Iba Alla
05.05.16,10:59
Ahojte , mám otázočku

Obchodný zástupca z ČR ( v ČR neplatca DPH) nám fakturuje sprostredkovanie služieb. Služby sprostredkováva na Slovensku a my sme slovenský platcovia DPH. Musí byť aj on registrovaný ako platca DPH na Slovensku, keďže má IČO české a dodáva nám služby?

Môže mi to prosím niekto vysvetliť "polopatisticky"? :)

Ďakujem moc za každú odpoveď.
rexogazda
05.05.16,21:40
Pokúsim sa:

A. neplatca DPH pri dodaní služby alebo tovaru v tuzemsku ide stále bez DPH
B. neplatca DPH pri dodaní služby alebo tovaru do iného štatú EU sa musí zaregistrovať vo svojom štáte vo zvláštnom režime. V SR je to §7 a v ČR je to nazvané ako identifikované osoby a §6
C. platca DPH pri nadobudnutí služby alebo tovaru v tuzemsku má povinnosť to daniť "reverse charge DPH". Reverse charge sa ale môže urobiť iba so svojim platným IČ DPH oproti zahraničnému číslu DPH, ktoré je platné a oba čísla musia byť uvedené na faktúre. No a ten zahraničný partner do musí dať do súhrného výkazu aby sa to napárovalo na finančnej správe.

takže postup

1. miesto dodania služby SR. Dodávateľ ČR. Odberateľ SR
2. česká firma (neplatca DPH) sa na svojom finančnom úrade zaregistruje podľa českého zákona o DPH §6i. V ČR sa nestáva platcom DPH. Tento §6 je len pre vývoz. Dostane platné české DIČ a uvedie ho na faktúre kde zároveň uvedie aj vaše slovenské IČ DPH. Na český finanční úřad pošle súhrnný výkaz kde uvedie IČ DPH vašej firmy a fakturačnej sumy.
3. vy ako slovenská robíte klasický reverse charge (zdanenie + odpočet) s KV DPH B.1 podľa prijatej faktúry.
Iba Alla
09.05.16,06:45
Ďakujem veľmi pekne :) Presne toto som potrebovala :)