12:17
§ 39 ods. 11 (cize pokuta len ak vznikla povinnost odviest preddavky alebo sa ziadalo o vyplatenie DB alebo zam. premie

Na hlásenie sa vzťahujú ustanovenia tohto zákona a ustanovenia osobitného predpisu vzťahujúce sa na daňové priznanie,128) pričom hlásenie sa považuje za daňové priznanie, opravné hlásenie sa považuje za opravné daňové priznanie a dodatočné hlásenie sa považuje za dodatočné daňové priznanie podľa osobitného predpisu.128) Ak bol zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, povinný podať prehľad a tento nepodal v lehote uvedenej v § 49 ods. 2 na podanie prehľadu, správca dane použije postup podľa osobitného predpisu,132a) ak zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, za tento kalendárny mesiac vznikla povinnosť odviesť preddavky na daň z príjmov zo závislej činnosti alebo žiadal správcu dane o vyplatenie daňového bonusu alebo zamestnaneckej prémie.
Sarlotka
28.04.16,12:19
jj :) pred 1.1.2014 bola pokuta za oneskorene podany vzdy....
Orsz
28.04.16,12:39
To je super informácia .. túto zmenu som nepostrehla, dobré vedieť :)
EvkaKovacova
28.04.16,13:58
no takže by som mala to hlásenie podať? a mám aj tie mesačné prehľady teraz dodatočne poposielať ja miesto bývalej účto?
Orsz
29.04.16,05:21
tak určite bude treba ich poslať, či už teraz z vašej vôle alebo následne na základe aviza z DU - ja by som to urobila radšej z vlastnej vôle :)