lullu215
04.05.16,06:38
Dobrý deň, manžel pracuje 15 rokov, je riadne zamestnaný, no súčasne je aj poberateľom invalidného dôchodku. V prípade straty zamestnania má nárok na podporu v nezamestnanosti (odvody boli riadne platené)? Predpokladám, že nárok na podporu by mal väčší ako poberá dôchodok. Ďakujem
Xanti
04.05.16,06:16
Ak je ZPS do 70% tak nárok na podporu v súbehu z ID má ( čiastočný ID).
Ak je ZPS viac ako 71% tak odvody na poistenie v nezamestnanosti sa neplatili a nárok na podporu nemá ( plný ID).
kopretinka
04.05.16,06:44
ako som to tam čítala,nerozlišuje sa,koľko % má ID........
Xanti
04.05.16,07:01
Poistenie v nezamestnanosti sa nevzťahuje na zamestnanca podľa osobitného predpisu (sudcovia, prokurátori), na obvineného vo väzbe a na odsúdeného vo výkone trestu odňatia slobody, fyzickú osobu, ktorej bol priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % a fyzickú osobu, ktorá má priznaný invalidný dôchodok a dovŕšila dôchodkový vek.
Xanti
04.05.16,07:02
len čo som sa ja dočítala som ti tu prilepila, ak sa neplatia odvody tj. neplatí sa za plného ID tak nárok na podporu nemá, pri čiastočnom sa do SP platia všetky odvody tak ten nárok má ... mimochodom, prešla som si tým, nárok som mala :)
kopretinka
04.05.16,07:04
ja som sa tam dočítala,že nemá nárok nad 70%,ale iba ak to je na dohodu....
Xanti
04.05.16,07:13
Ved som ti prilepila skopírované zo stránky čo si uviedla ty .. ak sa neplatí poistenie v nezamestnanosti nárok na podporu nie je.

Ak občan s ID .. pracuje na dohodu, je jedno či je čiastočne alebo plne ID .. tak sa za neho neplatia odvody ..poistenie v nezamestnanosti .. a tým pádom nárok na podporu nemá.

Ak je občan zamestnaný na TPP tak za občana s ID do 70% sa odvody poistenie v nezamestnanosti platí .. tj. nárok na podporu má.
Občan s ID nad 70% tj. 71% a viac .. tak za neho sa odvody na poistenie v nezamestnanosti neplatia a tj. nárok na podporu nemá .

A zadávateľka píše, že jej mng. je zamestnaný, nie je dohodár. Tak platí to čo som uviedla vo svojom príspevku ... kedže nenapísala na koľko percent má mng. ZPS tak presnejšie sa to napísať nedá.
Jana Motyčková
04.05.16,07:13
Poistenie v nezamestnanosti sa nevzťahuje na ID nad 70% a to znamená, že keď pôjde na ÚP nemá v posledných 3 rokoch 2 roky poistenia v nezamestnanosti.
lullu215
04.05.16,18:04
ďakujem všetkým, pomohli ste mi a zároveň ma aj potešili.... pekný večer