barano
01.05.16,13:48
som SZČO, vediem JÚ, nie som platca DPH, mám odložené podanie DÚ za 2015, ktoré teraz kompletizujem.

v 2015 som nakúpil tri zariadenia, každé do 1.700 Eur (notebook a dva špeciálne HW prevodníky. sumárne 4900 Eur).

chcem ich dať priamo do nákladov za r. 2015. nie som si istý postupom, ako toto uskutočniť.

keďže sú do 1700, a majú použiteľnosť nad 1 rok, môžem si vybrať, že ich dám do zásob. budem ich viesť v súpise zásob a ich celú nákupnú sumu si dám do nákladov. stav zásob dám aj do daň. prizna. 2015. je toto správne?

ak by som ich dal do drobného hmotného majetku, musel by som ich odpisovať postupne niekoľko rokov? alebo je iná možnosť?



ktoré body ktorého zákona toto priamo upravujú?
jakubzemko
01.05.16,13:14
Ako ich chcete dať do drobného hmotného majetku? To sa ako robí? Buď budete tieto veci považovať za dlhodobý hmotný majetok a budete odpisovať alebo o nich budete účtovať ako o zásobách v závislosti od vnútorného predpisu účtovnej jednotky. Z toho mi vyplýva, že ak o takomto majetku chcete účtovať ako o zásobách, tak v peňažnom denníku v deń kúpy zaúčtujete daňový výdavok a súčasne prírastok zásob v knihe zásob. Keď majetok začnete užívať zaúčtujete úbytok zásob v knihe zásob a môžete si spraviť najakú operatívnu evidenciu majetku do 1700 eur. Nakoľko nebudete mať majetok v knihe zásob k 31.12 príslušného roka, tieto veci sa nebudú vykazovať v zásobách. upravujú to postupy účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva.
barano
01.05.16,13:20
ďakujem pekne za odpoveď. teda, ak som to správne pochopil, z toho vyplýva:
- v deň kúpy daňový výdavok v účtovnej knihe a zaradenie do zoznamu zásob
- v deň prvého použitia vyradenie zo zoznamu zásob, zaradenie do zoznamu majetku do 1,7k Eur
- v DP za r. 2015 uvedene predmety nebudu figurovat v stave zásob, teda nemajú vplyv na celkovú sumu v tejto kolónke.
jakubzemko
01.05.16,13:23
presne tak