tino2
02.05.16,09:06
riešim podkrovný podpivničený dom vo svahu 9,70*10,7. Severná strana suterénu 80 percent pod zemou, južná časť úplne nad terénom. Murivo porotherm 30. Riešim z čoho suterén, či len z tehly 30, alebo z DT (šírka 30 ?) alebo kombináciou - neviem či to niekto robil - v severnej časti a časť bokov z DT zbytok tehla) Podzemná voda by nemala byť . Terén bridlica
buchač
02.05.16,09:36
Rieš inde a nie na Porade...;)
misoft
02.05.16,09:40
buchač
02.05.16,09:53
Nie na to som ja osobne myslel...

Predsa na také veci existuje projektant a stavebný dozor - títo majú rozhodujúce slovo.
Tino môže riešiť akurát tak rozloženie nábytku v hotovom dome...;)
expeeert
02.05.16,10:10
Ja už len čakám, kedy sa tu niekto začne pýtať, ako si má vyoperovať slepé črevo a či mu k tomu bude stačiť skalpel, alebo aj iné náradie a kde ho kúpi :)
marleau
02.05.16,11:28
Od svahu určite DT.
Zitulda
02.05.16,12:12
Ja by som použila DT na celý suterén...hrúbku Ti musí povedať statik, ale určite by som volila hrubšie aj keby som mala suterénne priestory mänšie A samozrejmé, že dobre odizolovať 3 strany proti vode a ochranu urobiť nopkovou fóliou. Ináč nezávidím ti ak máš podložie bridlicu... súvislá vrstva sa tiahne pod celám domem? v akej hĺbke a aká je hrúbka bridlice?
tino2
02.05.16,14:47
prečo nezávidíš ? no či je súvisle presne neviem, keďže je to kopec, niekde je hlbšie , keď sme kopali prípojku tak občas bol problém to vykopať. Zdá sa mi akoby boli také vrstvy. Sused keď kopal základy v určitej časti to mal báger problém vykopať. Ono DT su asi prácnejšie ale aj "chladnejšie" aspoň sa mi zdá Ad hrúbku, no o priestor ani tak nejde ako o väčšie množstvo betónu a následne aj vyššiu váhu.
tino2
03.05.16,16:26
v projekte je tehla, a podľa projektanta sú aj ďalšie 2 riešenia možné. Išlo mi oto či niekto už to robil aj inak ako len z DT, aké má prakt. skúsenosti. Ak by sa otázky kládli len podľa tvojho príspevku, tak neviem či by tu bola aj nejaká odpoveď. Na všetko by bolo , opýtaj sa SÚ,na meste, na katastri, notára, geodeta, ..... Samozrejme v tomto prípade projektant a statik má posledné slovo ale možností je viac
lapejko
04.05.16,03:33
nezdá sa mi aby projektant navrhol deravú tehlu do suterénu, po porade so statikom by prichádzala do úvahy vápenno piesková Silka, alebo armovaný betón...Čo sa chladu týka, celý suterén vr. základov treba zatepliť XPS a pre doživotný kľud obísť základovú platňu a steny pod terénom zváranou fóliou.
Na prvý pohľad sa môže zdať, že lepenka je lacnejšia, tá sa ale prácne lepí priamo na steny a na ňu sa lepí špeciálnym lepidlom XPS, ktoré takto nie je chránené pred vodou a hlodavcami...
chandler
04.05.16,08:09
urcite DT, a nie len tu severnu stenu ale aj vychodnu a zapadnu - tie predsa budu z polovice pod zemou tiez.
tino2
04.05.16,11:09
dik za príspevky, nadpájali ste niekedy DT s tehlou ?
chandler
04.05.16,12:13
treba to prepojit vystuzou z DT, alebo nieco navrtat do DT, to je jedno. a potom spoj presietkovat. praskat to samozrejme moze, je to spoj dvoch materialov.