enajka 13
29.04.16,10:08
Máme zamestnanca na pracovnej pozícii vodič .V pracovnej zmluve má miesto výkonu práce určené všetky naše prevádzky/strediská/ napr.Senec, Gáň. Pohybuje sa iba medzi týmito prevádzkami. Má mať. stravný lístok alebo cestovné náhrady?Ďakujem za radu
Tweety
29.04.16,08:11
Pozri § 152 ZP.
A k tomu výkonu práce: nie je v súlade so ZP.
§ 152
Stravovanie zamestnancov
(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti; túto povinnosť má aj zamestnávateľ alebo agentúra dočasného zamestnávania voči dočasne pridelenému zamestnancovi. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu, s výnimkou zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu, ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny. Povinnosť zamestnávateľa ustanovená v prvej vete sa nevzťahuje na zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v zahraničí.

(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.

Zákon o CN.
enajka 13
29.04.16,08:14
Ďakujem ale môžem vedieť prečo je zle miesto výkonu práce uvedené presné názvy našich troch skladov?
Tweety
29.04.16,08:15
§ 43

(1) V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:
a) druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho stručná charakteristika,
b) miesto výkonu práce (obec, časť obce alebo inak určené miesto),
c) deň nástupu do práce,
d) mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve.

Čiže miesto, nie miesta
Orsz
29.04.16,09:25
Ja sa stretávam v praxi s uvedením aj viacerých prevádzok, pokiaľ firma má. Nebol s tým problém pri žiadnej kontrole, riešila som to v minulosti aj s audítorkou - a povedala, že je to v poriadku. V ZP je síce uvedené miesto - ale je to všeobecný pojem, rovnako ako druh práce ... a môže ich byť viac. To je však môj názor :). A ak sa pohybuje medzi prevádzkami ... ja by som bola za stravný lístok. Myslím, že v tomto je to aj po dohode medzi zamestnávateľom a zamestnancom.