veronika1010
04.05.16,07:44
Dobrý deň,
môj otec žije v spoločnej domácnosti s priateľkou 15 rokov - ona je angličanka a teraz sa rozhodli zosobášiť.
Moja otázka je, ako to bude vyzerať v prípade smrti jedného z nich, čo sa týka dedičstva - jedná sa mi hlavne ak by došlo k úmrtiu môjho otca.
Je vlastníkom 3-izb. bytu a polovičným vlastníkom rodinného domu po svojej matke /mojej babky/ .Jeho priateľka má v Anglicku jedného dospelého syna
Dedila by jeho /už potom manželka/ po mojom otcovi polovicu bytu a toho rodinného domu? - ak to nenadobudli spolu, ale otec je vlastníkom všetkého už pred uzatvorením manželstva.
Mám obavu, že by som ešte nakoniec musela vyplácať jej syna v Anglicku. Ak je to tak, ako postupovať, aby sme tomu predišli?

Ďakujem za Vašu radu a odpoveď

A.
ivka70
04.05.16,06:03
Manzel/ka a deti dedia rovnakym podielom.
Ak by teda zomrel otec skor ako jeho manzelka, dedila by z majetku nadobudnuteho pred manzelstvom rovnaky diela ak okazde z jeho deti.
Z majetku, ktory nadobudnu spolocne, sa najskor vycleni z BSM jej polovica a dedi sa ta druha, tiez rovnakym podielom manzelka aj deti.

Jej syna vyplacat nebudes, nanajvys ju, lebo by musela otca prezit.
Ak prezije otec ju, bude dedit on po nej a po nom uz len deti, kedze nebude mat manzelku.

Otec za svojho zivota moze so svojim majetkom robit, co uzna za vhodne.
Moze byt darovat jednemu z deti ale moze ho darovat aj manzelke. Potom uz byt predmetom dedicstva po otcovi nebude vobec.
avalik
04.05.16,06:04
A otcova vola je aka? Ozenit sa s anglicankou a nenechat jej po sebe nic? To ziju v spolocnej domacnosti unho alebo u nej v byte? Riesis to aj naopak aby otec nededil nic po buducej manzelke?
veronika1010
04.05.16,07:13
Ďakujem za odpoveď :-) ale asi som to to napísala troška ináč ako som chcela ....mne a sestre nejde o to, či ona niečo zdedí, to berieme samozrejme ak budú manželia. No ona má v Anglicku syna, s ktorým nemá veľmi dobrý vzťah a ani nie sú nejak v kontakte. Nám ide hlavne o to, že ako to ošetriť, aby v prípade, že ona zdedí polovicu a potom aj po jej smrti, aby sme nemuseli z jej zdedenej časti vyplácať jej syna v Anglicku - lebo ako jej zákonný dedič, by mal na to právo....nie?
Jedná sa nám hlavne o jej syna...
veronika1010
04.05.16,07:15
Ďakujem za Tvoju odpoveď...ale dolu som to rozpísala, o čo sa nám hlavne jedná....:-)
A on po nej nič dediť nebude, lebo svoj dom v Anglicku prepísala na syna.
Chobot
04.05.16,07:16
Rozprávala si sa o tom s otcom? Aký je na to jeho názor? Alebo len chceš vedieť, ako je to podľa legislatívy?
Chobot
04.05.16,07:21
Väčšinu ti napísala ivka70. Len doplním, že jej syna by si musela vyplácať len v prípade, že by ona dedila po tvojom otcovi a po jej smrti by jej podiel zdedil jej syn. Keby si sa teda nevyrovnala s ňou po otcovej smrti.

Predísť problémom môže spísaný závet. Treba sa s otcom porozprávať, aká je jeho predstava. On môže v záveti odkázať, čo pripadne tebe a čo jeho manželke. Alebo to môže urobiť za života, že napr. podiel na dome po tvojej babke prepíše na teba.

