mareceka
01.05.16,20:46
Občianske združenie, ktoré má v stanovách ako jeden z hlavných cieľov svojej činnosti organizovanie kurzov pre mamičky s deťmi (kurzy typu zdravotné cvičenia, jazykové kurzy a pod - všetko tiež v stanovách špecifikované) má z týchto činností príjmy. Tieto činnosti sa však svojím charakterom veľmi podobajú podnikateľskej činnosti, pretože ide o sústavne vykonávané činnosti, ktoré prinášajú združeniu zisk a zakladajú konkurenciu na trhu (podobné kurzy a krúžky by mohla vykonávať aj obchodná spoločnosť, u ktorej by tieto príjmy boli zdanené). Existuje spôsob ako takéto činnosti zakotviť v stanovách tak, aby boli od dane oslobodené alebo vzhľadom na svoj charakter musia byť zdanené vždy aj keď sú v stanovách spomenuté ako hlavný cieľ vzniku občianskeho združenia?
Dakujem
podotazka ak je to mozne tak: môže prosím občianskemu združeniu vzniknúť pri podávaní daňového priznania zisk tvorený najmä členskými príspevkami, ktoré sú zakotvené v stanovách a teda oslobodené od dane? Podľa všeobecných zásad PO nevytvorených za účelom podnikania by mal byť zisk "primeraný", teda príjmy by mali byť úmerné vynaloženým nákladom - ale čo ak sa činnosť, na ktorú mali byť príjmy z členských príspevkov vynaložené v podobe nákladov nestihla v danom zdaňovacom období zrealizovať a OZ má tým pádom vysoký príjem z členských príspevkov, je to z daňového hľadiska v poriadku? Pretože OZ v tom prípade bude vykazovať zisk hoci tento zisk nevznikol aktivitami za účelom zisku. Ďakujem
revik
15.06.16,15:22
Ahoj,

možno by si mohol (mohla) este doplnit, ci tie kurzy su poskytovane pre mamicky s detmi, ktore su clenmi OZ alebo pre neclenov OZ.

Ak by to bolo pre clenov OZ, predpokladam, ze toto nepotrebujes ani fakturovat, len naplnas ucel, na ktory bolo OZ zalozene.

Ak je to pre neclenov, ja by som sa zamyslel, ci nie je mozne od tychto "zakaznikov" ziskat ako kompenzaciu za "sluzby", ktore im OZ poskytuje, nejaky prijem, ktory je oslobodeny od dane. Ak su kurzy mesacne, tak by som stanovil napr. mesacne clenske. Potom su tu dary, Samozrejme je to na dohode so "zakaznikmi"

K podotazke, podla mna z prijmov oslobodenych od dane nie je mozne dosiahnut zisk. urcite nevstupuju do zakladu dane, a teda tento je nulovy, pokial tam nemate aj prijmy, ktore su predmetom dane a nie su od dane oslobodene.

Snad to pomoze na nieco.