kunecka
19.06.06,09:53
Ahojte,moze mi niekto napisat konkretny postup uctovania valutovej pokladne v jednoduchom uctovnictve (http://www.porada.sk/autolink.php?id=5&script=showthread&forumid=11)? Napr. v zmenarni sme kupili ceske koruny v mnozstve 37.350 CZK, kurz 1.338, takze vydaj zo slov. pokladne bude 49.975 Sk. Tento vydaj dam na priebezne polozky a prijem do valutovaej taktiez? V ten isty den som vyplatila zamestnancom zalohu na prac. cestu v sume 10.000 CZK. Please, ako zauctujem tuto operaciu? Mam v tom riadny chaos, za kazdu radu budem vdacna.
Dana K.
19.06.06,08:14
Nákup valút zaúčtuj cez priebežné položky a preddavok na SC ako položku neovplyvňujúcu základ dane. Do nákladov pôjde až vyúčtovanie pracovnej cesty.
kunecka
21.06.06,03:47
OK, nakup valut bude priebezna polozka, taktiez prijem vo valutovej pokladni. Mna by ale zaujimalo, ako zauctujem trebars uz vyuctovanu prac. cestu. Napr. vydaj 10.000,- CZK vo valutovej pokladni zapisem len pre analyticku evidenciu a normalne v penaznom denniku zauctujem vydaj v SK na reziu? Musim vpisat 2 vydavkove doklady, jeden v CZK a druhy v SK? Valutovu pokladnu staci viest v nejakom zosite?
renča1
21.06.06,06:03
Nákup valút budeš účtovať:
- výdaj z korunovej pokladne vystavíš si VPD v sume 49 975,00
- príjem do valutovej pokladni, vystavíš si PPD v sume 4 9975,00 a vo val.pokladni si poznač aj koľko si prijala valuty.
- Vyplatená záloha 10 000,00 CZK z valut.pokladni a naúčtuješ kurzom nbs dňom kedy si poskytla zálohu. Sumu v mene prepočítaš na SKK a v peňaž.denníku naúčtuješ výdaj neovpl.základ dane .
- Vyúčtovanie SC :
1) stravné napr. v sume 5 000,00 CZK . Sumu 5 000,00 CZK prepočítaš kurzom nbs dňom vyúčtovania naúčtuješ do prev.réžie v peňaž.denníku v SKK
2) cez ID odúčtuješ v PD z výdavkov neovpl.základ dane 10 000,00 CZK prepočítané kurzom nbs dňom vyúčtovania v peňaž.denníku v sK.
3) do valut.pokladne urobíš príjem 5 000,00 CZK dňom vyučtov.prepočítaš kurzom nbs na SKK a naúčtuješ príjem neovpl.základ dane do pen.denníku

Vo val.pokladni ti vzniknu kurz.rozdiely ktoré sa účtujú až k 31.12. Nezabudni každý pohyb valút musíš zapísať do valut.pokladne.
kunecka
21.06.06,06:11
Dakujem za reakciu a pomoc. Mam este otazocku. Prijem do valutovej pokladne prepocitam kurzom zo zmenarne, vydaj z valutovej pokladne musim prepocitvat kurzom NBS, alebo mozem pouzit ten isty kurz zmenarne,za ktory som valuty kupila? A ako to funguje s vydavkovymi dokladmi? Vydavkovy doklad z valutovej pokladne, ktory mi podpisu napr. zamestnanci, bude v ceskych korunach al. v slovenskych al v obidvoch?
renča1
21.06.06,06:40
1) je na tebe aký sa rozhodneš používať kurz (resp.ktorú metódu), bud použiješ kurz nbs, kurz váž.arit.atd... Tak ako sa rozhodneš budeš musieť postupovať počas celého roka.
2) výdavkov.doklad budeš mať len jeden a to v CZK v skK len účtuješ do peňaž.denníka.
kunecka
21.06.06,06:43
Mila Renca, dakujem, ze mi radis. Uz je mi to jasnejsie. Este mam poslednu otazocku. Ja som platca DPH. Budem mat doklad napr. za ubytovanie v CR, ak bude vycislena DPH, beriem to do uvahy? Alebo jednoducho dam celu sumu do rezie?
renča1
21.06.06,06:52
Ak ti zamestnanec vyúčtuje SC spolu aj s ubytovaním , tak nárok na odpočet dph nemáš. Ubytovanie sa pripočíta k stravnému a bude sa účtovať spolu so stravným do prevádzkovej réžie.