lnovo
05.05.16,10:16
Mám problém s králikmi, ktoré prenikajú na moju záhradu. čo zasadím to zožerú. Chutí im dokonca aj cibuľa. Chová ich arogantný sused, ktorý takto terorizuje susedov v okruhu 100 m. Králiky chová úplne na voľno - teda behajú po poli za našimi záhradami. Ak pustím psa do záhrady, tak mi zasa on všetko zadupe pri naháňaní králikov. Niektorí susedia si doplnili oplotenie "králičim" pletivom, ale mne to ničí môj pes pri tom ako doráža na králiky, ktoré vidí za plotom. Poraďte ako prinútiť suseda aby králiky choval na svojom pozemku, alebo ako zabrániť aby mi neničili záhradu. Existujú nejaké právne možnosti?
Ďakujem.
Chobot
05.05.16,08:35
Lepší plot. Alebo králičie pletivo a zavri psa do koterca, aby ti to pletivo nezničil.

Alebo nastav pasce. Bude v nedeľu králik na obed.

Alebo daj pasce, ktoré neusmrtia a pochytaj tie, ktoré prídu na tvoj pozemok. A vypustí ich 5 km inde. Možno si sused ani nevšimne, že mu zrazu zmizli.

Ako chceš suseda prinútiť, aby ich choval len u seba, keď nemáte ploty? NA právne možnosti zabudni, len by si pobavil policajtov alebo sudcu. Richtári už také veci neriešia.

ALebo si natoč tie králiky, ako ti jedia kapustu, potom spočítaj, koľko toho zjedli a vymáhaj škodu od suseda.
jslancik
05.05.16,10:01
Ako zabrániť? Bez dobrého ohradenia svojho pozemku nijakovsky nijak.
treba tam dať normálne pletivo, nie také, ktoré pes roztrhá. Môžeš doplniť existujúce pletivo, ale nie zajačím (s tým si ľahko poradí psisko), ale nejakým zváraným. Len keď máš pôvodné pletivo také kadejaké, tak to doplnené bude závislé na tom pôvodnom, čiže nebude moc dobre držať. Najlepšie by bolo dať staré pletivo dole a dať tam nové zvárané pletivo (napr. s očkami 10x5 cm), prípadne ho zapustiť do zeme, aby sa pes či zajace nepodhrabali, dobre našponovať a pripevniť na stĺpiky. To nie je robota pre právnikov, ale pre tvoje ruky a hlavu.
ešte niktorého suseda nenapadlo dať pascu (na chytanie živých zvierat) a mať každú nedeľu chutného králika k obedu? Toho "arogantného" by to rýchlo prešlo. síce ak sa fakt množia "ako králiky", tak by si asi ani nevšimol :D
arizona
05.05.16,10:42
Taketo "Bio masko" vam chodieva az do dvora a vy si neviete rady?Keby ten sused-chovatel zbadal, ze mu kralikov ubuda, rychlo by sam urobil napravu :-D

No,ale vazne...mozete poziadat vas obecny urad,aby vyzvali suseda k naprave. Taktiez mozete vymahat skody, ktore vam susedove zajace sposobuju /znicena zelenina,poskodene pletivo a pod./

Nechce sa mi rozpisovat,precitaj viac napr. tu http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-kazdeho/s/susedske-vztahy.html?print=1

Ale,asi poznas vymozitelnost prava a rychlost nasich sudov. Takze odporucam zvolit 1.moznost .-)
jslancik
05.05.16,11:03
neviem, či tomu rozumieme dobre. on/ona nemá dobre ohradený pozemok a zajace sa im tam ľahko dostanú. Myslíš, že by bola šanca niečo právne uhrať?
druhá vec - nie zajace ničia to zajačie pletivo, ale jej/jeho pes. ďalší bod proti zadávateľovi otázky.
buchač
05.05.16,11:13
My house is my castle !!!
-------------------

ktorý takto terorizuje susedov v okruhu 100 m.
Trénujem pravidelne lukostreľbu...do okruhu 50 m smola. :rolleyes:
Ak by som vzal niečo ostrejšie s optikou ?...okruh by sa strojnásobil. :cool:
-------------------
Ak by sa sused prišiel sťažovať, že ...blá, blá, blá...???

Odpoveď by bola v duchu...." Pán sused, to bol váš zajac ? Ale to som ja predsa nevedel. Ako som mohol tušiť, že je to váš ?
Ale inak dobrý bol, kvalitné mäsko bolo - chudulinké, jemnúčke, na jazyku sa rozlývalo...celá rodina sme si pochutili ? "

Len dilino by nepochopil kvalitný podjeb v týchto vetách....;)


---------------------------------

DOPLNENIE :

lnovo (Včera 22:04).... sú to boli malé králiky, ktoré prejdu cez bežné oplotenie. To moje je v poriadku. Mimochodom keď som vyrobil novú bránu na druhý deň skoro ráno som v nej našiel vystrihnutú dieru a slušné značkové kliešte - asi som vyrušil. Nové oplotenie by bolo sakra drahé a pred kliešťami by určite neobstálo.
No ja teraz teda neviem.
Buď zavádzaš alebo čo si mám myslieť ...
Takže po poriadku.

