smreko2
02.05.16,15:29
Dobry den,
Radi by sme s manzelkou zrusili BSM.
Som vlastnikom s.r.o. zapisanej v obchodnom registri.
Da sa prosim zrusit bsm aj kvoli sro, alebo len ako zivnostnik (kedze v sro je zivnost na sro a neruci sa celym svojim majetkom)?
Ak sa bsm da srusit aj v tomto pripade, co k tomu budem prosim potrebovat?
Staci ziadost (respektive zaloba o zruseni bsm), sobasny list a vypis z OR?
Dakujem
sroservis
17.05.16,20:23
Dobrý deň,

bohužiaľ, postavenie spoločníka v s.r.o. sa nepovažuje za vznik oprávnenia na podnikateľskú činnosť.

Ak však máte vážne osobné dôvody na zrušenie BSM, zrejme môžete získať podnikateľské oprávnenie (napr. ohlásiť živnosť) účelovo a Váš partner bude môcť z tohto dôvodu podať žalobu na zrušenie BSM. V tom prípade k návrhu priloží aj kópiu vášho podnikateľského oprávnenia (živnostenský list).

S pozdravom Sroservis
jslancik
18.05.16,03:38
Na zrušenie BSM musí byť dôvod. Ty si zatiaľ žiaden neuviedol. “vlastník” ručí iba do výšky nesplateneho vkladu. Ak ti nejde o nesplateny vklad, tak potom o co? O zisky?
smreko2
20.05.16,07:22
preco ta arogancia a ukvapene zavery?
smreko2
20.05.16,07:32
Dobry den, rozumiem.
Dakujem za odpoved. Rad by som sa spytal teda inu vec k dannej teme.
Mozem podat zalobu na zrusenie BSM ja z dovodu zatazenia mojej manzelky exekuciami, ktore jej sposobil byvaly manzel na jej meno (dlha a komplikovana historka)?
Je ich celkom dost a spolu to je vysoka suma. Komplikuje nam to viacero zalezitosti. Sice to riesime no mame obavy, ze by nam exekuror toho skomplikovali viac. Dakujem.
jslancik
20.05.16,08:30
vidíš v tom aroganciu? žeby na tom niečo bolo? ja sa iba pýtam na dôvody, lebo žiadne normálne logické ma nenapadajú. odpoveď by nebola?
sroservis
20.05.16,10:29
Dobrý deň,

žalobu na zrušenie BSM z tohto dôvodu isto podať môžete, otázne však je, či sa súd prikloní k vášmu návrhu. V tom prípade by ste svoju žalobu opreli o ust. § 148 ods. 2 Občianskeho zákonníka (Zo závažných dôvodov, najmä ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom, môže súd na návrh niektorého z manželov toto spoluvlastníctvo zrušiť i za trvania manželstva.).

Takýto zvolený postup sa mi však javí komplikovaný, pretože budete musieť dokazovať, že trvanie BSM odporuje dobrým mravom.

Jednoduchšia a rýchlejšia cesta podľa môjho názoru je - aby hociktorý manžel získal podnikateľské oprávnenie a druhý podal žalobu podľa ust. § 148a ods. 2 Obč. zákonníka (Súd na návrh zruší bezpodielové spoluvlastníctvo manželov v prípade, že jeden z manželov získal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Návrh môže podať ten z manželov, ktorý nezískal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Pokiaľ toto oprávnenie majú obaja manželia, môže návrh podať ktorýkoľvek z nich.).

Pri tejto žalobe dokazujete len vznik BSM (sobášny list) a vznik podnikateľského oprávnenia (napr. živnostenský list).

Po právoplatnosti súdneho rozhodnutia môžete živnosť opäť zrušiť a BSM už ostane zrušené (o jeho obnovenie môže požiadať iba niektorý z manželov návrhom na súd).

S pozdravom Sroservis