pavelma
01.05.16,22:05
Dobrý deň,

Dňa 24.02.2016 som dostal informáciu o*tom, že spoločnosť nebude podnikať na území SR a*z*uvedeného dôvodu bude hromadne prepúšťať, podľa zákona túto informáciu majú aj na Úrade práce sociálnych vecí a*rodiny.
Potrebujem sa informovať o*nasledovných veciach :
1., Ak dostanem riadnu výpoveď a*pôjdem na úrad práce, budem mať z*dôvodu hromadného prepúšťania iné postavenie ako ostatný evidovaný na úrade práce ? Alebo budem v*tej istej pozícii ako ostatný uchádzači o*zamestnanie? Podľa mojich vedomosti nemám ešte vyčerpané všetky mesiace podpory v*nezamestnanosti a*domnievam sa, že mi zostávajú ešte tri mesiace, ktoré môžem čerpať. Za akých podmienok budem môcť čerpať podporu v*nezamestnanosti .
2.a., ak sa rozhodnem podnikať a*vybavím si živnostenské oprávnenie , budem môcť podnikať ale nebudem povinný odvádzať odvody sociálnej poisťovni ale len zdravotnej poisťovni. V*takomto prípade ale nebudem mať právo na nemocenské, ošetrovné, podporu v*nezamestnanosti a*podobne dávky. Takže nič nebudem platiť a*na nič nebudem mať nárok. Popri živnosti budem príležitostne brigádovať, budem mať nárok na plnenie z*tohto pracovného pomeru ? A*koľko? Viete mi to pozrieť a*vypočítať? Jedine ak ukončím živnosť budem mať nárok na dočerpanie podpory v*nezamestnanosti alebo ani na to? Alebo na čo budem mať právo? Poprosím pozrieť či by som spĺňal podmienky na čerpanie dávky nezamestnanosti?
2.b., ., ak sa rozhodnem podnikať a*vybavím si živnostenské oprávnenie .Ak budem chcieť môžem sa prihlásiť ako dobrovoľne nezamestnaná osoba . Ak budem platiť odvody sociálnej poisťovni ako DPO a*dám si vymeriavací základ napríklad 700 € (1. typ poistenia) budem sociálnej poisťovní odvádzať mesačne čiastku 246,05 ak budem práceneschopný, budem potrebovať ošetrovanie člena rodiny a*podobné veci budem mať nárok na akú výšku PN, ošetrovné, a*akú výšku podpory v*nezamestnanosti a*ako dlho. Budem môcť ešte dočerpať zostávajúce mesiace podpory v*nezamestnanosti? A*do kedy a*v*akej výške? Potom v*roku 2017 budem platiť odvody, podľa toho ako mi to vypočíta sociálne poisťovňa na základe daňového priznania? Nebudem si môcť odvody odvádzať podľa svojich možnosti? Ako by to malo vplyv na výpočet dôchodku ak zoberiete do úvahy doterajšie zamestnania a*to, že by som napríklad 2 roky podnikal.
3., Ak za zamestnám priamo po ukončení pracovného pomeru a*budem hneď pokračovať v*TPP ako zamestnanec, budem mať nárok na všetky hore spomínané sociálne dávky? A*v*akej výške a*ako budem môcť poberať podporu v*nezamestnanosti.
4., Podľa doterajších odvodov viete mi predbežne vypočítať výšku dôchodku ? A*kedy by som mal nárok na predčasný dôchodok? Ako ovplyvní dôchodok že budem živnostník, nakoľko mám informácie, že osoba s*hrubou mzdou 700 € ako zamestnanec má lepší dôchodok ako živnostník. Aký bude mať vplyv na výpočet dôchodku to, že som pracoval skoro 16r v*II.prac.kat.
5., Potrebujem zaslať podklady o*priebehu zamestnania, a*taktiež dôchodkový list. Prehľad zamestnaní pre dôchodok, aby som mal istotu, že sa všetko eviduje správne.
Dane.
1., Ak začnem podnikať v*tomto roku napr. od mája alebo júna 2016 ako budem musieť odvádzať dane ak by som si uplatňoval skutočné náklady to mi je jasné, môžem započítať všetky náklady vrátane odvodov a*podobne. Musím viesť jednoduché účtovníctvo.
2., Ak si budem uplatňovať paušálnu daň tak odpočet zo základu dane bude mesačne max: t.j.40 % a*sú v*ňom zahrnuté všetky náklady a*k*tomu môžem ešte pripočítať + odvody + stravné lístky ????? Alebo v*paušály už mám všetko zahrnuté.

Ďakujem za odpovede všetkým zúčastneným stranám.
avalik
01.05.16,20:23
Etiketa porady: Názov otázky píšem tak aby čo najviac vystihoval podstatu otázky bez potreby čítania podrobností k otázke.
veronikasad
01.05.16,20:27
Odkedy trvá tvoj súčasný pracovný pomer ? Kedy si naposledy poberal dávku v nezamestnanosti (od-do) ?
avalik
01.05.16,20:37
ivka70
02.05.16,04:55
1. Nie ,nebudes. Budes cerpat podporu za takych istych okolnosti ako ini evidovani uchadzaci o zamestnanie. Ak si ceropal podporu uz predtym a od nastupu do prace neubehlo viac ako 2 roky, tak mas narok docerpat pocodnu poidporu vp ovodnej vyske do 6 mesiacov.
2. A) Popri zivnosti mozes pracovat aj birgadovat, prijem nie je obmedzeny. Evidovat san a UP mozes, ale ak nebudes splnat podmineky na podporu, ta ti vyplacana nebude (a ak neplatis poistenie v nezamestnnaosti pocas zivnosti, nepocita sa ti zivnost do potrebnych dni, z brigad sa ale poistneie v nezamesntnanosti odvadza, tazke zavisi od typu brigady, kolko dni sa ti pocita
B) Vyska PN ci osetrovneho sap o 26 tyzdnoch platenia pocita z VZ, z ktoreho platis. Dovtedy z minima. Vplyv na dochodok ma vyska VZ, z ktoreho platis dochodkove poistenie
3. Ak sa zamestnas, nemas narok na socialne davky ani na podporu v nezamestnnaosti – ani jedno z toho nepotrebujes, ak si zamestnany a mas prijem zo zamestnania. Na nemocenske, osetrovne narok ako zamestnanec mas.
4. Dochodok sa pocita zo vsetkych prijmov od r. 1984, na stranke socialnej positovne si najdi dochodkovu kalkulacku, nahadz si do nej data a vyjde ti dochodok, aky byu ti vypocitali dnes.
Narok na predcasny dochodok vznika najskor 2 roky pred terminom riadneho odchodu do dochodku. Ten si zistis, ak si zadas do vyhladavaca: kalkulacka dochodkoveho veku.
5. Nie je otazka.

Co sa tyka dani pri podnikani, to si vyhladaj, aj tu na porade mas o tok kopec tem.