Dzokaja
04.05.16,08:11
Auto vlastnim ako FO, nadobudol som ho pred manzelstvom. Manzelka si minuly rok otvorila zivnost a auto vyuziva aj na podnikanie (DMV bola zaplatena). Auto vyuziva na zaklade zmluvy o prenajme medzi nami (500,- rocne, z coho nevyplyva povinnost danoveho priznania). Auto vsak zacala vyuzivat castejsie a tak chceme do nakladov dostat viac, ako len tankovanie.

Ked chceme robit cestovne prikazy a uplatnit si pausalnu nahradu na km, je jedinou moznostou prepisat automobil na nu?

Pripadne viete niekto poradit, ako co najlepsie tuto vec uplatnit v nakladoch? Na zivnost ju nechcem prepisovat (a nasledne odpisovat). Informacie, ktore som sa docital (aj tu na porade) sa roznia a dost casto si protirecia.
jakubzemko
04.05.16,09:09
V prípade ak by ste si prepísali auto na živnosť, neuplatníte si základnú kilometrovú náhradu, ale uplatníte si skutočné výdavky na opravy a udržiavanie. Ak nemáte auto v obchodnom majetku a ide o vlastný osobný automobil podnikateľa a vedie knihu jázd, môžete si uplatniť základnú kilometrovú náhradu. Vlastný osobný automobil = automobil vo vlastnícve podnikateľa alebo bezpodielovom spoluvlastníctve jeho manželky. Citujem z jednej knižky účtovníctvo a dane fyzických osôb: pri použití prenajatého alebo vypožičaného vozidla možno do daňových výdavkov zahrnúť výdavky na opravy a údržbu a na technické zhodnotenie len v tom prípade, ak je táto možnosť písomne dohodnutá v nájomnej zmluve o výpožičke. Čiže základnú kilometrovú náhradu si uplatniť nemôžete. Z toho mi vyplýva:
1. prepíšete auto na manželku a tá si bude môcť uplatniť základnú kilometrovú náhradu a náhradu za spotrebované pohonné látky a bude viesť knihu jázd
2. neprepíšte auto na manželku a neuplatníte si základnú kilometrovú náhradu,
A nie som si celkom istý, či je len tak možné si prenajímať veci medzi závislými osobami To smrdí trošku podvodom, nakoľko vy nič nezdaňujete a vaša manželka si dá 500 eur ešte aj do nákladov. A ešte keď sa písomne dohodnete, že nie vy, ale ona si uplatní náklady v súvislosti s automobilom tak to už duplom. Existuje niečo také ako transferové ocenenie, čo by mohlo znamenať, že ak prenajímate to auto manželke pod cenu, musíte zvýšiť svoj základ dane a zaplatiť daň. Ale možno sa mýlim v tomto, neviem.