Urobil si novú bránu. Hneď na to bola v nej vystrihnutá diera.
Tú dieru urobili asi malé králiky...lebo sused určite nie...;)
...a ďalej.
Sused vraj terorizuje viacerých susedov naokolo.
Myslím si, som presvedčený, že ak by ste sa spojili a vzali vec poriadne do rúk, tak by sa snáď aj uvedomil.
Lenže to by chcelo ale aj ochotu zainteresovania sa tých ostatných. Jeden bude vodca (povedzme Ty) a ten si to aj náležite odserie.
Lenže tá diera v plote je už o niečom inom...na to pamätajú aj zákony - presnejšie povedané "poškodzovanie cudzieho majetku"...ide síce o škodu malého rozsahu, no účel svätí prostriedky.
jslancik
05.05.16,11:21
nie každý trénuje lukostreľbu a nie každý má gule. a potom sú tu takéto otázky...
buchač
05.05.16,11:34
Hm....

Ja mám gule a aj gule.
Niekto má gule, no aj napriek tomu nemá gule.....

Môj názor ?
Dzignutý národ s tými ich problémami.

.....keby mne došla trpezlivosť a sused by si nedal povedať ?
Ak by sa zajac nachádzal po mojom pozemku ???Pridrbal by som mu rýľom po krku pred očami majiteľa......a mohol by mi do riti fúkať.
...ak by bol ešte múdry a začal by skákať ? Pridrbal by som možno aj jemu.
arizona
05.05.16,12:03
Ale on nie je povinny si oplotiti pozemok.Povinny /zo zakona/ je majitel zvierat,aby zabranil tomu,aby sa jeho zvierata pohybovali a sposobovali skody na cudzich pozemkoch. A aj skody na urode su skody, takze by urcite uhral ...
arizona
05.05.16,12:28
uz ta vidim, ako sa ti da dobehnut zajac :-) gule mozno mas,ale rychlost kralika nie,chi,chi
lubko6394
05.05.16,12:38
Mne to pripadá že zajace sa pohybujú okolo plota zadávateľa a nie zajace mu robia problém, ale jeho vlastný pes, ktorého zajace provokujú...
buchač
05.05.16,12:46
Záleží od zajaca...každý je iný. Jeden bude pobehovať a druhý len sedieť.
Je predsa rozdiel medzi domácim králikom a divým.

Keď sa chce, všetko sa dá...;)
jslancik
05.05.16,13:02
presne tak
arizona
05.05.16,15:48
ja tomu rozumiem tak, ze problemom su zajace,ktore mu nicia urodu a volne pobehuju.
Žabinka
05.05.16,15:56
píše v úvode, že prenikajú do jeho záhrady a žerú úrodu
lnovo
05.05.16,19:04
Pasca zabrala 3 x, pes chytil 6 králikov, ale to susedovi vôbec nevadí, kedže zajacov mu tam pobehuje možno stovka ( je dosť ťažké ich zrátať). Z 90 % sú to boli malé králiky, ktoré prejdu cez bežné oplotenie. To moje je v poriadku. Mimochodom keď som vyrobil novú bránu na druhý deň skoro ráno som v nej našiel vystrihnutú dieru a slušné značkové kliešte - asi som vyrušil. Nové oplotenie by bolo sakra drahé a pred kliešťami by určite neobstálo.
arizona
05.05.16,19:07
na tvojom mieste by som prestala havovi kupovat drahe konzervy a nechala ho, nech si ulovi cerstve masko :-)
lnovo
05.05.16,19:13
Materiálna škoda nie je veľká - ja mám záhradku pre radosť a to sa nedá finančne ohodnotiť. " STAROSTa" mi povedal, že to nie je jeho " STAROSŤ" a mám si vymáhať škodu súdne. Keď tomuto " CHOVATEĽOVI iný sused rozbil tieniace prístrešky, ktoré boli už mimo jeho pozemku, zavolal na neho policajtov a tí to fakt riešili-absurdne v jeho prospech- našťastie pre suseda len dohovorom.
lnovo
05.05.16,19:55
Investoval som 250 EUR do kvalitnej vzduchovky - dostal som jedného, ale boli to neskutočné hodiny na postriežke. Nemám toľko času a trpezlivosti. Strieľať môžem iba na mojom pozemku ( ak sa nechcem dostať na úroveň arogantného suseda ) a tie malé k... zajačie akoby vedeli, že striehnem. Prídu 5 minút potom čo to zabalím.
buchač
05.05.16,20:04
Trpezlivosť ruže (zajace) prináša....
-------------------------------------------
Za 250€ kvalitná vzduchovka ? Možno kvalitnejšia, ale rozhodne nie kvalitná.
buchač
06.05.16,05:32
Doplnenie príspevku.
lnovo
06.05.16,07:19
Králiky to určite neboli - kliešte by im nesadli do labiek. Bohužiaľ nikoho iného som tam nezastihol a teda nemám koho obviniť. Susedia sú väčšinou starousadlíci ( rodinne previazaní ) a radšej trpia a opravujú diery v plote. Sused ( ten mal asi najväčšie gule ), ktorý mu rozbil prístrešky pre zajace je dokonca jeho strýko.
lnovo
06.05.16,07:44
Aj 250 bolo dosť na daný účel. Má maximum, čo dovoľuje zákon.