maped
04.05.16,16:12
Poprosím o poradenie. Konateľ bol na služ. ceste v CZK od 11.4.-12.4.2016 a potom v CZK od 29.4.-01.5.2016.Tam aj 1.05.2016 uhradil ubytovanie.
Akým dátumom mám uzavrieť zahraničný cestovný príkaz a prepočítať kurzom stravné + vypočítať cestovné náhrady s použitím vlastného m.vozidla? Od 29.4.2016-01.05.2016 mám účtovať pri ukončení, čiže presunúť do mája a tú prvú cestu zohľadniť v mesiaci apríl? Len tu potom neviem akým dátumom, lebo ja vždy účtujem cestovné k poslednému v mesiaci a v tom čase bol ešte na tej druhej služobnej ceste.
Ďakujem za každé poradenie.
Consultix
04.05.16,16:51
Zakon o cestovnych nahradach:

§ 36 Preddavky na náhrady a vyúčtovanie náhrad

(6) (skratene) Pri vyúčtovaní náhrad sa pri prepočte sumy stravného ustanoveného v eurách na cudziu menu a naopak použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný k prvému dňu v mesiaci, v ktorom sa zahraničná pracovná cesta alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na stravné začala.

Kedze zamestnanec ukoncil PC az v mesiaci maj, vyuctovanie nemoze byt v aprili. PC vyuctuje konatel do 10 dni po ukonceni (alebo v predlzenej lehote podla par. 36 ods. 7), pricom s prislusnym kurzom sa budu uctovat diety a prislusnym nahrady za PHM a amortizaciu.

Den uskotocnenia uctovneho pripadu vyuctovania pracovnej cesty nie je zakonne upraveny, je to vec internej definicie, ma sa ale za to, ze je nim den predlozenia vyuctovania zamestnancom, nakolko to je den, ked vznike zamestnavatelovi zavazok (v nadvaznosti na par. 2 ods. 1 Postupov uctovania v PU). V tomto pripade uctujeme kurzom "predchadzajuceho dna".

Ale pozor, ak zamestnanec platil firemnou kartou, pricom toto je povazovane v zmysle par. 36 ods. 2 pism. b) za zalohu, tak sa platba zuctuje na ucte zamestnavatela v EUR a v tomto pripade sa neuctuje v cudzej mene, ale v prislusnej sume v EUR.
maped
04.05.16,17:10
ďakujem