cicus
29.04.16,12:44
Dobrý deň,
Postupník kúpil pohľadávky za 4000 Eur. Tento svoj záväzok neuhradil v peniazoch , ale podpísali vzájomný zápočet, keďže mal postupník aj pohľadávky voči postupcovi. Otázka: Pri vzájomnom zápočte som pohľadávky a záväzky účtovala v PD ako POZD a VNZD. Takto som , ale zvýšila ZD, keďže pohľadávky boli ako POZD. ( Pri čiastočnom úhrade postupených pohľadávok 1600 EUr som prijem dala ako POZD a ako uzávierkovú opráciu som zaúčtovala 1600 Eur akoVOZD. Teda samotné postúpenie neovplyvňuje výsledok.) Je to takto správne? Ďakujem

Vylepšenie otázky :
Na strane postupníka:
1. 12/2015 som zaevidovala pohľadávky voči dlžníkovi v*knihe pohľadávok 4000 Eur
2. 12/2015 som zaevidovala záväzok voči postupcovi z*postúpenej pohľadávky v knihe záväzkov v obstarávacej cene 4000 Eur,
3. 12/2015 úhrada záväzku t.j. zápočet (ak nie je zápočet, ale peňažná úhrada, tak zaúčtujem ako VNZD a pri inkase pohľadávky od dlžníka by som účtovala POZD a zároveň by som účtovala ako uzávierkovú operáciu VOZD vo výške inkasa- výsledný dopad by bol 0 Eur na ZD vždy)
ALE teraz som urobila zápočet záväzku voči postupcovi ako VNZD a pohľadávok z obchodného styku ako POZD. Zvýšila som ZD v roku 2015
4. 12/2015 Pri čiastočnom inkase postupených pohľadávok 1600 EUr som prijem dala ako POZD a ako uzávierkovú opráciu som zaúčtovala 1600 Eur akoVOZD. Teda samotné postúpenie neovplyvňuje výsledok.
5. 01/2016 bude ďalšie inkaso postúpených pohľadávok Takisto ich zaúčtujem ako POZD a hneď ako uzávierkové operácie zaúčtujem vo výške inkasovaných pohľadávok VOZD. Dopad na ZD bude 0 EUr.

Je to takto správne? pri bode 3. : že pri zápočte mám na jednej strane POZD a na druhej VNZD ? ďakujem
jakubzemko
30.04.16,11:30
V rámci uzávierkových operácií sa zaúčtuje v peňažnom denníku POZD a VOZD 1600 eur a súčasne v deň započítania úbytok v knihe pohľadávok a v knihe záväzkov.
cacka
30.04.16,13:55
Prikladám súbor. Je síce trošku starší, ale stále platný a mne celkom pomohol.