Inak budete dediť ty a jeho maželka každý polovicu (ak tvoj otec nemá okrem teba iné deti).
veronika1010
04.05.16,07:22
Mňa zaujíma len tá legislatíva...Otec je už v takom veku, že to nechce riešiť - alebo skôr nemá záujem to riešiť, nakoľko si myslí, že jej syn sa potom k ničomu "vraj" nebude hlásiť
ivka70
04.05.16,08:02
Mal by na to pravo, otec by to musel osetrit v zaveti (ze by ona nededila) alebo by sa ona musela vzdat dedicstva po manzelovi pri dedicskom konani (alebo dohodnut sa s ostatnymi dedicmi, ze majetok na SK ona dedit nebude)
Chobot
04.05.16,09:45
Aha, tak potom to nie je na riešenie s otcom, ale s ňou. Lebo po otcovi ona zdedí časť majetku. Predpokladám, že nemáte problém s tým, aby ona dožila v zdedenej nehnuteľnosti po otcovi (asi by bola vlastníkom nejakej časti - 1/2 alebo 1/3).

Ide vám o to, aby jej syn potom po nej nededil majetok, čo mal tvoj otec. To je v podstate logické.

Treba skúsiť sa s ňou porozprávať o tomto. Možno nie teraz, ale pri nejakej vhodnej príležitosti. Dobré by bolo jej navrhnúť, aby si byt zdedila ty so sestrou a jej umožníte doživotne užívať daný byt (v ktorom žila roky s tvojim otcom) tým, že zriadte vecné bremeno doživotného užívania v jej prospech. Potom jej syn nebude dediť po jej smrti - teda nie byt, iba iný majetok, napr. hnuteľný, či peniaze.

V podstate to môžete urobiť už aj teraz. Ale to by trebalo si sadnúť s otcom, aby vám, dvom sestrám prepísal byt a vy tam zriadite to doživotné právo jemu aj jeho priateľke - teda budúcej manželke.

A podiel na tom rodinnom dom nech vám daruje ešte za života.
misoft
04.05.16,14:56
môj otec žije v spoločnej domácnosti s priateľkou 15 rokov - ona je angličanka a teraz sa rozhodli zosobášiť.
Moja otázka je, ako to bude vyzerať v prípade smrti jedného z nich, čo sa týka dedičstva - jedná sa mi hlavne ak by došlo k úmrtiu môjho otca.
Je vlastníkom 3-izb. bytu a polovičným vlastníkom rodinného domu po svojej matke /mojej babky/ .Jeho priateľka má v Anglicku jedného dospelého syna
Dedila by jeho /už potom manželka/ po mojom otcovi polovicu bytu a toho rodinného domu? - ak to nenadobudli spolu, ale otec je vlastníkom všetkého už pred uzatvorením manželstva.

Ten 3-izb. byt - vlastnil ho pred plánovaným sobášom? Ak áno - je to stále LEN jeho majetok!

Pokiaľ si ho však zaobstarali obaja spoločne pred sobášom - už by mala nárok na 1/2 bytu, ale to by musela dokázať, že má v ňom podiel (ale asi nemá, ak bude výlučným vlastníkom otec).

Tak isto ako 1/2 domu je LEN jeho majetok!

T.z. jeho budúca manželka - ak je to tak, ako som rozviedol - by mala figu borovú, maximálne nárok na vynaložené náklady od vzniku manželstva.

Ovšem - to tiež závisí aj od anglických majetkoprávnych zákonov, ako to tam majú presne vymedzené.... ale predpokladám, že majú inštitút osobného vlastníctva.
methexis1
06.05.16,10:19
tak sa mi zda, ze popisujes situaciu pi rozvode, na dedictvo ma narok bez ohladu na to, kedy bol majetok ziskany
methexis1
06.05.16,10:22
Po smrti vasho otca budete dedit cely majetok, ak som spravne pochopila, ze ste 2 deti + manzelka, takze kazda 1/3. Idealne by bolo, keby sa ta manzelka vzdala dedicstva v prospech vas, alebo aby vam ho potom darovala, inak tu jej 1/3 bude dedit jej syn po jej smrti.
misoft
06.05.16,11:57
Jáááj.... sorry. Očky - škuľky boli založené....:D
V tom prípade.... vyššie popísali. Pokiaľ žije, nech napíše závet, alebo nech daruje.... a ona bude dediť figu borovú....