pguty
05.05.16,08:35
Chcel by som názor viacerých na takúto situáciu. Môj dobrý známy stavia dom a chodím mu pomáhať. Je to novostavba z pálených blokov pripojená k jednej obdĺžnikovej kamennej stavbe. Na kamennej stavbe ostanú len kamenné múry do výšky prvého podlažia novostavby (dom bude mať betónový strop na celej ploche, čiže aj na kamennej časti, na prvom podlaží podkrovné izby). Majiteľ mi popísal postup takto, kamenné múry znížiť na úroveň novopostavených múrov (skoro nebude treba, možno 10cm), urobiť betónový veniec na komplet celej stavbe (aj na kamenných múroch so zavŕtavaním železa do kameňa), poklásť montovaný strop (betónové preklady s betónovými tvárnicami) a znovu zaliať betónom celé podlažie. Mne sa to vidí veľa betónu, hlavne na tehlových múroch, keďže bude vlastne zdupľovaný betónový veniec (keby prvý bol aj minimálny 15cm, druhý by bol vyšší asi 20-25cm spolu 35-40cm?) a to nehovorím o železe v betóne (2xviac). Nestačilo by zarovnať kamenné múry vymurovaním (bez železa) do úrovne tehlových múrov a potom postupovať ako na normálnej stavbe, poklásť montovaný strop a následne zaliať betónom súčasne strop s vencom na všetkých nosných múroch?
ivka70
05.05.16,06:37
Majitel je architekt ci aspon studovany statik?
Co o tom hovori projekt prestavby povodnej kamennej stavby?
buchač
05.05.16,06:41
Ani architekt alebo statik by sa neodvážil na základe takéhoto popisu povedať jednoznačné rozhodnutie...

Radšej raz vidieť ako sto krát niečo vravieť...
Chobot
05.05.16,06:48
Je to dosť odvážne takéto niečo riešiť cez fórum. Nikdo na porade nepozná stav tej kamennej steny - môže byť pevná a vydrží možno aj nasledujúcich 200 rokov, ale môže sa stať, že pod váhou tej nadstavby sa rozpadne. "Kamenn stavba" je veľmi široký pojem. Možno bude najlepšie tie kamenné steny zbúrať a postaviť tehlové.

Najprv musí súčasný stav pozrieť niekto, kto sa v tom vyzná a ten potom navrhne postup a aj použité materiály vrátane železnej výstuhy. Ako vieš, že je 2x viac železa? Oproti čomu?

Ja mám tehlový dom a prvý veniec mám na 11. rade tehál spolu s monolitickým stropom, potom mám eše 2 rady tehál a další veniec. A nemám pocit, že by tam toho bolo priveľa.

Nech to známy prenechá odborníkovi. Rady z porady ber v tejto súvislosti len ako orientačné. Nikto z porady nebude niesť zodpovednosť, ak sa niečo nevydarí.
buchač
05.05.16,06:57
Mám kamenný dom (chalupu)..
Hrúbka stien je 60 cm.
Určite by uniesli váhu toho betónu, možno aj viac.
No bez náležitého a reálneho posúdenia odborníkom by som si nedovolil ísť do nejakej solídnej generálky...
Oliwa
05.05.16,07:17
"Majiteľ mi popísal..."
"Mne sa to vidí..."
Čo je napísané a nakreslené v projektovej dokumentácii? Snáď neprerábaš len na základe ústneho podania...
lapejko
09.05.16,17:15
Toto je celé zle...pripojiť akúkoľvek prístavbu napevno k inej stavbe sa už nerobí! jednoznačne priznať objektovú dilatáciu od základu až po pomúrnice! Nová stavba bude sadať úplne inak ako dodatočne zaťažená stará stavba,potom ju ako slabšiu môže potrhať...