mondes
02.05.16,10:31
Ahojte, SZČO prekročila obrat na DPH, zistili sme to cca mesiac a pol neskôr, teda viac ako 30 dní, čo znamená, že budeme podávať "mimoriadne DPH". Ale o tomto som už písala. SZČO ale nechce byť plátcom DPH, pretože by musela navýšiť ceny tovaru, ktorý predáva a mohla by tak prísť o klientov. Rozmýšľa o tom, žeby si jej manžel otvoril živnosť a prevzal to podnikanie na seba. Momentálne je manžel na RD a vypomáha jej v podnikaní. Zaujíma ma, či môže manžel doslova "prevziať" podnikanie na seba, alebo to musí ísť cestou, že manželka ukončí živnosť a podá daňové priznanie s tým, že bude musieť upraviť ZD o nespotr. zásoby atď. Čo je v tomto prípade najlepšie urobiť? Z DÚ ešte neprišlo ani vyjadrenie o registrácii na DPH. Prosím, vyjadrite sa mi k tomu. Ďakujem veľmi pekne.
Tweety
02.05.16,08:36
Manželka ukončí a manžel si otvorí. Len tak prevziať živnosť sa nedá.
mondes
02.05.16,08:48
Jasné, ďakujem. Takže postup je takýto.
1.Počkať na vyjadrenie z DÚ o určení dátumu na plátcovstvo DPH
2. Vyrovnať pokutu za oneskorené podanie žiadosti + zaplatiť DPH za to "mimoriadne" obdobie
3. podať žiadosť o ukončenie plátcovstva DPH z dôvodu ukončenia podnikania
4 zároveň podať žiadosť o ukončenie dane z príjmu (toto môžem spolu naraz? Teda v jednej žiadosti aj ukončenie DPH aj dane z príjmu?
5. ukončiť podnikanie a upraviť ZD o nespotrebované zásoby
Môže to byť prosím ťa Tweety takto?

A ešte čo sa týka ukončenia živnosti. Ak by sa SzČO rozhodla ukončiť podnikanie k 31.5.2016, tak daňové priznanie podávam až v r. 2017? Teda v termíne na podanie DP?
A ak by manžel si otvoril živnosť k 1.6.2016, tak tie zásoby, ktoré zostali po manželke ako dostane do výdavkov? Uzatvorí KZ medzi manželkou a sebou a "odkúpi" ich od nej? Alebo aký je vlastne postup? Ďakujem ti veľmi pekne.
kn-alka
02.05.16,08:49
a počítaš s tým, že aj ak predá manželovi zásoby, musí ich predať s DPH ?
mondes
02.05.16,09:03
Áno, počítam. Veď tie peniaze aj tak zostanú v rodine. :) Ale je tento môj postup správny? TAkto majú postupovať? Alebo sa to dáá aj nejako jednoduchšie? Ako môže manžel "prevziať" bistro na seba? Bude musieť pri kúpe tovaru od manželky riešiť aj dokumentáciu transférového oceňovania? Ďakujem Vám.
mondes
02.05.16,09:49
Ešte ma napadla takáto myšlienka.

Ak manželka ukončí živnosť k 31.5.2016, je povinna zostaviť mimoriadnu účtovnú závierku a ku dňu ukončenia podnikania urobiť inventarizáciu majetku a záväzkov. Následne upraviť ZD aj o nespotr. zásoby. To znamená, že po ukončení podnikania by tie zásoby tým, že ich už zdanila úpravou ZD boli len jej súkromným tovarom. A ak by si manžel otvoril živnosť, musel by od nej odkúpiť ten tovar? Nejde tu taktiež o BSM? Jednoducho nemôže manžel nakladať s tovarom, akokeby bol jeho? Ďakujem.
mondes
02.05.16,10:03
Prosím...